Chcesz być pomysłowy? Słuchaj wesołej muzyki!

Magdalena Słomka
08.09.2017 16:54
kadr z filmu Grease

kadr z filmu Grease (Grease)

Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że radosne dźwięki wpływają pozytywnie na naszą kreatywność.

155 osób wzięło udział w ankiecie przeprowadzonej przez badaczy. Za cały projekt odpowiedzialni byli Simone Ritter z Radboud University w Holandii i Sam Ferguson z University of Technology w Sydney, a jego rezultaty ukazały się na łamach czasopisma "PLOS ONE".

Po rozpoczęciu badań uczestnicy mieli za zadanie wykonywać różne zadania, które testowały ich myślenie twórcze. Były to gry słowne i łamigłówki mające na celu rozwiązywanie problemów nowymi sposobami.

Każdy z badanych słuchał muzyki z kategorii takich jak:

- smutna

- wesoła

- spokojna

- niepokojąca

Co się okazało?

Następnym razem, gdy nie będzie szło Wam w pracy, a Wasza makówka wyda się pusta, posłuchajcie Boney M lub zespołu Enej! Ich wesołe kawałki pozwolą Wam nabrać dystansu do bieżących spraw i spojrzycie na nie z innej perspektywy. Włączając pozytywną muzykę w tle, możecie sprawić, że w Waszych głowach zaroi się od świetnych pomysłów. Ma to paradoksalnie zadziałać lepiej niż całkowita cisza w miejscu pracy czy nauki.

Myśląc o wesołej muzyce, naukowcom chodziło też przykładowo o utwory klasyczne mające pozytywną wartość, prowokujące emocje jak radość, a nie gniew lub strach. Na tym przykładzie użyto "Wiosny" - jednej z części "Czterech pór roku" Vivaldiego.

Sprawdźcie, jak działa na Was!

Simone Ritter powiedziała, że kreatywność jest jedną z najważniejszych umiejętności poznawczych w naszym złożonym i szybko zmieniającym się świecie.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci opracowano i testowano różne techniki zwiększania kreatywnego myślenia. (...) Jednak posługiwanie się nimi jest jeszcze stosunkowo niepopularne., mimo wcześniejszych badań wskazujących korzystny wpływ muzyki na ludzkie myślenie.

Ci, którzy słuchali wesołych brzmień, proponowali bardziej innowacyjne rozwiązania nawet od ludzi siedzących w ciszy! Wniosek? Słuchajcie w pracy Radia Złote Przeboje :)

PYTANIE Jaka muzyka sprawia, że pracuje Wam się lepiej?

 Wesoła
 Spokojna
 Smutna
 Niepokojąca
 Tylko cisza
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!