Mambo na salonach, czyli historia Lou Begi

Kiedyś i dziś
25.01.2013 12:30
Lou Bega, mat. prasowe

Lou Bega, mat. prasowe (Lou Bega, mat. prasowe)

Zawadiacki uśmieszek, równo przycięty wąsik, kapelusz na głowie i wygląd gangstera, połączenie idealne. Do tego świetnie tańczy, śpiewa i robi fantastyczne show. Choć swój największy hit nagrał 13 lat temu, nadal cieszy się popularnością. Przed państwem Lou Bega!

Lou Bega, a właściwie David Lubega, urodził się 13 kwietnia 1975 roku w Niemczech w Monachium. Jest człowiekiem wielokulturowym. Matka Begi pochodzi z  Kalabrii we Włoszech, ojciec zaś urodził się w Ugandzie. Do szóstego roku życia Bega spędzał najwięcej czasu z matką we Włoszech. Potem mieszkał na stałe w Monachium , gdzie uczył się w szkole podstawowej. W wieku 15 lat wyjechał do Stanów gdzie przez 1,5 roku mieszkał w Miami. To właśnie tam usłyszał klasykę mambo. Od tego czasu brzmienie afro-cuban było jego fascynacją.

Lou Bega

Bega przygodę z muzyką zaczął od rapowania. W wieku 13 lat ze swoimi dwoma kolegami założył grupę hip-hopową. Pobyt w Miami zmienił życie Davida, to właśnie tam zafascynował się tradycyjnymi tanecznymi kubańskimi rytmami. Po powrocie wraz ze znajomymi producentami opracował koncepcję piosenki "Mambo No. 5 (A Little Bit of ...)". Bega podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Lautstark. Piosenki Lou Begi opierają się na połączeniu brzmień z lat 40-tych i 50-tych z nowoczesnymi dźwiękami.

Jego pierwszy singiel "Mambo No. 5 (A Little Bit of ...)" natychmiast stał się hitem na całym świecie. Choć głównie polubili go Europejczycy, to piosenka ta nie przeszła bez echa także na innych kontynentach. W końcu nie ma się czemu dziwić, od samego pisania o tym, chce się zatańczyć.

A Little Bit Mambo

W lipcu 1999 roku album "A little Bit Mambo", prócz wspomnianego Mambo No. 5 znalazły się na nim również taneczne piosenki, które stały się od razu wielkimi hitami "I Got a Girl" czy "Tricky, Tricky".

Posłuchaj, "I Got a Girl"

Kolejny album, to "Ladies and Gentelman" wydany w 2001 roku. Znalazł się na nim utwór "Baby Keep Smiling" nagrany z Compay Segudno z legendarnego Buena Vista Social Club. Warto dodać, że ta sama piosenka pojawiła się na debiutanckim krążku Lou Begi, tyle że jako solowe wykonanie.

Lou Bega

Lou Bega jest artystą uniwersalnym, zaśpiewał piosenkę tytułową do serialu animowanego, "Brandy & Mr. Whiskers". Natomiast w grze komputerowej "Tropico" Lou Bega jest jednym z głównych bohaterów.

Bega jest zdobywcą wielu muzycznych nagród, otrzymał m.in. niemiecką nagrodę Echo w dwóch kategoriach. Inne wyróżnienia to nominację do Grammy Awards, World Music Entertainment Award w Cannes, Złoty Glob w Los Angeles.

Lou Bega

Koncerty Lou Begi i jego muzycznego bandu cieszą się zawsze wielkim zainteresowaniem. Grywał na wielkich stadionach, w kameralnych klubach, występował w licznych programach telewizyjnych i choć obecnie nie cieszy się już tak ogromną popularnością jak przed laty, to kawałek "Mambo No. 5" wpisał go na stałe do muzycznych annałów. Jego ostatni krążek to wydany w 2010 roku "Free Again", z którego pochodzi m.in. piosenka "Sweet Like Cola"

Czas leci, a Lou Bega nie zmienia się wcale wpisując się idealnie w swoją filozofię - wino, kobiety i śpiew!

Mit weit ge?ffneten Armen stellt sich der M?nchner Lou Bega am Donnerstag (09.03.2000) in Hamburg vor der Verleihung des deutschen Schallplattenpreises

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!