Te obrazki się ruszają? Ostrożnie, te iluzje naprawdę potrafią zawrócić w głowie

Te węże wyglądają, jakby się ruszały, prawda? I to tak bardzo, że co wrażliwsze osoby mogą się nabawić mdłości. Ten obrazek stworzył Akiyoshi Kitaoka, profesor psychologii z Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, w Japonii. Za zgodą autora prezentujemy serię jego iluzji optycznych. Uprzedzamy, to widok tylko dla najodporniejszych!

Te węże wyglądają, jakby się ruszały, prawda? I to tak bardzo, że co wrażliwsze  osoby mogą się nabawić mdłości. Właśnie ta ilustracja jest jednym z najsłynniejszych przykładów iluzji optycznej z grupy peripheral drift illusions. Tworzą one złudzenie ruchu w naszym peryferyjnym polu widzenia przez odpowiednie wykorzystanie sekwencji jaśniejszych i ciemniejszych barw.

Doskonale wiemy, że obrazek jest nieruchomy, jednak złudzenie ruchu jest tu nie do odparcia.  Ten obrazek stworzył Akiyoshi Kitaoka, profesor psychologii z Uniwersytetu Ritsumeikan w Kioto, w Japonii. Za zgodą autora prezentujemy serię jego iluzji optycznych. Uprzedzamy, to widok tylko dla najodporniejszych!

iluzje optycznefot. Akiyoshi Kitaoka

Ludzki mózg nie jest w stanie przetworzyć na raz wszystkich informacji, które docierają do oka. Dlatego ułatwia sobie zadanie - wybiera najbardziej prawdopodobną interpretację tego, na co patrzymy. Zatem nie zawsze to, co widzimy, jest dokładnie tym, na co patrzymy.

xfot. Akiyoshi Kitaoka

Kiedy się na coś patrzymy, to tak naprawdę widzimy światło, które odbija się od obiektów i dociera do naszych oczu. Tam receptory ''zmieniają'' światło w elektryczne impulsy.  Z nich nasz mózg tworzy obraz, który widzimy. To zajmuje jedną dziesiątą sekundy, ale nasze oczy są nieustannie bombardowane przez światło - co daje ogromną ilość informacji na raz. Dlatego mózg ma problem z przetwarzaniem ich wszystkich jednocześnie.

xfot. Akiyoshi Kitaoka

Żeby ułatwić sobie pracę, po prostu ''idzie'' na skróty i upraszcza to, na co patrzymy. Dzięki temu możemy skupić się na tym, co najważniejsze i uniknąć przerwy w widzeniu, trwającej właśnie tę jedną dziesiątą sekundy, kiedy światło jest przetwarzane na impulsy. Ta cecha m.in. pomogła przeżyć naszym przodkom spotkania z bardzo szybkimi drapieżnikami.

iluzje optycznefot. Akiyoshi Kitaoka

Akiyoshi Kitaoka jest profesorem psychologii w Uniwersytecie Ritsumeikan w Kioto. Zaczynał swoją karierę od psychologii zwierzęcej, a obecnie specjalizuje się w wizualnej percepcji, iluzjach optycznych czy perspektywie 3D. Dzięki swojej wiedzy tworzy grafiki, które oszukują nasze oczy i umysły. Trudno od nich oderwać wzrok.

 

xfot. Akiyoshi Kitaoka

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!