5 najpopularniejszych cytatów Piłsudskiego

Redakcja
02.09.2019 05:57
'Piłsudski' - plakat

'Piłsudski' - plakat (Plakat filmu 'Piłsudski')

Które z cytatów rzeczywiście należą do Marszałka, a które zostały mu przypisane? Przekonaj się i sprawdź swoją wiedzę historyczną wraz z odtwórcą tytułowej roli - Borysem Szycem. "Piłsudski" w kinach już 13 września 2019 roku!

Słynne cytaty Józefa Piłsudskiego od lat inspirują kolejne pokolenia Polaków, nie straciły też wiele ze swojej aktualności. Choć nie wszystkie należą do Marszałka, nawet te przypisywane mu, oddają jego myśl i polityczne przesłanie. Warto dziś posłuchać, co miał nam do powiedzenia Piłsudski.

Chcemy Polski niepodległej, abyśmy mogli tam urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.

Słowa te są wyrazem patriotyzmu, ale może przede wszystkim politycznej finezji Józefa Piłsudskiego. Zostały wypowiedziane na przełomie XIX i XX wieku, gdy redagował socjalistyczne pismo „Robotnik”. Tłumaczył wtedy współpracownikom, że nie wystarczy głosić hasła podniesienia płacy o 10 groszy. Społeczeństwo potrzebowało wielkiej idei, dla której warto poświęcić życie. I tą ideą, według Piłsudskiego, miała się stać właśnie niepodległa i sprawiedliwa Polska.

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski wychowywał się w domu rodzinnym w kulcie powstania styczniowego. Podziwiał bohaterstwo i poświęcenie jego uczestników. Byli dla niego wzorem oraz inspiracją dla podjęcia idei walki zbrojnej o niepodległość Polski. Piłsudski uważał, że na każdym pokoleniu Polaków spoczywa taki obowiązek.

Kto nie był socjalistą za młodu, ten na starość będzie sk****em.

To jeden z najsłynniejszych cytatów przypisywanych Piłsudskiemu. Nie wiadomo jednak, czy te słowa kiedykolwiek padły z ust Marszałka. Nawet jeśli tak było, to nie on jako pierwszy sformułował tę maksymę. Prawdopodobnie ukuł ją francuski premier Georges Clemenceau. Tyle że, jako człowiek dobrze wychowany, nie mówił o skurwysynach, lecz o łajdakach.

Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę.

Józef Piłsudski złościł się na Polaków, którzy – jak mawiał – są dla siebie najgorszymi wrogami. Krytykował w ostrych słowach polityków, zajadle się zwalczających, niegardzących kłamstwem oraz potwarzami i niemogących dojść do porozumienia nawet w sprawach najważniejszych dla ojczyzny. Opinie Piłsudskiego o politykach niewiele, niestety, straciły na aktualności.

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Piłsudski zgorzkniały po oszczerczych atakach na siebie potrafił używać wobec oponentów wulgarnego języka. Porównanie racji z miejscem, w którym plecy tracą swą szlachetną nazwę, nie zachwyca jednak głębią myśli i finezją, a Marszałek był przecież człowiekiem niezwykle inteligentnym. Może tak powiedział, a może jednak nie…

To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska).

Zobaczcie naszą relację z konferencji prasowej:

Więcej o:
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • avatar

  alexxaa-a

  Oceniono 1 raz 1

  Fajna nowinka tuż przed premierą, na film się wybieram niebawem. Ciekawa jestem Szyca w roli Piłsudskiego.

 • avatar

  jagoda.rozenek

  Oceniono 1 raz 1

  Piłsudski słynął z ostrego języka, ale takie też były wtedy realia. Także myślę, że producenci się postarali o research robiąc ten materiał.

 • avatar

  weronika_znak

  0

  ach ten temperament marszałka :) trochę są z Szycem pod tym względem podobni

 • avatar
 • avatar

  budynio

  0

  Historia Piłsudskiego jest naprawdę burzliwa i skomplikowana, człowiek na starość już kompletnie zwariował. Fajnie będzie zobaczyć ten proces na własne oczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!