James Cameron znów oskarżony o plagiat

20.05.2010 18:30
Pisarka Kelly Van oskarża Jamesa Camerona o kradzież pomysłu na film "Avatar".

Van utrzymuje, że Cameron oparł scenariusz na jej internetowej książce "Sheila the Warrior: The Damned?". Reżyser broni się twierdząc, że nigdy nie widział dzieła Van na oczy, jednak autorka zdążyła już złożyć pozew do sądu, w którym oskarża Camerona o plagiat. Van pisze w pozwie, że "wygląd, zachowanie, moce i rytuały członków rasy Na'vi są w całości ściągnięte z jej książki".

- Te oskarżenia są absolutnie bezpodstawne - oświadczył rzecznik studia 20th Century Fox. - James Cameron rozpoczął pracę nad "Avatarem" na długo przed tym, jak pani Van zaczęła pisać swoją książkę.

Cameron zapewnia, że zakończył pracę nad scenariuszem do "Avatara" w 1998 roku, jednak prawnik Kelly Van zna inną wersję wydarzeń.

- Według naszej wiedzy, scenariusz do "Avatara" został ukończony w 2007 roku - tłumaczy Kevin Mirch. - Pani Van napisała swoją książkę w 2000 roku, a trzy lata później opublikowała ją w internecie. "Avatar" powstał o wiele później.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku chiński sąd oddalił pozew niejakiego Zhou Shaomou, który oskarżał Camerona o plagiat jego powieści "The Legend of the Blue Crow".

Film "Avatar" trafił do polskich kin w grudniu 2009 roku.

 

 

źródło:megafon.pl

Komentarze (21)
Zaloguj się
 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 16 razy 12

  Teraz już się chyba nie da napisać czegokolwiek, aby ktoś nie rościł sobie do tego praw.
  Kiedyś czytałem opowiadanie SF o muzyku, który popełnił samobójstwo, gdy po kilku latach ciężkiej pracy nad utworem system stwierdził, że jego dzieło jest plagiatem. I do tego to wszystko zmierza.

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 15 razy 11

  Avatar to plagiat Ogniem i Mieczem

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 10 razy 6

  Lem powinien zgarnąć kase od większosci twórców filmów z elementami sf.

 • avatar

  kupogon

  Oceniono 8 razy 6

  To plagiat mojej książki! Wszelkie ceremonie wygląd, zachowania, treść pochodzą z mojej książki, którą skończę za 3 lata i napiszę rok ukończenia... 1970. Tylko przeleżała tak długo w szufladzie, bo nikt nie chciał jej wydać.

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 14 razy 6

  Pocahontas? To historia prawdziwa. A zresztą każda historia o kontakcie cywilizacji technicznej i pierwotnej z wątkiem miłosnym będzie przypominać historię Pocahontas.

 • avatar

  blq

  Oceniono 8 razy 4

  jeśli już ktoś powinien posądzić Camerona o plagiat, to byłbym to... JA! otóż jakieś 13 lat temu, w czasach gdy Cameron kręcił Titanica, wymyśliłem sobie film, w którym to jest przedstawiona miłość człowieka i niebieskiej przedstawicielki tamtejszych istot rozumnych. Tak, niebieskich, ponieważ Elerianki z gry strategicznej MoO2 mnie do tego nastroiły.
  Oczywiście pomysł był tylko w mojej głowie, ale za to jak bardzo przypominający Avatara!

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 6 razy 4

  przecież to jest na podstawie książek braci Strugatskych z lat 50 tych. Oni wymyślili Pandorę. Tak samo jak Matrix wymyślia czarnoskóra pisarka niepamtam imienia ale był proces ostatnio.

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 10 razy 4

  A co ze splagiatowaniem przez Camerona Pocahontas?:))

 • avatar

  Gość: Gość

  Oceniono 13 razy 3

  A nikt nie zauważył kilku podobieństw (lub raczej analogii) pierwszych scen filmu do "Fiaska" S.Lema?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!