Julemandem czy Pere Noel? Od kogo dostaniesz dziś prezent?!

Wiecie jaki jest dziś dzień? Szósty grudnia. Jak co roku obchodzimy więc święto świętego Mikołaja, czyli Mikołajki!

 

Obudziliście się dziś z prezentem pod poduszką? Taki bowiem zwyczaj obowiązuje w Mikołajki. W nocy z 5 na 6 grudnia obdarowuje się prezentami dzieci (także te duże), wkładając upominki pod głowę śpiącemu lub umieszczając je w wielkiej, wełnianej skarpecie.

 

 

Historia św. Mikołaja

 

Święty Mikołaj urodził się w Licji około roku 280. Jako że odznaczał się dużą pobożnością, został wyświęcony na prezbitera. Po śmierci swoich rodziców cały spadek przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym, a jak głosi legenda - wszystkie dary przekazywał anonimowo. Stąd tradycja podkładania prezentów pod poduszkę.

 


Skąd się wziął dziadek z długą brodą?

 

Wszyscy doskonale kojarzymy św. Mikołaja - postać grubaśnego dziadka z długą brodą, ubranego w czerwony płaszczyk, siedzącego w saniach zaprzężonych w renifery. Zastanawialiście się jednak, kiedy i kto ją wymyślił? Taki obraz św. Mikołaja powstał  w latach 20. XX wieku na zlecenie koncernu Coca - Cola. Do tej pory przed świętami wyczekujemy tradycyjnej świątecznej reklamy tego napoju.

 

 

Mikołajkowa legenda

 

Istnieje wiele legend związanych z mikołajkowym zwyczajem. Jedna z nich mówi, że w nocy z 5 na 6 grudnia, kiedy wszystkie dzieci jeszcze śpią, św. Mikołaj zagląda przez szybę do domu. Jeżeli zobaczy wyczyszczone buty, zostawia upominek dla domowników. Gdy jednak nie będzie żadnych butów lub będą one brudne, zamiast prezentu zostawi tylko zgniłego ziemniaka.

 


Mikołaje w innych państwach

 

 

Dania. Prezenty przynosi tam Julemandem wraz ze swoimi pomocnikami - Elfami zamieszkującymi strychy. Aby dostać prezent dzieci muszą pozostawić dla nich mleko i ryżowy pudding.


Francja. W święta Bożego Narodzenia Pere Noel (Ojciec Boże Narodzenie) wkłada prezenty do wyczyszczonych butów. Towarzyszy mu Le Pere Fouettard (Ojciec Klapsiarz), który niegrzecznym dzieciom sprawia lanie.

 

 

Rosja. Dawniej prezenty w Nowy Rok pozostawiał tam Dziadek Mróz, dzisiaj rozdaje je Babuszka.

 

Szwecja - prezenty oraz wierszyki z zagadkami przypiętymi do skarpet pozostawia skrzat Jultomen.


Włochy. W święto Trzech Króli dary przynosi brzydka wróżka Befana.

 

Niemcy. Zarówno 6 grudnia, jak i w Wigilię, dzieciom podarki przynosi der Weihnachtsmann, czyli Świąteczny Gość.

 

 

Pięknych mikołajkowych prezentów życzy wszystkim słuchaczom Radio Złote Przeboje!


SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!