Kiedyś nuciła je cała Polska! 10 wakacyjnych przebojów sprzed lat! PAMIĘTACIE?

Pamiętacie wakacyjne przeboje sprzed lat? Przypomnijcie sobie najgorętsze piosenki, które wiele lat temu śpiewali nieco zapomniani dziś artyści bądź zespoły. Także zespoły, które pomimo wielkiego sukcesu... od jakiegoś czasu już nie istnieją.

Sami, wakacje 2000

Nazwa tej formacji nie była tak oczywista jakby się mogło wydawać.

Był to także skrót od słów "Spontaniczny atak muzycznej intuicji". Grupa intuicję muzyczną faktycznie miała. Na pewno jeśli chodzi o wakacyjny przebój. A taki wylansowali w roku 2000. Sam zespół powstał trzy lata wcześniej w Katowicach, a jednym z jego muzyków był dzisiejszy lider grupy Feel, Piotr Kupicha. Ich wakacyjny przebój z początku 21. wieku nosił tytuł "Lato" i w roku dwutysięcznym był jedną z najczęściej granych piosenek w nadbałtyckich wakacyjnych kurortach.

O-Zone O-Zone O-Zone

O-Zone, wakacje 2003

Na pewno pamiętacie ich wielki wakacyjny przebój "Dragosta din tei". Nagrała go mołdawska grupa O-Zone.

Zespół powstał w 1998 roku i początkowo tworzyło go jedynie dwóch muzyków. I dopiero po czterech latach O-Zone zainteresował jedną z rumuńskich wytwórni muzycznych i tak zaczęła się krótka, choć dynamiczna kariera zespołu. Ale prawdziwy i komercyjny sukces pojawił się dopiero w 2003 roku kiedy O-Zone wydali swój trzeci album zatytułowany "DiscO-Zone", na którym znalazł się m.in. utwór "Dragosta din tei". Grupa rozwiązała się w 2005 roku, ale wspomniana piosenka jest wakacyjnym hitem do dziś.

Bolter Bolter Bolter

Bolter, wakacje 1985

Ci którzy pamiętają opolskie festiwale lat 80. na pewno jeszcze dziś czasem nucą ich wakacyjny przebój "Daj mi tę noc". Grupę w roku 1984 założył Sławomir Sokołowski, a jedną z pierwszych jego wokalistek była Anna Jurksztowicz, którą na pewno pamiętacie m.in. z piosenek "Diamentowy kolczyk", czy "Stan pogody".

Z Bolterem przez chwilę współpracował także Krzysztof Krawczyk, który z tą poznańską grupą nagrał piosenkę "Ostatni raz zatańczysz ze mną". Jednak największy przebojem Boltera do dziś pozostaje słynne "Daj mi tę noc".

Kabaret OT.TO w Niezłej Niedzieli w Radiu Złote Przeboje Kabaret OT.TO w Niezłej Niedzieli w Radiu Złote Przeboje fot. Paweł Krzemiński/AGORA

OTTO, wakacje 1993

Kabaret OTTO kojarzy się głównie z satyrycznymi i nierzadko ostrymi tekstami, które doskonale znaliśmy głównie w latach 90. Ale na swoim koncie mają także przebój "Wakacje", który w pewnym momencie wyszedł mocno poza kabaretowe ramy i stał się wakacyjnym hitem roku 1993.

Sam Kabaret Otto powstał w 1987 roku z inicjatywy Wiesława Tupaczewskiego. Pierwsza płyta formacji ukazała się na początku lat 90. i w tamtej dekadzie piosenki OTTO nuciła cała Polska. Aż trudno uwierzyć, że ich największy wakacyjny przebój liczy sobie już prawie ćwierć wieku.

Halina Benedyk Halina Benedyk Halina Benedyk

Halina Benedyk, wakacje 1987

Pamiętacie wielki przebój lata 1987 roku "Mamy po 20 lat"? Tę piosenkę wyśpiewała podczas jednego z opolskich festiwali Halina Benedyk. Wokalistka która na dużej estradzie debiutowała podczas festiwalu piosenki radzieckij w Zielonej Górze. Potem była wokalistką grupy Bolter. Ale już jako solistka za wspomniane wykonanie hitu "Mamy po 20 lat" dostała w Opolu nagrodę publiczności oraz została Miss obiektywu.

W tamtych latach Halina Benedyk śpiewała także inny wielki przebój "Frintiera", który wykonywała w ducie z Marco Antonellim, z którym zresztą od kilku lat znów wspólnie koncertuje po Polsce.

 

Rotary Rotary Rotary

Rotary, wakacje 1996

Polska muzyka lat 90. należała m.in. właśnie do nich. Do wrocławskiej grupy Rotary, która w tamtym czasie była często porównywana, a nawet mylona z zespołem Myslovitz.

Rotary nagrali w sumie trzy studyjne płyty, a na ich pierwszym albumie znalazła się m.in. piosenka "Na jednej z dzikich plaż", bez wątpienia wakacyjny hit połowy lat 90. I to niestety jedyna tak znana piosenka zespołu. Grupie nie udało się już później powtórzyć tak ogromnego sukcesu jak przy okazji piosenki "Na jednej z dzikich plaż".

Las Ketchup, wakacje 2002

To hiszpańska grupa, która powstała w 2002 roku i od razu weszła ostro na muzyczną scenę ich wielkim hitem "Asereje".

Grupę tworzyły cztery siostry, a nazwa nawiązywała do pseudonimu artystycznego ich ojca, gitarzysty flamenco, "El Tomato". Słynne "Asereje" stały się przedmiotem wakacji 2002 roku. Cztery lata później dziewczyny z "Las Ketchup" brały udział w konkursie Eurowizji, ale zajęły wówczas dalekie 21 miejsce.

Cztery pełne energii siostry nagrały potem jeszcze jedną płytę, ale żadna z piosenek nie powtórzyła już sukcesu na miarę "Asereje".

Los Del Rio Los Del Rio mat. promocyjne

Los del rio, wakacje 1993

Mówi się, że muzyczny i taneczny świat dzieli się na czas przed i po 1993 roku. Bo to właśnie, wtedy wszyscy usłyszeliśmy po raz pierwszy słynną "Macarenę". Piosenkę, która do tańca musiała choć jeden raz porwać nawet największego przeciwnika tańca.

Los del Rio to hiszpański duet, który w ciągu blisko piętnastu lat muzycznej kariery wydał aż 10 albumów. Jednak jedynym i największym sukcesem, którego później nie udało się już powtórzyć była słynna "Macarena", a sam grupa w 2002 roku wygrała plebiscyt na największego artystę jednego przeboju.

Happy end Happy end Happy end

Happy end, wakacje 1979

Tę grupę na pewno doskonale znacie z piosenki "Jak się masz kochanie". Happy end, albo "Zbyszek i Danusia" - tak nazywał się zespół który powstał w Łodzi w 1975 roku. Założyło go małżeństwo Danuta Kremer i Zbigniew Nowak. Początkowo był to duet, ale potem grupa rozrastała się i w sumie przez zespół przewinęło się prawie dwudziestu muzyków.

Piosenkę "Jak się masz kochanie" polska publiczność usłyszała po raz pierwszy w 1979 roku.
Pod koniec lat 80 założyciele Happy end wyjechali na stałe do USA gdzie we własnym muzycznym klubie Didi w Chicago występowali jako Duo Happy End.

Renata Zarębska

Aktorka i piosenkarka odnajdująca się doskonale w wielu muzycznych gatunkach. Ci z Was którzy oglądali przed laty serial "Królewskie sny" na pewno pamiętają Renatę Zarębską w jednej z głównych ról jaką zagrała u boku Gustawa Holoubka.

W latach 80. artystka brała m.in. udział w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a w roku 1990 pojawiła się na festiwalu w Opolu gdzie wykonała utwór "Noc z Renatą" którym podbiła serca opolskiej publiczności, a wkrótce także rozbrzmiewała w niejednym wakacyjnym kurorcie.