Piotr Sworakowski

Potwierdzenie tezy zawartej przez Ernesta Hemingwaya w jego powieści nagrodzonej literackim Noblem kilkadziesiąt lat temu: "Stary człowiek..." i wiadomo co. ;) - to właśnie ja.

Urodziłem się w 1965 roku, co nieodmiennie wprawia w zdumienie współpracowników i znajomych. A podobno to nie wygląd tworzy człowieka. Głębokie? No cóż, wzięte od najlepszych. Tę prawdę wyśpiewał kiedyś George Michael, a parę lat po nim także Robbie Williams.

 

Mój znak rozpoznawczy to śpiewanie w najmniej oczekiwanych momentach z najmniej oczekiwanych powodów. Pojawiam się w Radiu Złote Przeboje, kiedy słuchacze powoli wracają do swoich domów po ciężkim dniu. Już tak się utarło, że to pora między 19:00 a 21:00. Mottem każdego popołudnia z Radiem Złote Przeboje są słowa nieznanego wieszcza: "wrzuć na luz!", co czasem tłumaczone jest na bardziej swojskie: "głową muru nie przebijesz".

 

 


 

Moje Złote Przeboje

1. The Beatles - "She Loves You". To był pierwszy utwór, który własnoręcznie udało mi się nagrać na taśmę szpulowego magnetofonu ZK 14 mojego Taty. Zaraz za nim znaleźli się Stonesi z "Time Is On My Side" i "Little Red Rooster".


2. The Rolling Stones - "Satisfaction". Jak to dlaczego? Bo to podstawa! Podobnie jak The Beatles. A poza tym kiedyś przed ich występem w Hyde Parku zadebiutowała jedna z moich ulubionych grup - King Crimson.

 

3. Bobby McFerrin - "Don't Worry Be Happy". Fajne jest to, że tym przebojem zapewnił sobie stały dopływ gotówki na śpiewanie tego, co mu się podoba i z kim mu się tylko zamarzy. A w dodatku rezultaty są porywające.


4. Sade - "Smooth Operator"
. Razem z pierwszą płytą Stinga, pierwszą płytą Matt Bianco i pierwszymi płytami Simply Red była w żelaznym repertuarze większości tzw. imprez w liceum. A nawet później.


5. Pat Metheny / David Bowie - "This Is Not America". "Jastrząb i Bałwan". Film słaby, ale za to z jaką muzyką! No i nie zapomnę, że szczęka mi opadła do ziemi z zachwytu po pierwszym koncercie Metheny'ego we Wrocławiu... jakieś ćwierć wieku temu. Od tej pory na każde pytanie "Are You Going With Me" zawsze odpowiadam: "I certainly am!". Zwłaszcza, jeśli chodzi o "Travels".

 

6. Santana - "Corazon Espinado". Piosenka porywająca od początku do końca. Z porywającej płyty "Supernatural". "Esta mujer! M'esta matando! Mi espinado corazon!" Nieważne, czy prawidłowo. I tak za każdym razem, kiedy to słyszę, śpiewam razem z wokalistą, nie bacząc na przerażone spojrzenia tych, co muszą słuchać tych jęków.

 

7. John Lee Hooker / Carlos Santana - "Chill Out". Zacytuję jednego z moich niegdysiejszych idoli (który nie zdążył "obrosnąć w tłuszcz"), Jima Morrisona: "I am an old blues fan/ I've been... singing the blues / Ever since the world began". Inna sprawa, że bluesa śpiewam chyba tylko w kuchni.

 

8. Maanam - "Ta noc do innych jest niepodobna". Piękny tekst, cudowna muzyka... uwielbiam Maanam sprzed płyty "Derwisz i Anioł".

 

9. Kayah - "Śpij, kochany śpij". Wiem, że Kayah nie była zadowolona z pracy z Bregoviciem, ale do dzisiaj bardzo dobrze mi się słucha całej ich płyty.

 

10. Bob Marley - "No Woman, No Cry". To tylko pretekst, żeby powiedzieć: jasne! Ale potem poproszę "Redemption Song", "Sun Is Shining" albo "Buffalo Soldier". Twierdzę, że dźwięki jego muzyki mają właściwości lecznicze. Chandrę na pewno zwalczają skutecznie. :)

 

Email: piotr@zloteprzeboje.pl

 

 

Piotr Sworakowski prowadzi Popołudniowy Program Radia Złote Przeboje

 

 

 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!