10 piosenek Monty Pythona, które wypada znać

aga
21.11.2009 12:33

INTERFOTO/Friedrich

Grupa Monty Pythona świętuje w tym roku swoje czterdziestolecie. Dokładnie 5 października 1969 r. na ekrany wszedł pierwszy odcinek "Latającego Cyrku". Monty Python to nie tylko niezapomniane skecze, ale także piosenki, z których część zyskała status kultowych. Zobaczcie dziesięć tych, których po prostu nie wypada nie znać.

10. "The Money Song"


Eric Idle w trzeciej serii "Latającego Cyrku Monty Pythona" wyśpiewuje gorzką prawdę o świecie - nic nie jest tak wspaniałe jak pieniądze.
9. "Spam"


Prawdopodobnie dzięki tej piosence, a dokładniej dzięki całemu skeczowi, mamy określenie na niechciane wiadomości. Trudno powiedzieć dlaczego, przecież Wikingowie śpiewają, że mielonka jest wspaniała.

 

8. "Never Be Rude To An Arab"


Zaczyna się dość niewinnie, później pojawiają się niepoprawne politycznie określenia, a na koniec... zobaczcie sami. Podczas występu w Hollywood Bowl Terry Jones pojawia się na scenie ponownie, by kontynuować piosenkę. Wyśpiewuje "Nigdy nie bądź niegrzeczny dla Polaka" (przy czym pojawia się tu obraźliwe określenie "Polack", a nie "Pole") i... ponownie piosenka dość gwałtownie się kończy.
 
 


7. "Knights Of The Round Table"


Słowa wyśpiewywane przez zadowolonych i roztańczonych Rycerzy Okrągłego Stołu napisali John Cleese i Graham Chapman, a muzykę skomponował współpracujący z Monty Pythonem Neil Innes, który wcześniej znany był z niezbyt poważnego zespołu The Bonzo Dog Doo-Dah Band, a później był współtwórcą sukcesu filmu Erica Idle o fikcyjnym zespole The Rutles.

 


6. "The Meaning Of Life"Eric Idle we wstępie do filmu "Sens życia według Monty Pythona" zadaje wiele nurtujących ludzkość od lat pytań.

 


5. "Sit On My Face"


Piosenka ta nie trafiła do żadnego z filmów Monty Pythona, nie licząc "Monty Python Live At The Hollywood Bowl". My mamy dla Was jednak zupełnie inne, fantastyczne wykonanie "Sit On My Face" z poświęconego pamięci George'a Harrisona "Concert For George", wyjątkowej okazji, by po latach znowu zobaczyć razem czterech Pythonów (zabrakło Johna Cleese'a i nieżyjącego Grahama Chapmana), Neila Innesa i Carole Cleveland, nazywaną "siódmym Pythonem". Nagranie znajdziecie poniżej, razem z "Lumberjack Song".

4. "Lumberjack Song"


W wersji na żywo podczas wspomnianego "Concert For George". Pythonom proponowano początkowo, żeby podczas koncertu zaśpiewali utwór "Piggies" z "Białego Albumu", postanowili jednak wykonać "Sit On My Face" i właśnie "Lumberjack Song". Jeżeli się dobrze przyjrzycie, to wśród wykonawców tego drugiego utworu odnajdziecie Toma Hanksa.
 
 


3. "The Galaxy Song"


kolejny klasyk z "Sensu życia". Któż z nas w gorszych chwilach nie marzył, że z lodówki wyskoczy Eric Idle w różowym garniturze i zabierze nas na spacer po Mlecznej Drodze, serwując przy okazji informacje o Wszechświecie? Naukowiec Paul Kohmiller przeanalizował tekst piosenki. Jeżeli macie jakieś wątpliwości co do tego, czy Eric Idle wyśpiewuje fakty, zajrzyjcie tutaj.

 


2. "Every Sperm Is Sacred"


"Każdy plemnik jest święty" to jeden ze sztandarowych utworów Monty Pythona, a dokładnie Michaela Palina i Terry'ego Jonesa, który znalazł się w filmie "Sens życia według Monty Pythona". Muzyczna krytyka wobec postawy Kościoła katolickiego okraszona została choreografią autorstwa Arlene Phillips, która pracowała przy musicalach na West Endzie i Broadwayu, a całkiem niedawno była jurorem brytyjskiej wersji "Tańca z gwiazdami" (tych, którzy nie pamiętają filmu, a chcieliby oskarżyć Monty Pythona o negatywne nastawienie do katolików, uspokajamy - tuż po "Every Sperm Is Sacred" komicy skrytykowali także protestantów).

 


1. "Always Look On The Bright Side Of Life"


Kiedy Eric Idle pisał "Always Look On The Bright Side Of Life" do zakończenia filmu "Żywot Briana" nie przypuszczał pewnie, że jego dzieło stanie się jednym z najpopularniejszych utworów granych na pogrzebach. Sami Pythoni zaśpiewali ją zresztą na pogrzebie Grahama Chapmana w 1989 r. Autorem partii gwizdanej był Neil Innes.
 
 


Dobra wiadomość dla fanów Monty Pythona, szczególnie tych, którzy w najbliższym czasie planują się wybrać do Stanów Zjednoczonych. 15 października na oficjalnej ceremonii z okazji 40-lecia grupy w Nowym Jorku pojawią się wszyscy żyjący Pythoni i otrzymają Specjalną Nagrodę BAFTA. To jedna z nielicznych okazji do tego, żeby zobaczyć Pythonów razem.

Tekst: IB, Infomuzyka.pl
Więcej o:

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!