"Autostopem z malowaną lalą" - biografia Karin Stanek

Gościem Kuby Mędrzyckiego w programie "To właśnie muzyka" w Radiu Złote Przeboje, była autorka książki o Karin Stanek. Posłuchajcie całej rozmowy!

Książka "Autostopem z malowaną lalą" to biografia Karin Stanek pióra jej wieloletniej przyjaciółki i menedżerki.

22.02.2011 CHORZOW . KARIN STANEK - REPRODUKCJE ZDJEC PIOSENKARKI Z ARCHIWUM STEFANA PAPIEROWSKIEGO . FOT . GRZEGORZ CELEJEWSKI /  AGENCJA GAZETA                 Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Karin nie miała spokojnego, beztroskiego dzieciństwa. Urodziła się w Bytomiu w wielodzietnej rodzinie i po ukończeniu szkoły podstawowej musiała pomóc mamie w wychowaniu młodszego rodzeństwa. Jedynie w wolnych chwilach czytała i marzyła.
Ale kiedy pewnego dnia dostała do rąk gitarę, to oszalała na jej punkcie i sama uczyła się grać. Zaczęto ją zapraszać na przeróżne wycieczki, uroczystości - tam odżywała, grała i śpiewała, zdobywając w Bytomiu coraz większą rzeszę wiernych słuchaczy.

Nie wiadomo, jak by się dalej potoczyły losy małej Karin, gdyby nie jej chłopak, który namówił ją do wzięcia udziału w konkursie "Szukamy młodych talentów" zorganizowanym przez zespół Czerwono-Czarni.

Początkowo Karin nawet nie chciała o tym słyszeć, bo uważała, że zupełnie nie ma szans. Ale wreszcie uległa i pojawiła się na ostatnim terminie konkursu na Śląsku w marcu 1962 roku. A kiedy Karin wyskoczyła na scenę, zaśpiewała i zatańczyła, to sala wpadła w szał.

Piosenkarka natychmiast dostała angaż do Czerwono-Czarnych jako solistka.
Od tej pory Karin zaczęła nowe życie. Ta mała dziewczyna z warkoczykami, w białej bluzce i czarnych spodniach, z ogromną gitarą, zawojowała całą Polskę. Okładki gazet, programy radiowe i telewizyjne, koncerty i nagrania nowych piosenek, które w szybkim tempie stawały się hitami i które śpiewała cała Polska. To wszystko było dla niej jak sen.
Mijały lata, pojawiały się kolejne szlagiery Karin.

Nigdy nie grała gwiazdy, zawsze pozostała skromną, sympatyczną dziewczyną z sąsiedztwa. - wspomina autorka biografii Anna Kryszkiewicz

W wywiadzie autorka książki opowiada o legendzie polskiej piosenki. Anna Kryszkiewicz opowiada także, czy książka "Karin Stanek. Autostopem z malowaną lalą" jest biografią, czy osobistą opowieścią z pozycji bliskiej przyjaciółki. Posłuchajcie!

Program "To właśnie muzyka" codziennie po 18:00, tylko w Radiu Złote Przeboje!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!