6 rad dla alergików - jak prawidłowo urządzić mieszkanie?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o gwałtownie narastającym problemie alergii. Jak ich uniknąć?

Czym w ogóle jest to uznawane we współczesnym świecie za najczęściej występujące schorzenie? Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne:

Alergia to  nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. W procesie alergicznym układ odpornościowy traktuje te niegroźne substancje jako elementy zagrażające, co wywołuje reakcję mającą na celu ich zneutralizowanie i wydalenie z organizmu.

O powszechności tego zjawiska świadczyć może fakt, że podczas swojego życia niemal każdy człowiek przechodzi co najmniej jedną reakcję alergiczną! Powagę problemu ilustruje skala jego występowania; szacuje się, że co kilka lat następuje podwojenie liczby chorych. Obecnie na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków.

Skąd biorą się alergie?

Czy to oznacza, że za kilka lat każdy z nas będzie musiał podczas robienia zakupów kierować się przede wszystkim listą substancji, których powinien unikać? Warto wcześniej uświadomić sobie, że z alergenami mamy kontakt na co dzień i zdarza się, że uczulenie pojawia się czasem po wielu latach stosowania produktów, które je zawierają. Jednak najważniejszym czynnikiem wpływającym na częstość występowania alergii jest jej dziedziczenie.

Dotąd nie udało się ustalić, jak uniknąć zachorowania na alergię, a ponieważ istnieje spora szansa, że o ile sami nie cierpimy na żadną alergię, to mieszkamy z kimś, kto nie miał tyle szczęścia w loterii genetycznej.

TYLKO DLA RADIA ZŁOTE PRZEBOJE!!! ?Young woman sneezing, wiping her nose with a paper handkerchief
East News

1. Jak uchronić się przed alergenami?

Te najczęściej występujące, to: roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki grzybów pleśniowych, wełna i pierze. Tu jednak można wpaść w pułapkę - chcąc zachować czystość w mieszkaniu czy dbając o higienę, często sięgamy po produkty zawierające składniki alergizujące, jak na przykład sztuczne barwniki i substancje zapachowe, wybielacze na bazie chloru lub środki czyszczące, farby i lakiery mające w składzie substancje rakotwórcze, jak formaldehyd czy chloroform. 

2. Im prościej, tym lepiej!

Słowo "hipoalergiczny", sugerujące troskę producenta o nasze zdrowie, bywa dzisiaj często nadużywane, dlatego jeżeli już sięgamy po produkty dedykowane alergikom, wybierajmy te z wiarygodnym certyfikatem.

Dla własnego dobra powinniśmy używać możliwie prostych wyrobów - np. zamiast środków chemicznych do czyszczenia podłogi, możemy zastosować równie skuteczne środki naturalne, jak soda oczyszczona, sok z cytryny albo ocet. Wybierając proszki do prania sięgajmy po najprostsze, a idąc krok dalej możemy z łatwością znaleźć przepis na proszki domowej roboty. Dokładne płukanie ubrań również sprzyja pozbyciu się szkodliwych detergentów. 

3. Co z łazienką?

Ponieważ łazienka jest narażona na wilgoć, a ta stanowi doskonałe środowisko dla grzybów, warto zadbać o dobrą wentylację. Prostym sposobem na wyrównanie poziomu wilgoci jest zostawianie otwartych drzwi i wietrzenie, na przykład po kąpieli. 20 stopni Celsjusza i wilgotność na poziomie 50% to idealny mikroklimat.

4. Zacznijmy od podstaw...

Nie bez wpływu pozostają materiały użyte do wykończenia wnętrz - dla komfortu życia alergików polecane są wełna mineralna jako materiał izolacyjny czy np. gliniane tynki. Niezalecane są tynki hydrofobowe. Przy wyborze farb i mebli szukajmy tych pozbawionych formaldehydu.

Dobrze, jeżeli zastosowany system grzewczy redukuje wznoszenie i gromadzenie się kurzu. 

5. Uwaga na tekstylia!

W mieszkaniu alergika należy ograniczyć ilość przedmiotów zatrzymujących kurz, jak np. włochate dywany. Tapicerowane meble można okryć bawełnianymi narzutami, które można prać w temperaturze 60 stopni. Możliwość pozbycia się alergenów w wysokiej temperaturze daje użycie zasłon, firan czy rolet wykonanych z odpowiednich materiałów. Również pościel, będąca siedliskiem roztoczy powinna być naturalna, umożliwiająca częste pranie w 60 stopniach.

Sprzymierzeńcem w walce o przestrzeń bez pyłków, zarodników grzybów i kurzu jest odkurzacz bezworkowy z filtrem HEPA.

6. Nie psuj wszystkiego!

I na koniec rada dość oczywista - jeżeli uda się wprowadzić część tych sugestii do naszych mieszkań, psucie wypracowanego z niemałym trudem efektu dymem papierosowym wydaje się co najmniej mało rozsądne!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!