Pałac w Kozłówce nowym liderem!

Ostatnie wyniki głosowania w plebiscycie magazynu TRAVELER przyniosły zmianę na pozycji lidera. Pałac w Kozłówce jest na czele i zastąpił dotychczasowego lidera tj. Kolorowe Jeziorka. Znacie te miejsca?

 

Pałac wybudował wojewoda chełmiński Michał Bieliński w pierwszej połowie XVIII w. Pod koniec wieku kupili go Zamoyscy i w ich rękach pozostał aż do 1944 r. Swój dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie, której przed stu laty dokonał Konstanty Zamoyski, właściciel Kozłówki przez ponad 50 lat. Skromny wiejski pałac zamienił się w jedną z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce, panteon chwały rodu i dowód świetności dawnej Rzeczpospolitej. Zgromadził kolekcję ponad 1000 płócien, głównie portretów polskich królów i hetmanów oraz portretów rodzinnych.

 

Park, który otacza pałac, dorównuje mu rozmachem. Na 19 hektarach rośnie tu ponad 1000 lip, dęby, wiązy, klony. Latem na rabatach obwiedzionych strzyżonym bukszpanem kwitnie 7000 róż. Tuż obok pałacu jest fontanna z figurkami puttów, kopia z Wersalu.


Dziś Kozłówka to nie tylko pałac Zamoyskich, ale także muzeum socrealizmu. W dawnej powozowni zgromadzono pamiątki po minionym ustroju - 1700 prac, z tego 300 na stałej wystawie.

 

 

Nie znaliście tego miejsca? Czy Pałac w Kozłówce zasługują na miano "nowego cudu Polski"?!

 

 

Weź udział w wyjątkowym plebiscycie miesięcznika TRAVELER!


 

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ TUTAJ >>>>

 

 

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!