Weekend z Roxette

Najbliższy weekend w Radiu Złote Przeboje podbiją Szwedzi, spędzicie go  w towarzystwie szwedzkiego zespołu Roxette.

Szwedzki duet Roxette tworzą wokalistka Marie Fredriksson i kompozytor-gitarzysta Per Gessle. Muzycy spotkali się w późnych latach 70., a popularność zdobywali przez następne 20 lat. Ich kariera jako Roxette, rozpoczęła się dopiero w 1986 roku, od wydania singla "Neverending Love", a debiutancki album zatytułowany "Pearls Of Passion" zapowiadał narodziny nowego superduetu w Szwecji.W 1988 roku zespół wydał drugi album "Look Sharp!" i wyruszył na szwedzkie tournee. Album okazał się ogromnym sukcesem w rodzimym kraju, ale początkowo na świecie przeszedł bez echa. Jednak niebawem szczęśliwy przypadek sprawił, że utwór "The Look" trafił na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 i tym samym sława Roxette nabrała rozmiarów międzynarodowych. Pozycję zespołu ugruntowały kolejne przeboje: Dressed For Success, Listen to Your Heart oraz Dangerous. Na całym świecie album Look Sharp! został sprzedany w nakładzie ponad 8 milionów sztuk. W 1990 roku duet podbił świat balladą It Must Have Been Love, nagraną do filmu "Pretty Woman". Trzy lata wcześniej utwór ten był wydany bez powodzenia na singlu w niektórych krajach europejskich, pod zmienionym tytułem "Christmas for the Broken Hearted". Kolejne albumy Roxette - "Joyride" (1991), koncertowy "Tourism" (1992), "Crash! Boom! Bang!" (1994) ugruntowały tylko pozycję grupy na światowej scenie muzycznej.Na przełomie 1994 i 1995 duet wybrał się w trasę koncertową Crash! Boom! Bang! World Tour 1994/95, podczas której koncertował m.in. w RPA (koncerty tam obejrzało ok. 130 tys. osób), Japonii czy Chinach (był to pierwszy koncert zachodniego zespołu, jaki za pozwoleniem władz odbył się tam od 9 lat). W 1995 roku, ukazała się płyta zawierająca największe hity zespołu - "Don't Bore Us - Get To The Chorus". Natomiast cztery lata później powstał album - "Have A Nice Day" (1999), na którym znalazły się piosenki utrzymane w gatunku pop i dance. Kolejny album - Room Service, który był promowany trasą koncertową Room Service Tour 2001 (ku zaskoczeniu opinii publicznej odbyły się wówczas koncerty m.in. w Rosji) - tak jak poprzedni album również odniósł umiarkowany sukces, głównie w Europie Marie i Per przygotowali też specjalną kolekcję swoich największych przebojów - "The Ballad Hits". Znalazły się tam między innymi takie utwory jak słynne "It Must Have Been Love", "Listen To Your Heart", "Fading Like A Flower" czy "Spending My Time". Płyta ukazała się w listopadzie 2002 roku.


Mimo choroby wokalistki, w 2003 r pojawił się kolejny krążek "The Pop Hits", który jest kompilacją największych przebojów, tym razem wybranych spośród tak zwanych utworów "up tempo", czyli szybkich.Aby uczcić 20-lecie działalności zespołu w 2006 ukazały się dwa albumy:  "A Collection Of Roxette Hits Their 20 Greatest Songs" i The Rox Box/ Roxette 86-06, zawierająca wszystkie największe przeboje grupy, a także dwie nowe piosenki: "One Wish" - singiel promujący album i "Reveal".

 

W sierpniu 2010 zespół rozpoczął pierwszą od 9 lat własną trasę koncertową.
14 lutego 2011 roku zespół Roxette wydał pierwszy od 10 lat album studyjny Charm School, promowany singlem She's Got Nothing On (But The Radio). Od 1 marca do 31 lipca 2011 roku odbędzie się promujące go światowe tournee.

 

Roxette ma na koncie blisko 50 milionów sprzedanych albumów i ok. 15 milionów singli.

 

Już w ten weekend w Radiu Złote Przeboje zagramy Wam największe przeboje Roxette, posłuchamy fragmentów wywiadu i będziecie mogli powalczyć o najnowszy krążek Roxette - "Charm School".

 

 

 

Gorąco polecam!

Wojtek Babiarczyk

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!