Król "italian disco" - Savage

Ilu z Was po usłyszeniu pierwszych akordów "Only You" krzyczy z zachwytem - "to muzyka mojego życia!"? Savage to pseudonim artystyczny, pod którym kryje się 56-letni piosenkarz Roberto Zanetti. Czy wiecie co po włosku oznacza słowo "Savage"?! Sprawdźcie!

Savage to jedna z gwiazd włoskiego, tanecznego popu lat 80. Urodził się w miejscowości Massa, 28 listopada 1956 r. Obecnie nadal zamieszkuje słoneczną Italię, ale jego głównym zajęciem nie jest śpiewanie... Zobaczcie jak przebiegała jego życiowa ścieżka i w jakim momencie kariery znajduje się obecnie!

http://www.facebook.com/pages/Savage

Roberto jak tysiące innych dzieci w podstawówce rozpoczął lekcje gry na fortepianie. Bardzo polubił ten instrument. Jako nastolatek pierwsze muzyczne kroki stawia nie z byle kim - odnoszącym sukcesy we Włoszech - zespołem Santarosa.

Parę lat później zafascynowany takimi sławami jak Depeche Mode czy Talk Talk, razem z Zucchero zakładają zespół Taxi. Roberto angażuje się w wiele takich projektów, co raz spotykając się z dużym zainteresowaniem fanów! Uznaniem cieszą się projekty Joey Moon i Stargo.

Rok 1983 to początek solowej kariery Roberto. Właśnie wtedy zaczął używać pseudonimu Savage! Jego singiel "Only you" okazał się strzałem w dziesiątkę! Do dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nagrań ery Italo disco, grają go stacje radiowe na całym świecie! Kawałek ma wiele remiksów i coverów, jednak oryginalne brzmienie może być tylko jedno:

"Only you" wraz z kolejnymi hitami, jak "Radio" czy "A Love Again" trafiają nie tylko na listy przebojów, ale przede wszystkim na pierwszy krążek Savage - "Tonight" z 1984 roku!

dwarecords.it

Roberto na fali sukcesów wyrusza w trasę koncertową, wraca, nagrywa single i wydaje krążki - tak to właśnie bywa z artystami!

Polscy fani doczekali się występu Savage na festiwalu w Sopocie w 1989 r. Pamiętacie to wydarzenie?

Ale od 1989 r. coraz rzadziej komponuje dla siebie nowe utwory - nagrywa covery, remiksuje stare przeboje. Daje się poznać od strony managerskiej - stara się wylansować kolejne gwiazdy disco. Coraz więcej wokalistów zgłasza się do Savage... To wszystko sprawia, że w 1994 roku Roberto podejmuje decyzję o zakończeniu solowej kariery! Na pożegnanie ze sceną nagrywa singiel "Don't You Want Me".

Zaczyna pracować jako producent i kompozytor pod pseudonimem Robyx. Swoje sukcesy zawdzięczają mu m.in. takie gwiazdy jak: Alexia, Ice MC, Zucchero czy Double Yo. Kto nie kojarzy przynajmniej tego kawałka - "Uh La La"?!

W 2009 roku Roberto wystąpił razem z gwiazdami disco polo na Ostródzkim festiwalu muzyki tanecznej. A przy okazji odebrał nagrodę za całokształt działalności artystycznej.

http://www.facebook.com/pages/Savage

20 czerwca 2011 roku ukazała się płyta "Different Shades Of Savage" - na 2CD znajdują się kawałki, które Zanetti wyprodukował dla swoich podopiecznych w 80. To obowiązkowa pozycja dla fanów jego twórczości!

http://www.facebook.com/pages/Savage/61910765179

Roberto Zanetti z pewnością przejdzie do historii muzyki! Czym nas jeszcze zaskoczy? Uzbrójmy się w cierpliwość, a czas umilajcie nucąc "Twothousandnine" - singiel nagrany w 2009 roku - po 15 latach od zakończenia kariery solowej Savage!

SŁUCHAJ ZŁOTYCH PRZEBOJÓW!