Gwiazda weekendu - zespół Wilki

Weekend z gwiazdą
22.02.2012 20:13
Wilki

Wilki (Materiały prasowe)

W ten weekend muzyczną gwiazdą Radia Złote Przeboje będzie Robert Gawliński i zespół Wilki. Będziecie mięli niepowtarzalną możliwość dowiedzieć się ciekawostek oraz posłuchać największych przebojów naszej gwiazdy!

Zespołu Wilki nie trzeba przedstawiać nikomu. Na scenie od ponad 20-tu lat, z małymi przerwami. Robert Gawliński i spółka mają na swoim koncie wiele wielkich przebojów, które na stałe zapisały się w polskiej muzyce i świadomości Polaków.

Wilki

Początki przygody Gawlińskiego z muzyką sięgają przełomu lat 70-tych i 80-tych. To właśnie wtedy po ukończeniu liceum założył zespół Madame, po rozpadzie zespołu Robert Gawliński udzielał się w różnych składach. Zespół Wilki powstał w roku 1991 w Warszawie z inicjatywy Gawlińskiego. Szybko, bo już rok później rozpoczęto pracę nad debiutanckim albumem "Wilki". Z racji tego, że wchodząc do studia nie było jeszcze ostatecznego składu, to przy nagraniu brało udział wielu muzyków. Ostatecznie w zespole zaczęli grać Mikis Cupas - gitara elektryczna, Michał Rollinger - instrumenty klawiszowe, Adam Żwirski - gitara basowa, Darek Nowak - perkusja oraz Robert Gawliński, który od początku był piosenkarzem i frontmanem.

Wilki

Album "Wilki" okazał się strzałem w dziesiątkę i zyskał niesamowitą popularność. Do dziś jest uważany za jeden z najlepszych albumów w historii polskiej muzyki. Podczas prac nad nim zmarł nagle basista - Adam Żwirski. To jemu Gawliński zadedykował jeden z największych przebojów "Son of the blue sky". Płyta biła absolutne rekordy, według nieoficjalnych danych, rozeszła się w nakładzie miliona egzemplarzy. Na płycie znalazły się takie przeboje jak "Aborygen", "Eli lama sabachtani".

Kolejnym albumem, który potwierdził genialny debiut, był longplay "Przedmieścia". Różnił się brzmieniem od pierwszego zbuntowanego albumu i przyniósł kilka wielkich przebojów, jak chociażby "Nie zabiję nocy". W roku 1995 zespół zawiesił działalność, aż na 6 lat. Robert Gawliński zajął się solowym projektem, a pozostali muzycy brali udział w licznych nagraniach studyjnych. Pierwszym albumem Gawlińskiego był krążek "Solo", który przyniósł takie przeboje jak "Trzy noce z deszczem", "O sobie samym". Gawliński solowo wydał 4 albumy, na których znalazła się ogromna ilość świetnych pisoenek, "Sid i Nancy", "Miasto we śnie", "Mamy tylko chwilę" i wiele innych. Przy produkcji albumów brał udział Smolik, który w późniejszym czasie sam osiągnął ogromny sukces.

Robert Gawliński

Zespół Wilki ponownie spotkał w studiu nagraniowym w 2001 roku i postanowił rozpocząć pracę nad pierwszym, po 6 latach przerwy, albumem. Zaowocowało to w 2002 roku ogromnym przebojem "Baśka" na punkcie którego polska publiczność zwariowała. Był to singiel promujący dobrze przyjęty longplay "4", z którego pochodzi kolejny wielki przebój "Urke".

Kolejnymi albumami zespołu były m.in. "Watra" oraz akustyczna płyta nagrana podczas koncertu "MTV unplugged".

Zespół Wilki ma na swoim koncie ogromną liczbę nagród, nominacji, brał udział w większości polskich festiwali i cieszy się niezmiennie ogromną popularnością. Już w ten weekend w Radiu Złote Przeboje zagramy największe przeboje zespołu. Słuchajcie nas koniecznie!

W marcu i kwietniu WILKI zagrają klubową trasę koncertową z okazji 20- lecia i wydania reedycji pierwszej płyty. Zapraszamy na Blue Sky Tour 2012!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!