Najlepsze piłkarskie piosenki wszech czasów!

Zadaniem piłkarskiego przeboju jest zagrzewanie reprezentacji do walki. Receptą na futbolowy hit zdaje się być łatwy do zapamiętania tekst i energiczna melodia, która porwie tłumy. Z okazji EURO 2012 przygotowaliśmy dla Was zestawienie najlepszych futbolowych utworów wszech czasów.

Maryla Rodowicz - "Futbol" (1974)

Piosenka została wykonana podczas ceremonii otwarcia mistrzostw świata 13 czerwca 1974 roku. Wokalistka wspierana przez Silną Grupę pod Wezwaniem Kazimierza Grześkowiaka, wykonała ten utwór, który błyskawicznie stał się hitem. Piosenka ukazała się na pocztówce dźwiękowej KAW ze zdjęciem polskiej reprezentacji. W 1975 roku znalazła się na słynnej płycie "Polska gola!".

Ricky Martin - "La copa de la vida" (1998)

Wokalista wylansował piosenkę podczas Mistrzostw Świata we Francji, w 1998 roku. Bardzo szybko okazało się, że latynoskie brzmienie potrafi porwać tłumy. Nawet po tylu latach utwór zachęca do kołysania biodrami.

Wilki - "Idziemy na mecz" (2012)

Piosenka została specjalnie skomponowana z okazji EURO 2012 i znalazła się w ścisłej 10 finalistów konkursu na oficjalny hit reprezentacji Polski. Przegrała jednak z "Koko Euro Spoko". 

Shaggy - "Feel The Rush" (2008)

Jamajczyk zaśpiewał kompozycję podczas EURO 2008, które było organizowane przez Austrię i Szwajcarię. Piosenka tak bardzo przypadła publiczności do gustu, że "Feel The Rush" królował na listach przebojów jeszcze długo po zakończeniu mistrzostw.

Maria Koterbska - "A mój chłopak piłkę kopie"

Piosenka przedstawia piłkę nożną widzianą oczami kobiety. Maria Koterbska śpiewa o dziewczynie piłkarza, która nie może pogodzić się z faktem, że jej ukochany spędza cały swój wolny czas kopiąc piłkę.

Anastacia - "Boom" (2008)

Utwór specjalnie napisany na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, w Korei Południowej i Japonii, w 2002 roku. Pomimo udziału Anastacii w tym projekcie, piosenka nie zyskała wielkiej popularności. 

Andrzej Dąbrowski - "A Ty się bracie nie denerwuj" (1974)

Andrzej Dąbrowski śpiewa w tej piosence o grze Włodzimierza Lubańskiego, który nie zdążył wyleczyć kontuzji i nie mógł pojechać na mistrzostwa w 1974 roku. Do nagrania chórków zaproszono piłkarzy z kadry Kazimierza Górskiego.

Shakira - "Waka Waka (His Time for Africa)" (2010)

To dopiero był przebój. Piosenka skomponowana specjalnie z okazji Mistrzostw Świata w RPA, w 2010 roku zapadła nam głęboko w pamięć, nie tylko ze względu na przyjemną dla ucha melodię. Niemal wszyscy z nas tańczyli charakterystyczny układ choreograficzny z teledysku Shakiry.

Bohdan Łazuka - "Tajemnica Mundialu" (1982)

Piosenka powstała na trzy miesiące przed mistrzostwami w 1982 roku, w Hiszpanii. Bohdan Łazuka zaprezentował piosenkę w studiu telewizyjnym 18 czerwca 1982 roku, jeszcze przed meczem reprezentacji Polski z Kamerunem.

Oceana - "Endless Summer" (2012)

Oto oficjalny hymn EURO 2012. Piosenka miała być w zamyśle lekka, łatwa i przyjemna. No cóż, niektórzy zarzucają, że jest zbyt prosta.. W muzycznym obrazku widać jedynie kilka fragmentów, ukazujących gospodarzy.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!