Co wiesz o Sade? QUIZ

Poczytaj, posłuchaj, sprawdź swoją wiedzę!

 

Sade, czyli Helen Folasade Adu, urodziła się 16 stycznia w 1959 roku w Nigerii. Jest córką nigeryjskiego ekonomisty i angielskiej pielęgniarki. W wieku czterech lat rodzice rozstali się, a matka zabrała Sade wraz z jej starszym bratem do Anglii.

 

Przyszła gwiazda wychowywała się na takich artystach jak Curtis Mayfield, Donny Hathaway, czy Bill Withers, którzy reprezentują falę amerykańskiej muzyki soul z lat siedemdziesiątych. Początkowo śpiewanie nie sprawiało jej specjalnej przyjemności i robiła to jedynie w zastępstwie, dopóki jej znajomi z zespołu nie znajdą wokalistki.

 

Jak to z chwilowymi zajęciami bywa, śpiewanie stało się dla Sade ważną częścią życia. Założyła wraz z kolegami zespół Pride a ich singiel "Your Love Is King", wydany w lutym 1984 roku, trafił do brytyjskiego top 10. Po wydaniu tego utworu życie zarówno zespołu jak i jej samej zmieniło się na zawsze.

 

 

Dzięki niewymuszonej elegancji i delikatności swoich utworów, które szybko zapadały w serca słuchaczy, Sade szybko stała się ikoną. Niecały rok po wydaniu pierwszego singla trafiła na okładkę Time?a. Gdy w 1984 roku wydała swoją pierwszą płytę "Diamond Life", miała już wielu słuchaczy na całym świecie. Przeboje "Your Love Is King", "Smooth Operator" i "Hang On To Your Love" wyniosły album na szczyty list przebojów.

 

Sade otrzymała nagrodę BPI w kategorii Najlepszy Album i nagrodę Grammy w kategorii Najlepsza Debiutantka. Kolejny album "Promise", wydany rok później, również zachwycił fanów i krytyków. Po trzech kolejnych latach Sade wydała płytę "Stronger Than Pride", którą zawojowała rynek muzyczny. W 1992 pojawił się kolejny album, który oparła się niepochlebnym opiniom i przez 90 tygodni utrzymywał się na liście Billboardu.

 

W 1996 nadszedł czas podsumowań. Piosenkarka zebrała swoje najlepsze utwory i wydała płytę "The Best Of". W 2000 pojawiła się "Lovers Rock" gdzie artystka wraca do swoich wczesnych dokonań. Dwa lata później wydany zostaje album zbierający utwory z trasy koncertowej "Lovers live".

 

Wspaniały głos i aranżacje utworów powodują, że wydanie kolejnej płyty po ośmioletniej przerwie jest niepowtarzalnym wydarzeniem artystycznym. Sade nagrywa tylko wtedy, kiedy czuje, że ma coś do przekazania. Jak sama mówi, nie interesuje jej sprzedaż dla zysku. Warto było czekać 8 lat, bo album "Soldiers Of Love" jest niezwykły i poruszający.

 

 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!