Jedyne w swoim rodzaju "Venus"

Czy istnieje ktokolwiek kto nie słyszał przeboju "Venus"? Utworu, który w roku 1986 zagościł we wszystkich stacjach radiowych w Europie, a następnie rozgościł się tam doczekując czasów obecnych? Takiej osoby zapewne nie ma, ale nie wszyscy wiedzą, że był on wykonywany przez super girl-band - Bananarama!

Bananarama

Zespół Bananarama jest popową grupą z Anglii, która swoje sukcesy święci od początku swojej kariery, która rozpoczęła się w 1982 roku. Zespół jest chlubnym posiadaczem wpisu do Księgi Rekordów Guinness'a jako najczęściej słuchany zespół, złożony z samych kobiet.

Bananarama

Grupę w 1979 roku założyły dwie przyjaciółki z Londynu - Keren Woodward i Sara Dallin, które znały się od wielu lat. Następnie dołączyła do nich Siobhan Fahey, którą Dallin poznała na studiach dziennikarskich. Na początku lat '80 zespół wpisywał się w punk-rockową i post-punkową stylistykę, występując na przykład jako chórki w grupach The Monochrome Set, The Stooges, The Jam czy Departament S.

Debiutancki krążek nazwany "Deep Sea Skiving" został wydany w 1983 roku i bez problemu przebił się do pierwszej dziesiątki najgorętszych tytułów na wyspach. Większość singli z płyty, notorycznie zajmowała wysokie piąte miejsca list przebojów. Hitami stały się: "He Was Really Sayin' Somethin", "Shy Boy ", "Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye ".

Bananarama

Kolejny album Bananarama, wydany w 1984 roku, poruszał cięższe tematy - "Hot Line to Heaven" był kontrą wobec popkultury,  "Rough Justice "poruszał temat społecznej apatii. Płyta zawierała single ""Robert De Niro's Waiting", czy "Cruel Summer ", który był wykorzystany w filmie "Karate Kid":

Rok 1986 był przełomowym okresem w historii zespołu. To właśnie wtedy nagrany został album "True Confessions" z wielkim przebojem "Venus". Zespół niewątpliwie odniósł wielki sukces dzięki współpracy z triem producenckim Stock Aitken Waterman. Również teledysk nagrany do piosenki był zupełnie inny niż dotychczasowe. Dziewczyny wystąpiły w nim w różnych strojach i przebraniach, zresztą zobaczcie sami.

Bananarama - venus

Rok 1987 w historii zespołu to płyta "Wow" oraz mały rozpad, z grupy odeszła Siobhan Fahey, która wyszła za mąż za członka Eurythmics - Dava Stewarta. Fahey argumentowała odejście tym, że czuje się wyalienowana i nie jest szczęśliwa pracując w takich warunkach. Ostatecznie założyła duet Shakespears Sister.Jej odejście z Bananaramy zahamowało na kilka lat rozwój grupy. Kolejny rok przyniósł jedynie płytę "Greatest Hits" z wyborem największych przebojów Karen, Sarah i Siobhan. Wkrótce potem kapela zawiesiła działalność.

Bananarama

W1988 roku Bananarama ponownie stała się zespołem trzyosobowym. Nową członkinią grupy została Jacquie O'Sullivan. Wydany wtedy krążek "Pop Life" przyniósł nową wersję przeboju grupy Doobie Brothers "Long Train Running". W 1992 roku O'Sullivan odeszła z zespołu i od tej pory Bananarama działa jako duet. Kolejny album "Please Yourself" wydany pod koniec 1992 roku przyniósł przebój "Movin' On". Zespół zaczął odchodzić od tanecznego popu na rzecz eurodance. Wydany w 1996 roku krążek "Ultra Violet" przyniósł porcję typowej dla połowy lat 90-tych muzyki dyskotekowej, a promujące go single "I Found Love", "Every Shade Of Blue" i "Take Me To Your Heart" były hitami brytyjskich dyskotek.

Bananarama

Na kolejny album fani Bananaramy musieli poczekać aż 5 lat. Wydany w 2001 roku krążek "Exotica" nie odniósł jednak spodziewanego sukcesu, a pilotujące go single "Careless Whisper", cover przeboju George'a Michaela, i "If" przeszły bez większego echa.

Bananarama

W lutym 2002 Bananarama świętowała dwudziestolecie istnienia. Z tej okazji odbył się koncert w Londynie, w którym wzięła udział także Siobhan, ale bez udziału Jacquie O'Sullivan.

Bananarama

Pod koniec 2005 roku ukazał się nowy album Bananaramy pt. "Drama". Promowały go single "Move In My Direction" i "Look On The Floor". Płyta ta zawiera dance'owe piosenki swoim stylem nawiązujące do najnowszych trendów w muzyce tanecznej. W 2009 roku grupa wydała ostatni album, "Viva", jednak nie cieszył się on już tak wielką popularnością jak przeboje z lat 80-tych.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!