Jedyne w swoim rodzaju "Venus"

Kiedyś i dziś
13.05.2012 15:30
Bananarama

Bananarama (Bananarama)

Czy istnieje ktokolwiek kto nie słyszał przeboju "Venus"? Utworu, który w roku 1986 zagościł we wszystkich stacjach radiowych w Europie, a następnie rozgościł się tam doczekując czasów obecnych? Takiej osoby zapewne nie ma, ale nie wszyscy wiedzą, że był on wykonywany przez super girl-band - Bananarama!

Bananarama

Zespół Bananarama jest popową grupą z Anglii, która swoje sukcesy święci od początku swojej kariery, która rozpoczęła się w 1982 roku. Zespół jest chlubnym posiadaczem wpisu do Księgi Rekordów Guinness'a jako najczęściej słuchany zespół, złożony z samych kobiet.

Bananarama

Grupę w 1979 roku założyły dwie przyjaciółki z Londynu - Keren Woodward i Sara Dallin, które znały się od wielu lat. Następnie dołączyła do nich Siobhan Fahey, którą Dallin poznała na studiach dziennikarskich. Na początku lat '80 zespół wpisywał się w punk-rockową i post-punkową stylistykę, występując na przykład jako chórki w grupach The Monochrome Set, The Stooges, The Jam czy Departament S.

Debiutancki krążek nazwany „Deep Sea Skiving” został wydany w 1983 roku i bez problemu przebił się do pierwszej dziesiątki najgorętszych tytułów na wyspach. Większość singli z płyty, notorycznie zajmowała wysokie piąte miejsca list przebojów. Hitami stały się: "He Was Really Sayin' Somethin”, "Shy Boy ", "Na Na Hey Hey Kiss Him Goodbye ".

Bananarama

Kolejny album Bananarama, wydany w 1984 roku, poruszał cięższe tematy - "Hot Line to Heaven" był kontrą wobec popkultury,  "Rough Justice "poruszał temat społecznej apatii. Płyta zawierała single ""Robert De Niro's Waiting”, czy "Cruel Summer ", który był wykorzystany w filmie "Karate Kid":

Rok 1986 był przełomowym okresem w historii zespołu. To właśnie wtedy nagrany został album "True Confessions” z wielkim przebojem „Venus”. Zespół niewątpliwie odniósł wielki sukces dzięki współpracy z triem producenckim Stock Aitken Waterman. Również teledysk nagrany do piosenki był zupełnie inny niż dotychczasowe. Dziewczyny wystąpiły w nim w różnych strojach i przebraniach, zresztą zobaczcie sami.

Bananarama - venus

Rok 1987 w historii zespołu to płyta "Wow” oraz mały rozpad, z grupy odeszła Siobhan Fahey, która wyszła za mąż za członka Eurythmics - Dava Stewarta. Fahey argumentowała odejście tym, że czuje się wyalienowana i nie jest szczęśliwa pracując w takich warunkach. Ostatecznie założyła duet Shakespears Sister.Jej odejście z Bananaramy zahamowało na kilka lat rozwój grupy. Kolejny rok przyniósł jedynie płytę "Greatest Hits" z wyborem największych przebojów Karen, Sarah i Siobhan. Wkrótce potem kapela zawiesiła działalność.

Bananarama

W 1988 roku Bananarama ponownie stała się zespołem trzyosobowym. Nową członkinią grupy została Jacquie O'Sullivan. Wydany wtedy krążek "Pop Life" przyniósł nową wersję przeboju grupy Doobie Brothers "Long Train Running". W 1992 roku O'Sullivan odeszła z zespołu i od tej pory Bananarama działa jako duet. Kolejny album "Please Yourself" wydany pod koniec 1992 roku przyniósł przebój "Movin' On". Zespół zaczął odchodzić od tanecznego popu na rzecz eurodance. Wydany w 1996 roku krążek "Ultra Violet" przyniósł porcję typowej dla połowy lat 90-tych muzyki dyskotekowej, a promujące go single "I Found Love", "Every Shade Of Blue" i "Take Me To Your Heart" były hitami brytyjskich dyskotek.

Bananarama

Na kolejny album fani Bananaramy musieli poczekać aż 5 lat. Wydany w 2001 roku krążek "Exotica" nie odniósł jednak spodziewanego sukcesu, a pilotujące go single "Careless Whisper", cover przeboju George'a Michaela, i "If" przeszły bez większego echa.

Bananarama

W lutym 2002 Bananarama świętowała dwudziestolecie istnienia. Z tej okazji odbył się koncert w Londynie, w którym wzięła udział także Siobhan, ale bez udziału Jacquie O'Sullivan.

Bananarama

Pod koniec 2005 roku ukazał się nowy album Bananaramy pt. "Drama". Promowały go single "Move In My Direction" i "Look On The Floor". Płyta ta zawiera dance'owe piosenki swoim stylem nawiązujące do najnowszych trendów w muzyce tanecznej. W 2009 roku grupa wydała ostatni album, "Viva", jednak nie cieszył się on już tak wielką popularnością jak przeboje z lat 80-tych.

Więcej o:

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!