Lana Del Rey - niezniszczalny produkt show-biznesu?

Jeszcze rok temu nikt nie znał młodej Amerykanki o długich rzęsach i smutnym wyrazie twarzy. Dziś jest jedną z najmocniej lśniących gwiazd muzyki pop. Przełomu w swojej karierze dokonała, wstawiając kręcone przez siebie teledyski na portalu You Tube. Najsławniejszy z nich to klip melodramatycznego przeboju "Video Games", który składa się jedynie z krótkich scen pokazujących piosenkarkę oraz sceny starych filmów czy kreskówek. Lecz kim tak właściwie jest Lana Del Rey? Jak powstała artystka wzbudzająca tak wiele kontrowersji wśród krytyków muzycznych?
Lizzy Grant Lizzy Grant Lizzy Grant

Wejście w świat muzyczny

Córka nowojorskiego naukowca rozpoczyna swoją  karierę muzyczną w małych barach, śpiewając własne utwory dla przyjaciół i zainteresowanych. Występowała wtedy jeszcze pod swoim prawdziwym imieniem, Elizabeth "Lizzy" Grant. Dzięki wujkowi nauczyła się gry na gitarze, która wspomagała tworzenie jej własnych kawałków.

- Mogłam napisać i skomponować milion piosenek za pomocą kilku akordów. - wspomina wokalistka. - Z tego powodu zdecydowałam, że wystąpię na scenach barów brooklińskich. Nigdy jednak nie miałam w planach, by śpiewać zawodowo.

 

Lizzy Grant Lizzy Grant Lizzy Grant

Pierwszy kontrakt i... przyczepa

Dwa lata później, w wieku 20 lat, Elizabeth podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy opiewający na 10,000 dolarów.

Nie wiedząc, co uczynić z pieniędzmi, przeprowadziła się do małej przyczepy w pobliżu Manhattanu.

- Czułam się zagubiona - tłumaczy piosenkarka. - Nie wiedziałam dokąd pójść.

 

Z niewyjaśnionych powodów praca nad pierwszą płytą została wstrzymana, jak i jej kariera muzyczna.

Kolejne lata Lizzy spędziła studiując filozofie, fascynowali ją pisarze i ich dzieła. Jako przykład często wymienia Vladimira Nabokova, rosyjskiego filologa powieści "Lolita". Równocześnie pracowała społecznie, chcąc pomóc ludziom z problemami nałogowymi.

- Opieka nad uzależnionymi i bezdomni wypełniały moje życie przez następne pięć lat - opowiada wokalistka w wywiadzie dla amerykańskiego magazynu Vogue w 2012 roku. - Razem z przyjaciółmi chcieliśmy zmienić Nowy York.

 

Lizzy Grant Lizzy Grant Lizzy Grant

David Khane

W 2008 roku amerykański producent muzyczny, David Khane, usłyszał demo piosenkarki i zaproponował wspólną pracę nad longplayem. Jako Lizzy Grant nagrała pierwszy profesjonalny EP "Kill Kill", zawierający trzy utwory napisane przez Grant. O współpracy z Khanem wokalistka wypowiadała się zwykle pozytywnie.

- David jest znany ze swojej integralności artystycznej, nie robi tylko zwykłej muzyki popowej, jest w niej zawsze coś więcej.

 

Lana Del rey Lana Del rey Lana Del Rey

Narodziny "Lany Del Rey"

W 2010 roku przyjęła pseudonim Lana Del Ray, później Del Rey, oraz powstał jej pierwszy pełny album "Lizzy grant A.K.A. Lana Del Ray". Wokalistka celowo wybrała imię o tak orientalnym brzmieniu.

- Chciałam mieć melodyjne imię, pod którym mogłam kształtować kierunek mojej muzyki - wyjaśnia. - Słysząc to imię, przypominają mi się czasy spędzone w Miami. Często rozmawiałam w języku hiszpańskim ze znajomymi z Kuby. Lana Del Rey to cały przepych, całe bogactwo słonecznego świata nadmorskiego Florydy.

 

Promocję płyty sfinansował ojciec artystki. Krążek pojawił się w sklepie internetowym iTunes, lecz po niedługim czasie został zdjęty. Początkowo z nieznanych przyczyn.

Lana Del Rey Lana Del Rey Lana Del Rey

Błyskawiczny przełom

Jednak równocześnie z wirtualnym wydaniem albumu, Del Rey wstawiła kilka swoich kawałków na serwis internetowy YouTube, dzięki którym została odkryta przez producentów amerykańskiej wytwórni płytowej Stranger Records.

Podpisała kolejny kontrakt, a w sierpniu 2011 roku ukazał się teledysk z utworem pod tytułem "Video Games".

Wokalistka ponownie sama stworzyła klip , jedynie nagrywając się własną kamerą i ścinając urywki starych filmów oraz kreskówek.

Prosty, lecz widocznie skuteczny sposób: w ciągu jednego miesiąca kawałek obejrzano ponad milion razy.

Lana Del rey Lana Del rey Lana Del Rey

Gwiazda medialna

Nie tylko widzowie zainteresowali się tajemniczą dziewczyną, pojawiającą się w scenach popularnego teledysku, ale także szybko zwróciły na nią uwagę media.

Imię Lana Del Rey pojawiło się we wszystkich znanych magazynach muzycznych, a piosenka "Video Games" stała się nie tylko przebojem radiowym, lecz również otrzymała aprobatę znanych krytyków.

Artystka nawet otrzymała nagrodę czasopisma Q Magazine w kategorii "Next Big Thing" w 2011 roku.

Dla samej Lany sukces utworu był niezłą niespodzianką.

- Nie mieliśmy w planach, aby wydać piosenkę jako singla - tłumaczy. - Jednak wydaje mi się, że słuchacze potrafią się identyfikować się z tekstem i jego znaczeniem. Każdy zna ból spowodowany przez ukochaną osobę.
Lana Del Rey Lana Del Rey Lana Del Rey

Szczyt i klęska

Popularność utworu ostatecznie sprawiła, że jedna z największych wytwórni płytowych w branży muzycznej, Interscope Records, która m.in. współpracuje z Madonną i Lady Gaga, zawarła umowę z Laną. W tym samym okresie czasu usunięto z Internetu wydany już wcześniej krążek artystki.

Nastąpiły pierwsze występy telewizyjne, promujące nadchodzący album piosenkarki.

Wśród nich jeden z najbardziej dyskusyjnych występów tego roku:

Jako jedna z niewielu artystów, Lana miała zaszczyt zaprezentować w Saturday Night Life, popularnym amerykańskim programie rozrywkowym, dwa utwory należące do niewydanego jeszcze longplaya.

Lecz krytycy nie zostawili suchej nitki na artystce, opisując jej występ jako najgorszym w historii programu.

Lana Del Rey - SNL Lana Del Rey - SNL Lana Del Rey - SNL

Wielka porażka

Po nieudanym show, media zaczynały kwestionować powagę nowo narodzonej gwiazdy, zarazem twierdząc, że nagłe pojawienie piosenkarki i szybka popularność zostały zaplanowane przez jej menedżerów.

Poza tym, wokalistka wydawała się nie raz niepewna przed publicznością, a na scenie zagubiona. Odpowiedzi udzielane na wywiadach brzmiały sztucznie, jakby były zaaranżowane. Lane bardziej określano jako produkt stworzony przez wytwórnię, niż jako poważną artystką.

W końcu wejście Lany Del Rey na  światowy rynek muzyczny okazało się jakby bajką: Praktycznie przez jedną noc z nieznanej nowojorskiej dziewczyny stała się księżniczka.

A podobno bajki są zwykłą fikcją.

Piosenkarka jednak stawiła czoła krytyce, reagując na oskarżenia mediów w stosunku do jej występu i indywidualności artystycznej.

- Jestem dobrą piosenkarką. Śpiewam już od dłuższego czasu i myślę, że [producent SNL] Lorne Michaels jest tego świadomy - broni się Del Rey. - Nie próbuję być kimś innym, jak tylko sobą. Bardziej jestem autorką tekstów i muzykiem studyjnym niż wykonawcą na żywo.

 

I miała rację!

Lana Del Rey - Born To Die Lana Del Rey - Born To Die Lana Del Rey - Born To Die

"Born To Die"

W grudniu 2011 roku ukazał się nowy singiel Lany pod tytułem "Born To Die". Jest to  również nazwa gorąco oczekiwanego albumu wokalistki.

Lecz tym razem teledysk nie składa się już z połączonych scen kreskówek.

Lana wydała kilku minutowy klip, w którym można zobaczyć artystkę chodzącą po wielkiej katedrze i śpiewającą wśród tygrysów. Kawałek kończy się makabryczną śmiercią artystki, spowodowaną przez jej kochanka.

Pod koniec stycznia 2012 roku (w Polsce 17 lutego) do sklepów trafił wreszcie długo oczekiwany drugi album studyjny Lany.

Płyta spowodowała kolejną kontrowersję wśród krytyków muzycznych.

Większość recenzji wypadła pozytywnie. Chwalono charakterystyczne brzmienie kawałków oraz teksty i śpiew artystki.

Natomiast niektórzy oczerniali melodramatyczność i podobieństwo kilku utworów.

Problem może polega na brakującej możliwości zakwalifikowania muzyki Lany.

Nie słyszymy współczesnego popu czy reggae. Lana wydała album o filmowym dźwięku, na którym także znajdują się aspekty popkultury Americana lat 50tych i 60tych.

Treści nagrań także różnią się od zwykłej produkcji pop-artysty.

Na albumie nie znajdzie się piosenek o gorącej nocy w klubie czy niekończącej się imprezie. Utwory są osobiste. Każdy jeden.

Oczywiście w znanych nam kawałkach "Video Games", "Born To Die" czy też "Blue Jeans" piosenkarka śpiewa o jednym z najbardziej lubianym temacie w muzyce, o miłości. Bardziej jednak koncentruje się na własnej słabości i uzależnieniu od pewnej osoby, która ją niszczy. W piosence "Carmen" Lana natomiast krytykuje świat bogatych i pięknych, a w ostatnim utworze standardowej edycji albumu, "This Is What Makes Us Girls", wokalistka wyjaśnia całą prawdę o świecie dziewczyn i niszczy równocześnie 50 lat ideologii feminizmu.

Lecz artyści zwykle bardziej doceniają reakcję publiczności i słuchaczy, niż opinie znawców muzyki. Lana trafiła w samo sedno: Płyta umieściła się na pierwszym miejscu listy przebojów  w dziewięciu krajach, m.in. w Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Australii. Poza tym zadebiutowała w pierwszej piątce w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Szwecji i wielu innych krajach. W Polsce album znalazł się na drugim miejscu listy.

Lana Del Rey - Blue Jeans Lana Del Rey - Blue Jeans Lana Del Rey - Blue Jeans

Popowe niebo!

W lutym 2012  zdobyła nagrodę Brit Award jako "Przełom Roku".

Od tej pory było oczywiste, że "Lana Del Rey" należy do wyższej klasy nowoczesnych artystów i ma zamiar w niej pozostać.

Po sukcesie albumu piosenkarka wydała kolejne artystyczne dzieła:

Przy współpracy francuskiego reżysera Yoann Lemoine, twórcy teledysku do "Born To Die", powstał wideoklip utworu "Blue Jeans". W roli kochanka występuje po raz kolejny amerykański model Bradley Soileau.

Pojawiają się także nadal klipy w stylu kultowego "Video Games", stworzone przez samą Del Rey.

Najnowszy z nich to "Carmen", został opublikowany pod koniec kwietna tego roku.

Lana Del Rey Lana Del Rey Lana Del rey

Skórzana Del Rey

Krótko po przełomie w świecie muzycznym, także projektanci mody zwrócili uwagę na artystkę:

Na portalach internetowych można przeczytać plotki, że Lana ma zostać nową twarzą promującą szwedzką firmę odzieżową H&M.

Również Wielka Brytania okazała swoje zainteresowanie nie tylko kupując longplay wokalistki:

Marka "Mulberry" stworzyła torebkę, której inspiracją jest...Lana!

Lana Del Rey - Interview Magazine Lana Del Rey - Interview Magazine Lana Del Rey - Interview Magazine

Dopiero początek?

Lana również pracuję jako modelka. Ostatnio mogło się zobaczyć artystkę pozującą dla letniego wydania magazynu ZOO. Fotografem sesji był amerykański muzyk Bryan Adams.

Zaledwie kilka dni temu na platformie internetowej Youtube ukazał się teledysk nadchodzącego singla "National Anthem", w którym Del Rey gra byłą pierwszą damę Stanów Zjednoczonych, Jackie Kennedy.

 

Czy śpiewa, czy gra, czy pozuje - występy Lany Del Rey mają zawsze coś  wspólnego: są zarówno intrygujące, jak i tajemnicze.

Więc pytanie, kim właściwie jest ta młoda dziewczyna - w najbliższym czasie pozostanie pytaniem.

Kto wie, może kiedyś poznamy odpowiedź?

W każdym razie jedna rzecz jest pewna: Lana ma nam coś do powiedzenia, a naszym zadaniem jest jej słuchać. I zrozumieć.

Niezależnie, czy jest prawdziwa, czy tylko stworzonym produktem.

Bo gwiazdą już jest, i nią zostanie.