Bajm - giganci polskiej sceny!

Bajm to polski zespół poprockowy, którego początki sięgają lat 70. Należy pamiętać, że skład grupy wielokrotnie ulegał zmianie. Jedyną osobą, niestrudzenie stojącą na czele Bajmu od samego początku jest charyzmatyczna Beata Kozidrak i jej mąż, Andrzej Pietras. Zespół w swoim dorobku ma wiele niezapomnianych przebojów. Postanowiliśmy przybliżyć Wam bliżej historię Bajmu w ten weekend w Radiu Złote Przeboje!

Zastanawialiście się może skąd wzięła się nazwa zespołu? Otóż Bajm to kompilacja pierwszych imion założycieli grupy: Beaty Kozidrak, Andrzeja Pietrasa, Jarosława Kozidraka i Marka Winiarskiego.

Początki

Zespół uformował się w marcu 1978 roku, kiedy to Andrzej Pietras dostrzegł potencjał w młodziutkiej Beacie Kozidrak i Jarosławie Kozidrak, po ich występie w Domu Kultury "Medyk", w ich rodzinnym Lublinie. Pietras zaproponował rodzeństwu założenie zespołu. Na końcu dołączył Marek Winiarski, jako gitarzysta.

Kariera Bajmu nabrała rozpędu po zakwalifikowaniu się do konkursu "Debiutów" Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wtedy muzycy i ich utwór "Piechotą do lata" zostali zauważeni przez wszystkich. Zajęli w konkursie, co prawda tylko II miejsce, ale od razu zaskarbili sobie sympatię publiczności. "Piechotą do lata" stał się przebojem.

Lata 80

Bajm opuszcza Marek Winiarski. Zastępuje go Henryk Mazurek, zaś skład dopełnia nowy basista Marek Makuch oraz perkusista Bogdan Tchórzewski. Lata 80 obfituje w takie przeboje, jak "W drodze do jej serca", "Co mi Panie dasz", "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Różowa kula" czy "Nie ma wody na pustyni".

Debiutancki album "Bajm" trafia na półki sklepowe w 1983 i rozchodzi się w rekordowym, gdyż półmilionowym nakładzie.

Przez kolejne lata skład Bajmu będzie się kilkakrotnie zmieniać. Rok później po wydanie debiutanckiej płyty, pojawia się druga zatytułowana "Martwa woda". Usłyszymy na niej m.in hit "Małpa i ja".

Dobra passa Bajmu zdaje się nie mieć końca. Powstają kolejne przeboje: "Płynie w nas gorąca krew", "Dwa serca, dwa smutki". W 1986 roku, zespół wydaje płytę "Chroń mnie", a piosenka "Diament i sól" zdobywa wyróżnienie na międzynarodowym festiwalu piosenki w Sopocie.

W tym samym roku, Andrzej Pitrus opuszcza Bajm ale jedynie, jako członek zespołu. Od tego momentu będzie pełnił rolę menadżera oraz producenta grupy. Dwa lata później ukazuje się "Nagie skały".

Bajm na czele z Beatą Kozidrak wygrywa konkurs na niemieckim festiwalu w Wuseidel w 1987 roku oraz na jugosłowiańskim festiwalu w Belgradzie w 1988, podczas którego wokalistka zaśpiewała angielskojęzyczną wersję "Męskiego świata".

Lata 90

W 1993 roku Bajm wydaje album "Płomień z nieba". Znajdziemy na nim takie przeboje jak "Płomień z nieba", "Ta sama chwila" czy "Już bez ciebie".

W 1995 Bajm nagrał siódmy album w dyskografii "Etna", o którym mówiło się, że zawiera nawet soft-metalowe brzmienia. Pochodziły z niego takie przeboje jak "Dziesięć przykazań" czy "Dzień za dniem".

Lata 2000-2012

Bajm pomimo długiej obecności na rynku muzycznym wcale nie zwalnia tempa. W tych lata wyda, aż 4 albumy: "Szklankę wody", "Myśli i słowa", "Ballady 2" oraz pochodzącą z tego roku "Blondynkę". Fani nadal kochają zespół nucąc "Modlitwę o deszcz", "Myśli i słowa", "O Tobie".

W 2005 na międzynarodowym festiwalu piosenki Sopot Festival Bajm zostaje uhonorowany "Złotym Słowikiem" za całokształt twórczości.

21 marca 2012 roku to data premiery najnowszej płyty Bajmu "Blondynka". Co ciekawe, po raz pierwszy w historii zespołu udostępniono całą dyskografię w wersji cyfrowej. Cały katalog zespołu jest dostępny w iTunes i innych sklepach internetowych.

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!