"Życia mała garść" - wspomnienia o Annie Jantar już w ten weekend!

Jej uroda, talent i niezapomniane przeboje będą obecne w nas na zawsze. Tylko w Radiu Złote Przeboje w sobotę i niedzielę usłyszycie wyjątkowy weekend z przebojami i wspomnieniami o Annie Jantar. Koniecznie bądźcie z nami, przypomnijcie sobie największe przeboje wokalistki i wygrajcie koncertowe DVD "Życia mała garść"!

10 czerwca 1950 roku w Poznaniu na świat przychodzi Anna Maria Szmeterling. Już od najmłodszych lat przejawiała talent muzyczny. Jako 4-latka uczęszczała do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a następnie ukończyła podstawową szkołę muzyczną, gdzie uczyła się podstaw gry na fortepianie.

Niewątpliwy talent umożliwił 12-letniej artystce wygranie konkursu pianistycznego dla szkól podstawowych i średnich w Filharmonii Poznańskiej.

-Na samym początku miałam inne plany artystyczne. Kształciłam się na pianistkę. Było to w moim rodzinnym mieście w Poznaniu (...) Ale z biegiem lat przekonałam się, że kariera pianistki jest bardzo trudna, jest po prostu - fizycznie trudna, trzeba mieć sporo siły, a ja nigdy nie zapowiadałam się na Herkulesa. Mam przy tym małą rękę, dla pianistki jest to utrudnienie.

Pod koniec lat 60 tych zdała egzamin do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, ale nie została do niej przyjęta z powodu braku miejsc.

W roku 1969 roku została wokalistką zespołu Waganci, w którym poznała swojego przyszłego męża, Jarosława Kukulskiego.

Z Wagantami właśnie nagrywa swą pierwszą płytę - "czwórkę" z przebojem pt. "Co ja w tobie widziałam?"

11 kwietnia 1971 w poznańskim kościele św. Anny wzięła ślub z Jarosławem Kukulskim i 5 lat później na świat przyszła ich córka, Natalia Kukulska.

"Macierzyństwo to coś niesamowitego. Nie masz pojęcia, jak wspaniale jest urodzić dziecko. To jakiś cud zmieniający wszystko, to coś małego i bardzo żywego, wrzeszczącego jest nierozerwalnie moje, najukochańsze, najważniejsze..."

W latach 70. była czołową polską piosenkarką. W 1972 po zdaniu egzaminu została zawodową piosenkarką estradową i rozpoczęła karierę solową jako Anna Jantar.

W 1973 uczestniczyła w KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała swój pierwszy solowy przebój "Najtrudniejszy pierwszy krok".

Rok 1974 obfituje w szereg nagród i wyróżnień. Między innymi: na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Slovenska Popevka" w Lublanie otrzymuje wyróżnienie za interpretację piosenki jugosłowiańskiej pt. "Czas jest złotem". W Kołobrzegu na VIII FPŻ staje się laureatką nagrody "Polskich Nagrań" i otrzymuje tytuł "Miss Obiektywu". Wielkim przebojem w Polsce staje się w tym czasie jej najbardziej rozpoznawalna do dziś piosenka pt. "Tyle słońca w całym mieście".

We wrześniu 1975 roku na Festiwalu Piosenki w Dreźnie Anna otrzymuje II nagrodę za utwór pt. "Niech ziemia tonie w kwiatach". W sprzedaży jest już w tym czasie jej pierwszy longplay pt. "Tyle słońca w całym mieście" i trwają przygotowania do wydania kolejnej płyty pt. "Za każdy uśmiech".

W trakcie swojej kariery zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Współpracowała z wieloma polskimi artystami m.in. ze Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem, Zbigniewem Hołdysem, Andrzejem Tenardem, nagrywała również piosenki z Budką Suflera i zespołem Perfect.

Piosenka ta w plebiscycie słuchaczy Studia Gama wybrana zostaje piosenką roku 1979. Pod koniec grudnia Anna Jantar wyleciała na koncerty do USA.

Na kilka dni przed powrotem do kraju, daje swój ostatni koncert, zarejestrowany przypadkowo na amatorskim sprzęcie. Powiedziała wówczas:

-Dobry wieczór, witam Państwa bardzo serdecznie. Witam wszystkie dzieci, które przyszły dzisiaj także (...). Drodzy Państwo, witam i  w zasadzie niestety, z przykrością stwierdzam także, że żegnam. Ponieważ śpiewam dzisiaj po raz ostatni (...) dla Państwa i bardzo się cieszę i jednocześnie smucę trochę z tego powodu. Zaśpiewam dla Państwa kilka piosenek ze swojego repertuaru. Będą starsze, nowsze... Oczywiście nie zabraknie zupełnych nowości. A rozpocznę piosenką, którą darzę szczególnym sentymentem, jako że przypomina mi ona początki mojej pracy estradowej. Piosenka o pięknym tytule, który może być także receptą na szczęście - "Żeby szczęsliwym być".

Już w ten weekend Radio Złote Przeboje przygotowało "Weekend z Anną Jantar" - niezapomniane przeboje, które do dziś dzień tętnią życiem. W specjalnym konkursie słuchacze będą mieli także niepowtarzalną okazję wygrać DVD z koncertem "Życia mała garść" - Wspomnienie o Annie Jantar i Jarosławie Kukulskim.

Przygotowana edycja wydawnicza koncertu zawiera:
Płytę DVD z zapisem koncertu (90 minut), wzbogaconym o 45 minutowy film o powstawaniu
koncertu, a także ponad dwie i półgodziny wspomnień osób związanych z Anną Jantar
i Jarosławem Kukulskim.

Do usłyszenia m.in. wspomnienia Natalii Kukulskiej, oraz rozmowa a Adamem Sztabą, odpowiedzialnym za produkcję koncertu "Życia Mała Garść"POLECAMY!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!