10 najsłynniejszych opolskich debiutów

Wyobrażacie sobie polską scenę muzyczną bez festiwalu w Opolu? My też nie. Niestety w tym roku wokół jednej z naszych najstarszych muzycznych imprez pojawiło się wiele kontrowersji, dlatego - aby pomimo wszystko nie tracić humoru - my skupimy się na pozytywach. Zapraszamy Was więc w sentymentalną podróż śladem dawnych festiwali opolskich A konkretnie gwiazd, które zaczynały tam swoją muzyczną karierę.
Kasia Sobczyk. Kasia Sobczyk. AGENCJA GAZETA

Kasia Sobczyk

Jedną z pierwszych debiutantek była Kasia Sobczyk, która w amfiteatrze opolskim w 1964 roku wyśpiewała piosenkę, która bardzo szybko stała się jej wielkim przebojem, utwór "O mnie się nie martw". Sobczyk wylansowała także i takie znane piosenki jak "Mały książę", "Biedroneczki są w kropeczki", czy piękną balladę "Mały książę". Niedługo po opolskim debiucie artystka zaczęła występować z zespołem "Czerwono-czarni", a na początku lat 70. wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Do Polski wróciła na stałe dopiero w 2008 roku. Zmarła 28 lipca 2010 roku.

Magda Umer. Magda Umer. Fot. Wojciech Olszanka/EN

Magda Umer

Pamiętacie melancholijny "Koncert jesienny na dwa świerszcze"? Tę piosenkę wyśpiewała w Opolu w 1969 roku Magda Umer. Wzięła wtedy udział w koncercie "Każdy kiedyś zaczynał". Artystka przez całą swoją muzyczną karierę związana była z piosenką literacką, poezją śpiewaną i studenckimi kabaretami.
Umer oprócz śpiewania reżyseruje także spektakle teatralne, bardzo często prowadzi rozmaite koncerty, można ją też od czasu do czasu zobaczyć w filmie.

Beata Kozidrak

Przez kilkadziesiąt lat opolskiego festiwalu byliśmy świadkami debiutów największych polskich artystów, ale także i zespołów. Jednym z nich jest Bajm. W 1978 roku Beata Kozidrak razem ze swoim zespołem zaśpiewała słynne dziś "Piechotą do lata". Piosenkę, którą podbiła serca i uszy jurorów i widzów opolskiego amfiteatru. Jednak dopiero kilka lat po tym debiucie Bajm nagrali swoją pierwszą płytę. To na niej znalazły się takie przeboje grupy jak "Józek, nie daruję ci tej nocy", czy "Nie ma wody na pustyni". Dziś Beata Kozidrak oprócz śpiewania w Bajmie kontynuuje także bardzo udaną karierę solową.

Bursztynowa kolekcja Bursztynowa kolekcja okładka płyty/MTJ

Kombi

Większość z nas doskonale pamięta piosenkę "Słodkiego, miłego życia" czy "Kochać cię za późno". A to właśnie na festiwalu w Opolu usłyszeliśmy po raz pierwszy te wielkie przeboje Kombi. Zespół co prawda istniał wiele lat wcześniej przed opolskim debiutem, ale to właśnie podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w 1984 roku Kombi pokazali się szerszej publiczności. Dziś Kombi dorobiło się drugiej literki "i" w nazwie, a frontmenami grupy są Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk.

Urszula

Kolejną artystką, która debiutowała na festiwalu opolski, jest Urszula Kasprzak. Znana przede wszystkim jako Urszula. Nie wiem czy wiecie, ale Urszula po raz pierwszy pojawiła się na opolskiej estradzie już w roku 1978, wtedy kiedy debiutował także Bajm. Jednak jej występ przeszedł wtedy bez większego echa. Dopiero na początku lat 80. kiedy artystka rozpoczęła współpracę z Budką Suflera jej muzyczna kariera nabrała rozpędu. To właśnie wtedy powstały takie jej przeboje jak "Fatamorgana", czy "Podwórkowa kalkomania".

Urszula Sipińska Urszula Sipińska Redakcja

Urszula Sipińska

W 1966 roku  na opolskiej estradzie, wśród młodych i dobrze rokujących wokalistek wystąpiła 19 letnia dziewczyna z Poznania, Urszula Sipińska. Zaśpiewała wtedy piosenkę "Zapomniałam" i od tego momentu jej solowa kariera nabrała rozpędu. Urszulę Sipińską mogliśmy później usłyszeć także w repertuarze country. Gatunku, który w Polsce, zwłaszcza w latach 70. nie był specjalnie popularny. W latach 80. wokalistka wylansowała takie doskonale znane i pamiętane przeboje jak "Szalalala, zabawa trwa", czy "Mam cudownych rodziców". Na początku lat 90. Urszula Sipińska zrezygnowała z muzycznej kariery i wróciła do swojego wyuczonego zawodu jakim jest architektura wnętrz.

Eliza Grochowiecka i Andrzej Rybiński/źródło: youtube.pl Eliza Grochowiecka i Andrzej Rybiński/źródło: youtube.pl Redakcja

Andrzej i Eliza

IX Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki widzowie opolskiego amfiteatru zapamiętali między innymi za sprawą występu pewnego duetu z Warszawy, który nazywał się Andrzej i Eliza. Tworzyli go Eliza Grochowiecka i Andrzej Rybiński. Na opolskim festiwalu w 1971 roku wyśpiewali piosenkę "Wstawanie wczesnym rankiem". Przez następnych kilka lat bardzo dużo koncertowali, nie tylko w Polsce, ale także za granicą, m.in. we Francji, NRD i USA. Zespół zakończył muzyczną działalność w 1981 roku kiedy Eliza Grochowiecka wyemigrowała na stałe do Niemiec. Za to druga połowa duetu czyli Andrzej Rybiński niedługo później zaczął karierę solową lansując takie przeboje jak "Pocieszanka" czy "Nie liczę godzin i lat".

Izabela Trojanowska

Jedną z artystek, której solowa kariera zaczęła się na festiwalu w Opolu jest Izabela Trojanowska. Z zawodu aktorka, a z zamiłowania piosenkarka. Jednak to zamiłowanie było na tyle silne, że niemal od połowy lat 70. Trojanowska zgarniała większość największych muzycznych nagród. Po raz pierwszy Trojanowska pojawiła się na opolskiej estradzie w 1972 roku, gdzie zaśpiewała piosenkę "O czym marzą zakochani". Jednak największy sukces odniosła 8 lat później. Podczas XVIII Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki dostała główną nagrodę za piosenkę "Tyle samo prawd, ile kłamstw". W 1980 roku zaczęła tez współpracę z Budką Suflera, z którą występowała przez następnych kilka lat.

Materiały prasowe/ Oficjalny Facebook Anna Jurksztowicz Materiały prasowe/ Oficjalny Facebook Anna Jurksztowicz Redakcja

Anna Jurksztowicz

Pamiętacie "Diamentowy kolczyk"? Tak, ten wielki przebój lat 80. zaśpiewała Anna Jurksztowicz. I w 1985 roku zdobyła tą piosenką I nagrodę na festiwalu w Opolu. Choć artystka występowała już dużo wcześniej, na estradzie debiutowała w połowie lat 70., zawodowe śpiewanie zaczęło się właśnie po opolskim sukcesie. Wokalistka wylansowała także takie przeboje jak "Hej, Man!", czy "Stan pogody". Przez wiele lat mogliśmy także słyszeć Annę Jurksztowicz w czołówkach takich seriali jak "Matki, żony i kochanki" czy "Na dobre i na złe".  Anna Jurksztowicz występuje i nagrywa do dziś, a kilka lat temu zadebiutowała także jako autorka książki z kulinarnymi przepisami.

http://www.marlenadrozdowska.pl/ http://www.marlenadrozdowska.pl/ Redakcja

Marlena Drozdowska

Kto z nas nie pamięta słynnego "Mydełka Fa", prawda? Tę piosenkę zaśpiewała razem z Markiem Kondratem Marlena Drozdowska. Ale zanim usłyszeliśmy tę piosenkę, wokalistka debiutowała z Grupą I, z którą na festiwalu w Opolu, w 1974 roku zaśpiewała piosenkę "Radość o poranku". Potem Marlena Drozdowska dużo występowała także za granicą, a w latach 80. występowała z zespołem Hotline.
Na początku lat 90. razem z Markiem Kondratem nagrała kasetę, która miała być parodią popularnej wówczas piosenki straganowej i chodnikowej. I to właśnie na tej kasecie znalazło się słynne "Mydełko Fa", które szybko stało się mega przebojem, także wśród fanów disco polo.