Zespół Spichlerzy - jeden z 7 cudów Polski?

Trwa organizowany przez magazyn TRAVELER, plebiscyt, "7 cudów Polski"! Siódme miejsce w głosowaniu,  zajmuje niezwykły Zespół Spichlerzy w Grudziądzu. Znacie to miejsce?! Jeśli nie to przeczytajcie koniecznie! Być może zainspiruje Was to do kolejnej wakacyjnej podróży.

 

Myli się ten, kto myśli, że spichrze służą tylko do magazynowania zboża. Te w Grudziądzu są tak pokaźne, że w XIV w. zastąpiły mur obronny miasta, a w XIX zaczęły służyć jako budynki mieszkalne. Jest ich 26 i tworzą 300-metrowy ciąg od strony Wisły, niektóre mają nawet 10 kondygnacji. można zwiedzać ich zabytkowe wnętrza z doskonale zachowanymi drewnianymi konstrukcjami i belkowymi stropami. Chociaż najpiękniej prezentują się od strony rzeki.

 

 

 

 

Widok na Zespół Spichlerzy od strony Wisły

 

 

 

Spichrze Grudziądz

 

 

 

Wewnątrz spichrzy doskonale zachowane są konstrukcje drewniane i stropy belkowe. Warto zwrócić uwagę na kule armatnie wmurowane w elewacje zewnętrzne.

Pierwszy murowany spichlerz powstał w 1341 roku i wraz z pozostałymi stanowił, podobnie jak dziś, zwarty ciąg. Większość spichrzy pochodzi z XVI-XVIII w.

Tak spichrze wyglądały przed wojną


 

 

Grudziądz - fotografia przedwojenna

 

 

 

Spichrze w Grudziądzu zostały wpisane na na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Jeśli nigdy nie byliście w Grudziądzu, nic straconego. Obejrzyjcie koniecznie film promocyjny!

 

 

 

 

 

 

Spichrze w Grudziądzu to prawdziwa perełka, nie tylko dla obieżyświatów!

 

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym plebiscycie miesięcznika TRAVELER!


 

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIECIE TUTAJ >>>>

 


SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!