Jaskinia RAJ - nowy cud Polski?

Od 8 czerwca trwa plebiscyt miesięcznika TRAVELER na "7 nowych cudów Polski"! Czy znacie wszystkie 35 wyróżnionych miejsc? Dziś, przedstawiamy Wam perłę województwa świętokrzyskiego!

 

Marcin Dzierżanowski, redaktor magazynu TRAVELER i pomysłodawca plebiscytu:

 

 

 

Jaskinia "Raj" została odkryta dość późno, bo dopiero w 1964 roku, i był to zupełny przypadek. Na Kielecczyźnie gościli wówczas uczniowie technikum geologicznego z Krakowa. Pod kierownictwem prof. Mirosławy Boczarowej robili ćwiczenia z kartografii.

Natrafili na otwór w ziemi i zeszli w dół. Odkryli tam wspaniałą szatę naciekową, doskonale widoczne stalaktyty i stalagmity. Orzekli, że w porównaniu do jaskini "Piekło", w której byli wcześniej, tu jest prawdziwy raj krasowy. I ta nazwa już została. Wcześniej o jaskini wiedzieli miejscowi rolnicy, którzy wybierali w tych okolicach kamień. Prawdopodobnie to oni odsłonili wejście. Dwa lata później przystąpiono do prac, które miały udostępnić jaskinię dla zwiedzających. Zakończono je dopiero w 1972 roku. Jaskinię spenetrowali geolodzy i archeolodzy, którzy znaleźli tam dobrze zachowane szczątki kostne zwierząt plejstoceńskich, np. mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego, a także narzędzia z krzemienia i kości wykonane przez zamieszkującego jaskinię ok. 40-50 tys. lat temu człowieka neandertalskiego.

 

 

 

 

Nie znaliście tego miejsca? Czy Jaskinia "RAJ" zasługują na miano "nowego cudu Polski"?!

 

 

Weź udział w wyjątkowym plebiscycie miesięcznika TRAVELER!


 

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ TUTAJ >>>>

 

 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!