Zdzisława Sośnicka kończy dziś 67 lat!

Kiedyś i dziś
29.08.2012
Zdzisława Sośnicka

Zdzisława Sośnicka (Kapif, East News)

Zdzisława Sośnicka to wokalistka obdarzona silnym tembrem głosu o skali 2,5 oktawy. Z okazji jej urodzin postanowiliśmy przybliżyć Wam sylwetkę jednej z najbardziej lubianych piosenkarek w Polsce. Przypomnimy również jej największe przeboje.

Zdzisława Sośnicka jako piosenkarka zadebiutowała w 1963 roku w Zielonej Górze na Festiwalu Piosenki Radzieckiej. W tym okresie zdobyła również I nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz została finalistką na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie.

Prawdziwą karierę rozpoczęła pięć lat później. W 1971 roku zaczęło być o Zdzisławie Sośnickiej coraz głośniej za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, na którym zdobyła nagrodę publiczności i III nagrodę w konkursie za piosenkę "Dom który mam".

Rok później wokalistka wyjechała zagranicę, by móc reprezentować kraj na wielu międzynarodowych konkursach. Była m.in. na MIDEM w Cannes, Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii, Word Popular Song Festiwal w Tokio czy Coupe d'Europe Musicale w Gmunden w Austrii. Artystkę doceniono i otrzymała wiele prestiżowych nagród.

Zdzisława Sośnicka w kolejnych latach współpracowała z formacją Ergo Band, zespołem Janusza Komana, a także własną grupą - Studio. Ponadto nawiązała współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach oraz z grupą Alex Band.

Lata 80. piosenkarka rozpoczęła rolą w filmie "Akademia Pana Kleksa", gdzie zagrała Smutną Księżniczkę oraz wykonywała piosenkę finałową. Wkrótce rozpoczęła współpracę z Jackiem Cyganem i Zbigniewem Wodeckim. W tym czasie powstał przebój "Z Tobą chcę oglądać świat".

W 1987 roku wokalistka nagrywa swój chyba największy hit, zatytułowany "Aleja gwiazd". Trzy lata później ukazała się płyta "Musicale", która zawiera, jak tytuł wskazuje, musicalowe standardy.

W roku 1998 ukazała się płyta Zdzisławy Sośnickiej, zatytułowana "Magia serc". W 2000 roku ukazał się album "Złota Kolekcja - Kochać, znaczy żyć", zaś 9 lat później "Realia".

Warto wspomnieć, że wokalistka zaskoczyła wszystkich i na początku lat 2000 zaangażowała się w projekt rapera Tede. Sample kompozycji artystki ukały się na jego płycie zatytułowanej "Notes".

Posłuchajmy efektu współpracy tego duetu:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!