Krótka historia "Pszczółki Mai" i Zbigniewa Wodeckiego

Marcin Michałowski
24.07.2018 08:21
Pszczółka Maja wersja oryginalna Wodecki 360p

Pszczółka Maja wersja oryginalna Wodecki 360p (Youtube (kadr z filmu Pszczółka Maja wersja oryginalna Wodecki 360p))

Dzisiaj 24 lipca 2018 roku obchodzimy dzień "Pszczółki Mai". Z tej okazji przypomnimy Wam historię, jednej z najbardziej kultowych piosenek, którą wykonał Zbigniew Wodecki.

"Pszczółka Maja" miała być tylko kilkuodcinkową serią. Aktorzy nie spodziewali się, że kreskówka odniesie tak wielki sukces. Ciężko było nawet znaleźć chętnych do wykonania tytułowej piosenki. Jak wszyscy dobrze wiemy, sytuację uratował niezastąpiony Zbigniew Wodecki.

Historia powstania utworu jest bardzo ciekawa. W oryginale wykonywał go czeski piosenkarz Karel Gott. Wodecki podchodził bardzo sceptycznie do nagrania swojej wersji, ponieważ uważał, że jego tonacja zupełnie do niej nie pasowała. Powiedział, że jeśli wytwórnia mu nie wierzy, to przyjedzie do studia i im udowodni, że ma rację. I tak też zrobił! Muzyk na nagranie przyjechał w pośpiechu bardzo głodny, a że była jeszcze godzina do nagrania, zaproponowano mu kotleta schabowego z puree ziemniaczanym. Wodecki zapytał, ile płaci, na to studio powiedziało, żeby czuł się zaproszony. W tym momencie już wiedział, że nie wymiga się od nagrania tej piosenki.

Serial animowany "Pszczółka Maja" to austriacko-japońsko-zachodnioniemiecka produkcja, która powstała na podstawie książki niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa wydanej w 1912 roku. Bajka składała się z dwóch serii, każda z nich liczyła 52 odcinki. Na ekrany telewizorów w formie, którą wszyscy znamy, trafiła po raz pierwszy w 1975 roku. Zyskując błyskawicznie popularność na całym świecie. Przy czym warto zaznaczyć, że zawdzięczamy to Japończykom, którzy jako pierwsi stworzyli serial "Mitsubachi Maya no bouken".

W polskiej telewizji serial pojawił się 26 grudnia 1979 roku. Miał premierę podczas świątecznej "Wieczorynki". Głosu Pszczółce Mai użyczyła Ewa Złotowska, Guciowi Jan Kociniak, a pajęczycy Tekli Teresa Lipowska, znana wszystkim doskonale z serialu "M jak miłość".

Jakie macie wspomnienia z tą bajką? :) 

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • avatar

    Agata Nowak

    0

    To była moja ukochana bajka. Bez niej nie mogłam zasnąć a gdy zaprzestania ja nadawać jako wieczorynke usiadłam na podłodze pod toaleta i płakałam póki nie żadne mam ze zmęczenia. Nawet rodzina nazywa mnie do dzisiaj Gucio, głównie przez lubowanie sie w kiosku a teraz synkowi 1,5 roczniki puszczam z internetu ale pierwsza wersje bo te nowe sa slabe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!