Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - jeden z 7 cudów Polski?

Plebiscyt magazynu TRAVELER kończy się już za kilkanaście dni. Kolejną propozycją jest Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Znacie to miejsce?! Przeczytajcie koniecznie, naprawdę warto się tam wybrać!

 

Nazwa zamku - Krzyżtopór - wzięła się od dwóch symboli wykutych po bokach bramy wejściowej. Krzyż oznaczał, że fundator zamku był zagorzałym katolikiem, natomiast topór, to herb Ossolińskich.

 

 

Posiada 4 wieże, które odpowiadają porom roku, ma 12 dużych sal, a więc tyle, ile jest miesięcy, 52 pokoje, czyli liczba tygodni w roku i 365 okien, które odpowiadają poszczególnym dniom.

 

Zamek w Ujeździe powstał w XVII w. i był jednym z największych i najznakomitszych zamków magnackich w Polsce. Jest on typowym przykładem tzw. "palazzo in fortezza", czyli reprezentacyjnej rezydencji przystosowanej do obrony. Mimo licznych badań zamku, które zakończyły się publikacjami, do dziś nie wiadomo dokładnie kiedy Krzysztof Ossoliński rozpoczął budowę zamku w Ujeździe.

 

 

Krzysztof Ossoliński otrzymał wieś od swojego ojca Zbigniewa w 1619 r., natomiast pierwszy dokument potwierdzający istnienie rezydencji powstał w 1627 r. właśnie na terenie zamku. Jednak budowa trwała prawdopodobnie do 1644 r. i miała pochłonąć 30 milionów złotych (oczywiście XVII-sto wiecznych). Po śmierci Krzysztofa Ossolińskiego, rok po zakończeniu budowy, zamek przeszedł w ręce jego syna, Krzysztofa Baldwina, który z kolei zginął w bitwie pod Zborowem w 1649 r.

 

 

Następnie zamkiem władały rody Denhoffów i Kalinowskich. W 1655 r. zamek zajęli Szwedzi i pozostali w nim do 1657 r. Poczynione przez nich zniszczenia sprawiły, że zamek nie był używany do 1720 r., kiedy to w najlepiej zachowanej części zamieszkali Morsztynowie, a po nich Pacowie. Ci ostatni przeprowadzili niewielki remont budowli, a Michał Jan Pac udostępnił prawe skrzydło zamku konfederatom barskim. Późniejsze walki przyczyniły się do dalszych zniszczeń zamku, a jego ostatnim mieszkańcem był w latach 1782-1787 Stanisław Sołtyk. W czasie II Wojny Światowej zamek uległ dalszym zniszczeniom, które częściowo udało się naprawić w 1971 r. z funduszu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Wizualizacja lat świetności zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd:

 

 

 

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ TUTAJ >>>>


SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!