Boney M - Królowie disco z RFN!

Kiedyś i dziś
16.07.2012 16:05
Boney M

Boney M (Boney M)

Lata 70-te, kolorowe ubrania, modne fryzury, zachłyśnięcie czarnymi brzmieniami oraz... muzyką disco. Świat pokochał Bee Gees, Europa - Boney M. Kto nie wiedział, że pochodzą zza naszej zachodniej granicy? Ręka do góry!

Boney M

Zespół stworzył producent Frank Farian. W 1975 roku w RFN zebrał ciemnoskórych artystów pochodzących z Karaibów. Były to wokalistki Marcia Barrett i Liz Mitchell, modelka Maizie Williams i DJ Bobby Farrell. Za całym procesem twórczym i marketingowym od początku stał Farian. Nazwa Boney M. pochodziła od bohatera australijskiego serialu kryminalnego Boney, puszczanego w tamtym okresie w niemieckiej telewizji. Jako że na początku Farian występował sam, a jego singiel sprzedawał się słabo, zaczął rozglądać się za koncertowym składem. Po wielu przesłuchaniach ukształtował się wreszcie ostateczny skład. Niestety, prawie żaden z wokalistów nie potrafił śpiewać. Partie wokalne Farella śpiewał nie kto inny jak... Frank Farian.

Boney M

W maju 1976 wydany został pierwszy singiel "Daddy Cool", promujący album Take the Heat off Me. Podobno Farian wymyślił tę piosenkę siedząc przy biurku i przy rozmyślaniach stukając ołówkiem o swoje zęby. Tak mu się to brzmienie i wystukana melodia spodobały, że zrobił z tego piosenkę. Przez kolejne trzy lata grupa święciła olbrzymie sukcesy, atakując listy przebojów kolejnymi hitami oraz albumami.

Posłuchajcie, Boney M - Daddy Cool

Boney M

Członkowie zespołu byli tylko produktami, do tego stopnia, że zmarły niedawno Bobby Farrell, przez cały czas miał zakaz śpiewania. Głos męski śpiewany przez Franka Fariana leciał na koncertach z taśmy, Bobby Farell tylko ruszał ustami..

Ich teksty i brzmienia w swojej prostocie były genialne. Posłuchajcie kolejnego wielkiego hitu Boney M - Hooray! Hooray!

"Ma Baker" w lipcu 1977 zajęło drugie miejsce na liście przebojów, kilka pozycji niżej widnieje "Belfast". Rok 1978 to "Rasputin", "Rivers of Babylon" oraz "Brown girl in the ring". Album "Nightflight to Venus" odniósł w tym samym czasie największy sukces z całej dyskografii zespołu. W roku 1979 wypuszczono kolejne hity: "Horray, Hooray, It's a holiday", "Gotta go home", "El Lute" i "Bahama Mama", natomiast album "Oceans of fantasy" zdobywa pierwsze miejsce wśród longplayowych bestsellerów.

Boney M

Posłuchajcie kolejnego wielkiego przeboju grupy Boney M - "Ma Baker"

W pewnym momencie dobra passa opuściła zespół. Bobby Farrel odszedł ze składu i zajął się karierą solową. Ostatnim hitem była "Kalimba De Luna" nagrana w roku 1984. Zespół rozpadł się ostatecznie dwa lata później.

Szczyt popularności zespołu przypadł na rok 1978, kiedy to sprzedano w sumie kilka milionów jego płyt. W tym samym roku zespół został przyjęty przez królową angielską i jako pierwszy zespół z Zachodu odbył trasę koncertową po ZSRR. Zgody na to udzielił osobiście Leonid Breżniew - tak, tak, takie to były czasy!

Boney M

W 1979 roku zespół wystąpił na festiwalu w Sopocie. Koncert odbył się z wielką pompą i przeszedł do historii. Najpierw wokaliści zażyczyli sobie pojawienia się na koncercie w białym helikopterze, przez co wojsko musiało przemalować jedną z maszyn. Na sam koniec złamali cenzurę, śpiewając piosenkę "Rasputin". Ze względu na swoją tematykę ówczesna władza zabroniła jej wykonania. Mimo to krążył on po Polsce na nielegalnych kasetach i wszyscy znakomicie znali rytm "Ra Ra Rasputin...".

Zobaczcie występ Boney M na festiwalu w Sopocie:

Boney M został reaktywowany w roku 1992, lecz pierwotnego składu nie udało się odbudować. Do dziś zajmuje się głównie dawaniem koncertów.

Boney

Dziś istnieje kilka zespołów śpiewających piosenki Boney M., w zasadzie każdy z wykonawców z zespołu miał co najmniej jedną taką grupę, prawnicy zarobili sporo na ciągłych sporach o prawa do tych piosenek. Przez ostatnie lata Boney M, w różnych projektach często gościł w Polsce na licznych... festynach.

Boney M

Warto dodać, że ubiegłoroczny hit projektu Duck Sauce, zatytułowany "Barbra Streisand", oparty jest na samplu z wielkiego przeboju "Gotta Go Home" Boney M ! Przejście od klasycznego disco do współczesnych klubowych brzmień:

REGULAMIN KONKURSU 25-26.08

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!