Na weekend z Wilkami, zaprasza Robert Janowski!

To bez wątpienia jeden z tych zespołów, który kiedy nagra płytę, to na każdej z nich znajduje się nie jeden, a przynajmniej kilka przebojów. "Baśka", "Urke" czy "Ja ogień ty woda" to tylko niektóre z przebojów bohaterów najbliższego Weekendu z Gwiazdą. Robert Janowski zabierze słuchaczy Radia Złote Przeboje w muzyczną podróż z Robertem Gawlińskim i grupą Wilki. Chcecie dowiedzieć się więcej?
Robert Gawliński i zespół Madame Robert Gawliński i zespół Madame Facebook

Sen o Warszawie

W latach 90. niedługo po premierze drugiego albumu Wilków "Przedmieścia", zespół zrobił sobie trochę dłuższą przerwę od nagrywania płyt. Ale to nie znaczy że panowie nie pracowali. W 1993 roku pojawiła się pierwsza koncertowa płyta grupy, a na niej... kultowy "Sen o Warszawie" Czesława Niemena, który Robert Gawliński zaśpiewał trochę przypadkiem...

"Zrobiliśmy dwa koncerty, jeden jakby dla branży, drugi dla fanów. W przerwie usiadłem i tak sam dla siebie zacząłem śpiewać tego Cześka..."- tak o kulisach nieoczekiwanego coveru mówi lider Wilków.
Robert Gawliński Robert Gawliński Fot. Rafa3 Mielnik / AG

Baśka

Wilki to jeden z najważniejszych zespołów na polskie scenie muzyki popularnej. Ale co ciekawe, od premiery ich drugiego albumu "Przedmieścia", fani zespołu musieli czekać na następny krążek aż 9 lat. Na szczęście - było warto. W 2002 roku Wilki nagrały płytę "4", a na niej znalazły się takie hity jak "Urke", czy "Ja ogień, ty woda". Ale największym przebojem stała się oczywiście... "Baśka".Niewiele jednak brakowało, a uwielbiany przez całą Polskę przebój nie trafiłby na "4". Dlaczego? Dowiecie się w najbliższy weekend w Radiu Złote Przeboje.

Robert Gawliński w zespole Opera Robert Gawliński w zespole Opera Facebook

Bohema

Robert Gawliński, charyzmatyczny twórca Wilków, zanim założył ten zespół, miał dość burzliwe dzieje. Długo szukał nie tylko swojego muzycznego miejsca, ale także miejsce do życia po prostu. Pod koniec lat 80., sporo czasu spędzał między innymi w mieszkaniu Kory i Marka Jackowskich z kultowego Maanamu. Ten okres to zdecydowanie czas twórczych poszukiwań - nie tylko swojej artystycznej drogi, ale też siebie.

"Rozmawiamy, jest burza mózgów, piękne dyskusje na temat sztuki. To było dla nas, młodych ludzi, szalenie inspirujące" - wspominał Robert Gawliński w Radiu Złote Przeboje.
Wilki Wilki Wilki

25 lat na scenie

Historia Wilków, to duża część historii polskiej muzyki. Praktycznie od początku lat 90. Wilki bezdyskusyjnie zajmują ważne miejsce wśród naszych rockowych zespołów. 25 lat istnienia zespołu to także dobry czas podsumowań i bilansów. Robertowi Gawlińskiemu pojawia się w głowie nawet myśl, aby napisać coś w rodzaju biografii grupy:

"Teraz może powstanie taka książka, ale te wszystkie wspominki, takie poszarpane, oddamy jakiemuś ghostwriterowi" - mówił Robert w rozmowie z Kubą Mędrzyckim z programu "Cała Muzyka w Radiu Złote Przeboje".
Wilki Wilki Materiały prasowe

Przez dziewczyny

Fani zespołu cztery lata czekali na ten moment.

Dokładnie na kwiecień 2016 roku, kiedy to w sklepach pojawiła się najnowsza płyta Wilków utrzymana w klimacie bardzo przypominającym nagrania grupy z pierwszych lat ich działalności.

Album otrzymał tytuł "Przez dziewczyny", a Robert Gawliński zdradził niedawno, dlaczego fani musieli czekać na nowy album aż tyle czasu. Odpowiedź na to pytanie poznacie w najbliższy weekend w programie "Weekend z Gwiazdą" Roberta Janowskiego.

Robert Gawliński Robert Gawliński Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Nie pokonasz miłości

Zespół Wilki bardzo mocno wpłynął na polską muzykę rozrywkowo-rockową. Pierwsza płyta grupy pojawiła się 1992 roku, ale kolejne trafiały do sklepów już dość nieregularnie. Chwilę po 1992 roku mieliśmy co prawda świetne "Przedmieścia", ale potem było już 10 lat przerwy. W tym czasie Robert Gawliński zajął się karierą solową, a w jego twórczości ciągle przewijał się motyw miłości i kobiet. Co faktycznie Robert Gawliński zawdzięcza w życiu dziewczynom? Jak przyznaje lider Wilków wręcz całą muzyczną karierę:

"Zacząłem grać na gitarze przez dziewczyny, to znaczy, dla dziewczyn w zasadzie".

Chcecie dowiedzieć się więcej? Słuchajcie Radia Złote Przeboje!