Rosyjska telewizja państwowa wieczorem pokaże "Katyń" Wajdy

Emisję filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy zapowiedziała telewizja Rossija. Będzie to drugi pokaz tego obrazu w państwowej ogólnokrajowej telewizji rosyjskiej.

Telewizja państwowa Rossija zapowiedziała w niedzielę w głównym wydaniu swojego magazynu informacyjnego Wiesti, że wieczorem pokaże film "Katyń" Andrzeja Wajdy. Projekcję dramatu Wajdy zaplanowano na 21.20 czasu moskiewskiego (19.20 czasu polskiego), w najlepszym czasie antenowym.

 

Dramat Wajdy telewizja Rossija po raz pierwszy wyświetliła 2 kwietnia w kanale tematycznym Kultura, w porze najwyższej oglądalności. Ocenia się, że obejrzało go wtedy 7 proc. rosyjskich widzów. Reżyser wyznał wówczas przed projekcją, iż nie sądził, że tego dożyje.

 

- Był taki wiersz Adama Mickiewicza - "Do przyjaciół Moskali". My też chcieliśmy, aby ten film był skierowany do przyjaciół, z otwartością i nadzieją na wzajemne zrozumienie - mówił Wajda.

 

Obraz Wajdy nie trafił do oficjalnej dystrybucji w Rosji, choć - zgodnie z kontraktem zawartym z polską stroną - rosyjski dystrybutor powinien był wprowadzić "Katyń" do kin przed końcem 2008 roku. Dotychczas film prezentowany był tylko w różnych miastach na pojedynczych pokazach i na festiwalach.

 

Poniedziałek, 12 kwietnia, będzie w Rosji dniem żałoby narodowej w związku z sobotnią katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Zginęli w niej prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria i ponad 90 innych osób.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!