JuraPark Krasiejów - czy będzie jednym z 7 cudów Polski?

Plebiscyt magazynu TRAVELER kończy się już wkrótce. Kolejną propozycją jest  JuraPark Krasiejów. Znacie to miejsce?! Przeczytajcie!

 

W rejonie Gór Świętokrzyskich już od lat siedemdziesiątych XX wieku znajdowano w skałach jurajskich ślady największych stworzeń w dziejach Ziemi - dinozaurów. W związku z przypuszczeniem, iż w Bałtowie i jego okolicach mogą znajdować się ich tropy, dr Gerard Gierliński - pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, rozpoczął badania na tym terenie. Okazało się, że w Bałtowie na skale zwanej przez mieszkańców "Czarcią Stopką" są ślady nie diabła - jak głosiła miejscowa legenda, ale groźnego allozaura. Wkrótce, w prasie ogólnopolskiej i naukowej pojawiły się informacje o odkryciach tropów górnojurajskich dinozaurów - allozaura, stegozaura, kamptozaura i kompsognata. Odkrycie to wywołało zainteresowanie nie tylko mediów, ale i lokalnej społeczności.

 

 

https://bi.im-g.pl/im/3/10259/z10259433X.jpg

 

 

Dla działających na terenie gminy Bałtów Stowarzyszenia "Delta" i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów "Bałt", dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska. Początkowo figury prehistorycznych gigantów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata.

 

Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa Bałtowskiego Parku Jurajskiego (obecnie JuraPark Bałtów). Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 roku. Od tego momentu stał się on wizytówką województwa świętokrzyskiego przyciągającym rzesze turystów z całej Polski.

Co roku bramy JuraParku przekracza ponad 300 tysięcy turystów. Z roku na rok park się rozwija, przybywają nowe modele dinozaurów, wzbogacana jest również oferta edukacyjna.

 

 

https://bi.im-g.pl/im/4/10259/z10259434X.jpg

 

 

Jesteście ciekawi jak wygląda JuraPark? Obejrzyjcie film promocyjny:

 

 

JuraPark from JuraPark on Vimeo.

 

Czy JuraPark zasługuje na miano jednego z siedmiu cudów Polski?

 

 

 

Weź udział w wyjątkowym plebiscycie miesięcznika TRAVELER!


 

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ TUTAJ >>>>

 

 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!