Piątkowe premiery kinowe

Aż trzy propozycje z Polski!

 

1. Różyczka (dramat, Polska / reż. Jan Kidawa-Błoński, wyst.: Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska)

Znany pisarz przeżywa romans z dużo młodszą od siebie, piękną kobietą. Wbrew wywołującej oburzenie środowiska różnicy wieku, wykształcenia i pozycji intelektualista poślubia atrakcyjną "dziewczynę znikąd". Zaślepiony uczuciem nie podejrzewa, że ich kontrowersyjny związek może nie być kwestią przypadku. Nie wie, że jego partnerka od dawna spotyka się po kryjomu z innym mężczyzną, z którym łączy ją nie tylko silna namiętność, ale i groźna intryga. Zaangażowana w niemoralny układ z agentem, przekazuje mu informacje mające służyć kompromitacji pisarza. Erotyczna fascynacja kochankiem stopniowo przeradza się w głębokie uczucie, choć kobieta zdaje sobie sprawę, że jest jedynie narzędziem w zaplanowanej akcji tajnych służb.

 

 


 

2. Trick (komedia, Polska / reż. Jan Hryniak, wyst. Andrzej Chyra, Piotr Adamczyk)

Nowy film Jana Hryniaka wyróżnia znakomity scenariusz Michała J. Zabłockiego, fabuła, której zaskakujące "przewrotki" nie pozwalają widzowi na chwilę wytchnienia, realizacyjny rozmach, oraz inteligentny dowcip. "Trick" jest również okazją dla wielkich gwiazd polskiego kina na poszerzenie swojego ekranowego wizerunku.

 

 


 

3. Beats of Freedom - Zew wolności (dokument, Polska / reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota)

W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem o kolosalnej sile rażenia. "Zelazna kurtyna" nie była w stanie zatrzymać rocka, a młodzi ludzie, dzięki tej muzyce, odnaleźli swoją przestrzeń wolności. Polski rock od początku stał w kontrze do zastanej rzeczywistości. Piosenki kruszyły stereotypy i tworzyły więzi między ludźmi. Swoistą enklawą wolności stał się festiwal w Jarocinie, barwnie pokazany w filmie dzięki niepublikowanym dotąd materiałom archiwalnym.

 

 


 

4. Agora (historyczny, Hiszpania, Malta / reż. Alejandro Amenabar, wyst.: Rachel Weisz, Max Minghella)

Akcja filmu rozgrywa się w Egipcie w IV w.n.e., u schyłku Imperium Rzymskiego. Astrolog i filozofka Hypatia walczy o ocalenie wiedzy zdobywanej od pokoleń.

 

 


 

5. Nostalgia anioła (dramat, Nowa Zelandia, Wlk. Brytania / reż. Peter Lucas, wyst.: Saoirse Ronan, Mark Wahlberg, Susan Sarandon)

Susie Salmon zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana przez swojego sąsiada. To, co się dzieje po jej śmierci, obserwuje z nieba. Spoglądając w dół, snuje głosem czternastolatki powieść koszmarną, ale też pełną nadziei. Przez długie tygodnie po swojej śmierci Susie obserwuje życie, które toczy się już bez niej - przysłuchuje się pogłoskom na temat swojego zniknięcia, współczuje rodzicom, którzy ciągle wierzą, że córka się odnajdzie, obserwuje, jak ten, który ją zamordował, zaciera ślady zbrodni, widzi jak małżeństwo jej rodziców rozpada się, ojciec obsesyjnie pragnie zemsty, a siostra staję się osobą zupełnie obcą.

 

 


 

6. Nasza niania jest agentem (komedia, USA / reż. Brian Levant, wyst.: Jackie Chan, George Lopez)

Rodzinna komedia o emerytowanym agencie CIA, Bobie Ho. Ma on zamiar ożenić się ze swoją sąsiadką, ale najpierw musi sprawić, żeby polubiły go jej dzieci.

 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!