Żeby czytać, trzeba być otwartym - 20. jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie!

Polecamy
26.10.2016 18:26
Marek Krajewski na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie

Marek Krajewski na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie (materiały prasowe)

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Już dziś miłośnicy książek powinni zarezerwować sobie czas, by w dniach 27-30 października wziąć udział w wielkim święcie literatury. Po raz kolejny wszystkie drogi pasjonatów czytania będą prowadzić do Krakowa! Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zapowiada się wyjątkowo!

plakat

materiały prasowe

Izrael - Gość Honorowy

Tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® - "Żeby czytać, trzeba być otwartym" - nie zostało wybrane przypadkowo. Zaczerpnięto je z twórczości Etgara Kereta, którego ojczyzna - Izrael - jest tegorocznym Gościem Honorowym jesiennych Targów Książki w Krakowie. Literatura z Izraelem w roli głównej cieszy się w Polsce sporą popularnością. Co roku do księgarń trafia wiele tytułów, których autorami są zarówno hebrajscy pisarze, jak i zafascynowani kulturą i tradycją twórcy spoza Izraela. Nie ma się czemu dziwić, albowiem ojczyzna Kereta w kontekście literatury jest niezwykle interesująca, a sami pisarze są ważnymi uczestnikami debaty publicznej na palące tematy społeczne. Między innymi ten aspekt izraelskiego życia kulturalnego organizatorzy Targów chcą przybliżyć polskim czytelnikom odwiedzającym EXPO Kraków.

Okrągła rocznica - niezwykła akcja

"Jesienny, mglisty poranek w Galicji. czyli 20 autorów na 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie" to tytuł specjalnego wydawnictwa, przygotowanego we współpracy z portalem smakksiazki.pl z okazji jubileuszowej edycji krakowskiego święta literatury. W czym tkwi jego fenomen? Do współpracy zaproszono 20 pisarzy, reprezentujących odmienne style pisarskie. Zadaniem literatów było napisanie krótkiego opowiadania w oparciu o kontekst związany z nadchodzącą edycją Targów i słowa kluczowe: "Jesień, mglisty poranek w Galicji - Autograf - Malinowa Królowa - Prezent." Wstęp do jubileuszowego wydawnictwa napisał prof. Jerzy Bralczyk.
Wśród autorów, którzy włączyli się w ten niezwykły projekt literacki, znaleźli się: Bartłomiej Basiura, Marek Bobakowski, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Waldemar Cichoń, Jakub Ćwiek, Marta Guzowska, Małgorzata Kalicińska, Magdalena Kordel, Włodzimierz Kowalewski, Tomasz Kowalski, Janusz Majewski, Beata Pawlikowska, Wioletta Piasecka, Marcin Podlewski, Katarzyna Puzyńska, Żanna Słoniowska, Agnieszka Wojdowicz, Krzysztof Zajas oraz Magdalena Zimny-Louis.
- Co mnie przekonało do wzięcia udziału w tej niezwykłej akcji? Decydujący był fakt, że jest organizowana przez Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Uważam, że to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich i kulturalnych w Polsce. To dla mnie zaszczyt, że zostałem poproszony o bycie drobną częścią jubileuszu. Nie mniej istotny był szczytny cel - mówi Wojciech Chmielarz, który w 2015 roku otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną. Na potrzeby specjalnego wydawnictwa stworzył opowiadanie pt. "Wyjście w mgłę".

Czytanie nie jest modą ani formą towarzyskiej nobilitacji. Czytanie jest przeżywaniem życia wielokrotnie.

Jest wzbogacaniem naszych doświadczeń na bazie literackiej fikcji. Chwała bohaterom - w tym przypadku autorom dzieł, przenoszących nas do innego wymiaru. Czytając ich książki każdy z nas tworzy sobie w głowie obraz tych niezwykłych ludzi. Teraz, odwiedzając Targi, będziemy mieli szansę skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością - wielu wybitnych twórców spotkamy osobiście podczas zbliżających się dużymi krokami Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Spośród autorów, którzy pojawią się na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie® wymienić należy m.in. Michaela Cunninghama, Raymonda Khoury'ego, Davida van Reybroucka, prof. Jerzego Bralczyka, Katarzynę Bondę, Sylwię Chutnik, Jacka Hugo-Badera, Adama Wajraka, Katarzynę Grocholę, Małgorzatę Kalicińską, Grzegorza Kasdepke, o. Leona Knabita OSB, Marka Krajewskiego, Roberta Makłowicza, Wojciecha Kuczoka, prof. Jana Miodka, Andrzeja Pilipiuka, Katarzynę Puzyńską, Elżbietę Dzikowską, Józefa Hena, Filipa Springera, Tomasza Raczka, Barbarę Toruńczyk, Andrzeja Stasiuka, Mariusza Szczygła, Olgę Tokarczuk, Joannę Chmielewską, Mariusza Wollnego, Szczepana Twardocha oraz  Janusza L. Wiśniewskiego.

Miłośnicy strony wizualnej książek będą mogli się spotkać z wybitnymi ilustratorami - Guido van Genechtenem oraz Danielem de Latour.
Nie zabraknie również znanych i lubianych przedstawicieli świata sportu, polityki i muzyki. Podczas jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® z uczestnikami spotkają się m.in. Adam Michnik, Aleksander Doba, Krzysztof Gojdź, Monika Jaruzelska, Andrzej Krzywy, Czesław Lang, Leszek Miller, Michel Moran, Martyna Wojciechowska oraz Tomasz Zimoch.

Salony Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie!

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® dbają o uczestników w każdym aspekcie. Słyną z tego, że dzięki bogatemu programowi imprez towarzyszących nie pozwalają Gościom na nudę. Tak samo będzie i w tym roku. Po raz kolejny w ramach Targów zorganizowane zostaną:

- Salon Wydawców Akademickich i Naukowych, na którym zaprezentowane zostaną publikacje wnoszące istoty wkład w rozwój polskiej nauki i kultury;
- Salon Wydawców Religijnych z ofertą dzieł nie tylko z zakresu teologii, filozofii, ale także pedagogiki, psychologii, historii oraz podręczników, programów multimedialnych i faksymiliów;
- Salon Nowych Mediów z prezentacją oferty czytników książek elektronicznych, e-booków, audiobooków;
- Salon Książki Dziecięcej i Młodzieżowej, który przybliża najmłodszym świat literatury, rodzicom pokazuje jak barwny i bogaty w wartościowe treści jest polski rynek książki dla dzieci;
- Salon Komiksu - zorganizowany po raz drugi - łączy cechy festiwalu i klasycznych Targów. Z tej okazji niemal wszystkie polskie wydawnictwa komiksowe zaprezentują swoje nowości w jednym miejscu.
- Salonik Literacki, który po raz pierwszy zrealizowany został w ubiegłym roku i wzbudził ogromne zainteresowanie. Podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® znów otworzy się dla wszystkich, chcących wziąć udział w spotkaniu face to face z ulubionym autorem.

Z myślą o uczestnikach

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie Targami i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Zwiedzających, organizatorzy wprowadzili szereg dodatkowych udogodnień i atrakcji. Wszyscy chętni mogą za pomocą jednego kliknięcia zakupić bilet on-line (EKOBILET), stanowiący przepustkę do niezwykłego świata literatury. Dodatkowo prowadzona jest przedsprzedaż biletów, które można kupić w punktach InfoKraków na ul. św. Jana 2 i w Pawilonie Wyspiańskiego na pl. Wszystkich Świętych 2.

Adres:
Międzynarodowe Centrum
Targowo-Kongresowe
EXPO Kraków
Ul. Galicyjska 9

Godziny otwarcia
27.10. 10:00-17:00
28-29.10. 10:00-19:00
30.10. 10:00-17:00

Ceny biletów
Bilet normalny: 8 zł
Bilet ulgowy: 6 zł (uczniowie, studenci)
Karnet czterodniowy: 21 zł

Szczegółowy program znajduje się na stronie www.ksiazka.krakow.pl

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!