Endless Summer: Więc "lato" się nie skończy!?

Czekając na odpowiedź prezesa PZPN, Grzegorza Lato, czy odejdzie ze swojego stanowiska po odpadnięciu polskiej drużyny z EURO 2012, Radio Złote Przeboje stworzyło listę dziesięciu hitów o najbardziej gorącej porze roku. Obejrzyj galerię, posłuchaj przebojów, a przekonasz się, że nawet jeśli byśmy chcieli, "lato" nigdy nas nie opuści!?

"Summer in the City" (1966)

Utwór amerykańskiego zespołu rockowego The Lovin' Spoonful to wielki przebój lat 60tych! Zdobył nie tylko pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, lecz został także używany wielokrotnie w serialach telewizyjnych jak np. Simpsonowie.

Piosenka, która opisuję gorące letnie dni w mieście, należy dziś do klasyków muzyki rockowej.

Bajm, fot. materiały prasowe Bajm, fot. materiały prasowe Bajm, fot. materiały prasowe

"Piechotą do lata" (1978)

Piosenka miała swoją premierę w roku 1978 na festiwalu w Opolu w 1978. Zdobywając tam drugie miejsce, jednocześnie stała się przełomem dla polskiej grupy muzycznej Bajm, która tym utworem podbiła całą Polskę i zapewniła sobie status gwiazdy.

Kultowa wokalistka bandu, Beata Kozidrak, śpiewa o swoich uczuciach dotyczącego nadchodzącego lata.

Zdzisława Sośnicka Zdzisława Sośnicka Kapif, East News

"Żegnaj lato na rok" (1979)

Wielokrotnie nagrodzona polska artystka Zdzisława Sośnicka zaśpiewała ten utwór w roku 1979 na festiwalu w Opolu, otrzymując za nie pierwsze miejsce w konkursie Premier.

Jak już sama nazwa wskazuje, piosenkarka opisuję koniec gorącej pory roku, żegnając się z "latem"...czy to przepowiednia i dla nas?

Może tym razem dłużej niż tylko na rok?

Bryan Adams Bryan Adams Fot. materiały prasowe

"Summer of '69" (1985)

Utwór znajdujący się na czwartej płycie Reckless (1984) kanadyjskiego piosenkarza Bryana Adamsa to niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych jak i dyskutowanych kawałków w jego karierze.Wraz z przyjacielem Jimim Vallencem, napisał piosenkę nie tylko o ciepłej porze roku, lecz bardziej o kochaniu się w czasie letniej atmosfery i gorących dni!

Może Adams sam wyjaśni nam treść piosenki, gdy w ramach cyklu "Prestiżowe Gwiazdy, Złote Przeboje" wystąpi już 26 lipca w Poznaniu (na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich)! Bilety można nabyć za pośrednictwem strony www.imprezyprestige.com oraz w sieci sprzedaży Ticketpro.

"Looking For The Summer" (1991)

Brytyjski piosenkarz, gitarzysta i autor tekstów Chris Rea sprzedał już ponad 30 milionów egzemplarzy swoich płyt na całym świecie! Na koncie artysty znajdują się ponad 20 albumów studyjnych oraz wiele przebojów radiowych.

W kawałku "Looking For The Summer" artysta od 1991 roku... szuka lata. Co będzie śpiewał kiedy dowie się, że ten od dłuższego już czasu siedzi w PZPN-ie?!

Formacja Nieżywych Schabuff na planei teledysku Formacja Nieżywych Schabuff na planei teledysku Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta

"Lato" (1995)

Dla polskiej grupy o niezwykłej nazwie Formacja Nieżywych Schabuff rok 1995 był pełen sukcesów. Największym z nich to bez wątpienia singiel "Lato", który nie tylko został przebojem lata, lecz również otrzymał wiele nagród muzycznych za piosenkę roku.

Utwór, w którym Olek Klepacz śpiewa o zdobyciu dziewczyny swoich marzeń, to jeden z najbardziej kultowych przebojów w Polsce!

"W dzień gorącego lata" (1997)

Polski zespół Big Day został założony w 1992 roku. Popularność zdobył w połowie lat 90tych, nagrywając takie piosenki jak "Mój Znak", "Przestrzeń" czy właśnie przebój z roku 1997, "W dzień gorącego lata".

Prosta ale chwytliwa piosenka, którą każdy może zinterpretować po swojemu.

"Lato 2000" (2000)

"Lato 2000" to debiutancki singiel polskiej grupy rockowo-popowej Sami z Katowic. Kawałek zdobył ogromną popularność w stacjach radiowych całego kraju i znalazł się już w pierwszym tygodniu na szczycie polskich listach przebojowych.

W 2010 roku zespół nagrał nową wersję utworu o wolności i radości życia, pod tytułem "Lato 2010".

Obejrzyj teledysk i spróbuj rozpoznać młodego Piotra Kupiche, jeszcze zanim został liderem grupy Feel!

"Summer Wine" (2007)

W 2007 roku, wokalista i lider fińskiego zespołu HIM, Ville Valo, na nowo nagrał piosenkę amerykańskiego kompozytora Lea Hazelwooda i udało mu się stworzyć hit europejski.

Razem z niemiecką aktorką o polskich korzeniach, Natalii Avelon, śpiewa o smaku doskonałego "Summer Wine", czyli wina letniego.

"Summer Paradise" (2012)

Kanadyjska grupa rockowa Simple Plan oraz jamajski wykonawca muzyki dancehall, Sean Paul, cieszą się już od kilku lat sukcesami w światowej branży muzycznej. W tym roku po raz pierwszy artyści pracowali nad wspólnym kawałkiem, który ma zawierać zarówno rockowe brzmienie bandu, jak i popowe elementy.

Powstał typowo letni przebój o tytule "Summer Paradise", w którym muzycy śpiewają o powrocie do wakacyjnego raju.

"Endless Summer" (2012)

Młodej piosenkarce Oceany udał się już jeden przebój Cry Cry z 2009 roku. Teraz powraca, śpiewając hymn na EURO 2012 pod tytułem "Endless Summer".

Teledysk do utworu o niekończącym się lecie został nakręcony m.in. w Warszawie.

"Endless Summer", czyli Lato nie pożegna się tak szybko? Może to w piosence tkwi odpowiedź dotycząca Prezesa PZPN-u? Krążą plotki, że to właśnie pan Lato, osobiście wybrał piosenkę, która promuje Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej!

Po odpadnięciu polskiej drużyny z EURO 2012 na wielu portalach internetowych ukazały się zdjęcia i komentarze, w których polscy kibice żartują sobie z PZPN oraz z całej sytuacji dotyczącej Mistrzostw w Europie: