Kalifornijski rock w wydaniu The Eagles!

Znacie przeboje "Hotel California" czy "Take It Easy"? Kto na dźwięk tych przebojów myśli z rozmarzeniem, że to "muzyka mojego życia"? Zastanawiacie się kto je wykonuje? Prześledźcie historię tego zespołu! Wszystko zaczęło się w 1971!

To grupa The Eagles, powstała w 1971 roku w Kalifornii. Don Henley i Glenn Frey - jedni z założycieli, pozostali wierni zespołowi przez cały czas jego działalności! Kiedy razem z Bernim Leadonem i Randym Meisnerem zostali zaproszeni do nagrania muzyki na płytę Lindy Ronstadt i wyjazdu w 2 miesięczną trasę, odkryli, że tworzą zgrany team... tak powstał pomysł wspólnego grania i założenia The Eagles!

soundonsound.com

Szybko rozpoczęli pracę nad pierwszym krążkiem, który nagrali w londyńskim Olympic Studio. Płyta ujrzała światło dzienne 1 czerwca 1972 roku. Połączenie rocka z country okazało się strzałem w dziesiątkę - hit "Take It Easy" podbił listy przebojów.


Album "Eagles" dość szybko osiągnął status złotej płyty, a muzycy wyruszyli w samodzielną już trasę koncertową. Z początkiem 1973 roku wrócili do Londynu i zaszyli się w studiu by nagrać kolejną płytę - "Desperado", która już 17 kwietnia pojawiła się w sklepach. Ku wielkiemu zaskoczeniu grupy, nie powtórzyła sukcesu swojej poprzedniczki. Jednak to właśnie z niej pochodzą dwie najbardziej rozpoznawalne piosenki The Eagles - "Desperado" i "Tequila Sunrise".


W 1974 roku The Eagles wydali krążek "On the Border", który był mieszanką amerykańskich stylów muzycznych. Panowie zdecydowali się na ostrzejsze brzmienia, a do zespołu dołączył gitarzysta Don Felder. Propozycja odświeżonego brzmienia spodobała się fanom, a piosenki "Best of My Love" czy "One of These Nights" zajmowały czołowe miejsca na listach przebojów.


Poszukiwania kompromisowego stylu muzyki wywołały kłótnie wśród członków zespołu i doprowadziły do zmian personalnych. Nie przeszkodziło to jednak w wydaniu kolejnej płyty - "The Greatest Hits", która jest prawdziwym rekordzistą w historii amerykańskiej muzyki rozrywkowej.  W tym samym roku (1976) wydali krążek "Hotel California", który okazał się najlepiej sprzedającym się albumem w dorobku grupy. Jest on uznawany za jeden z najlepszych w historii rocka!


Na kolejny album fani czekali do września 1979 roku. "The Long Run" z singlem "Heartache Tonight":


Niestety wraz z rosnącą popularnością, relacje w grupie stawały się coraz bardziej napięte. Doprowadziło to do rozpadu zespołu w 1981 roku i rozpoczęciu karier solowych poszczególnych członków. Kariery toczyły się różnie, ale ostatecznie gdy wydawało się już, że The Eagles pozostaną tylko legendą, muzycy zdecydowali się na powrót! W 1994 roku oficjalnie reaktywowali zespół! Po 13 latach wyruszyli w trasę koncertową i wydali płytę "Hell Freezes Over", będącą jej zapisem:


W 1998 The Eagles zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame - to muzeum w Ohio, w USA, które honoruje artystów rockowych i osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tej muzyki. Są tam takie sławy jak Pink Floyd, Elton John czy Scorpions!

gnrworld.net

30 października 2007 roku ukazał się pierwszy od 28 lat, dwupłytowy album - "Long Road Out of Eden". Okazał się dużym sukcesem komercyjnym i uzyskał status wielokrotnej platyny:


W listopadzie 2007 roku wydano oświadczenie, iż krążek "Long Road Out of Eden" będzie ostatnim w historii zespołu. Tym samym orły zwinęły skrzydła i odleciały, każdy w swoją stronę...

classicrockmagazine.com

The Eagles zapisali się w historii muzyki, sprzedając ponad 120 mln albumów! To jedyni artyści w historii rynku amerykańskiego, którzy osiągnęli ponad 10-milionową sprzedaż trzech swoich albumów: "Greatest Hits 1971-75" (28 milionów, to najlepiej sprzedający się album wszech czasów w USA), "Hotel California" i "Greatest Hits vol. 2". Są zdobywcami czterech nagród Grammy, a łącznie otrzymali aż 39 nominacji do tej nagrody! Może zespół nie przetrwał próby czasu, ale ich złote przeboje będziemy nucić jeszcze przez lata!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!