10 artystów, którzy przerwali karierę u szczytu sławy!

Dlaczego największe ikony muzycznego świata przerwały swoją karierę u szczytu sławy? Oto odrobina ciekawostek na temat 10 wspaniałych artystów i ich zespołów, którzy pomimo wielkiego sukcesu zdecydowali się pójść zupełnie inną drogę.
Krzysztof Krwaczyk Krzysztof Krwaczyk allaboutmusic

Krzysztof Krawczyk

Pomimo ogromnej popularności Krzysztofa Krawczyka i kilku pokoleń wiernych fanów, w jego krajowej karierze widnieje długa przerwa.

Krzysztof Krawczyk początkowo śpiewał z zespołem "Trubadurzy", a w połowie lat 70. zaczął solową karierę. Nagrywał przebój za przebojem, odbierał mnóstwo nagród, był gwiazdą festiwalu w Opolu.

Po dosłownie kilku latach wielkiej kariery i popularności wyjechał do Stanów
Zjednoczonych. Początkowo miała to być tylko trasa koncertowa, ale ostatecznie Krzysztof Krawczyk został tam na dobrych kilka lat. Za oceanem podejmował się różnych zawodów, także fizycznych. W latach 90. kiedy artysta wrócił na dobre do Polski rozpoczął znów solową karierę muzyczną, która trwa aż do dziś.

Stan Borys Stan Borys K. Tomaszewski

Stan Borys

W połowie lat 60. Stan Borys był jednym z założycieli słynnego zespołu Blackout. Zaśpiewał z nimi jeden z najsłynniejszych przebojów "Anna".

Kilka lat później artysta rozpoczął karierę solową. Niezwykle udaną, ponieważ jego pierwsze solowe przeboje stały się wyjątkowo popularne. To właśnie utworami "Spacer dziką plażą", czy "Jaskółka uwięziona"podbił serca fanów podczas festiwalu w Opolu.

Kiedy Stan Borys był u szczytu sławy, w połowie lat 70. wyjechał do Stanów Zjednoczonych. W wielu wywiadach podkreślał, że jest to podróż w poszukiwaniu lepszego życia.

Stan Borys wrócił na stałe do Polski dopiero w 2004 roku.

The Beatles The Beatles gazeta.pl

The Beatles

Wydawać by się mogło, że taki zespół powinien koncertować na muzycznej scenie przynajmniej kilkadziesiąt lat. Olbrzymie grono fanów na całym świecie, miliony sprzedanych płyt i mnóstwo koncertów, jeden za drugim, bez chwili wytchnienia.

The Beatles to bez wątpienia ikona współczesnej muzyki, której kariera trwała niespełna... 10 lat.

Przyczyną rozpadu zespołu było, jak wyznali wielokrotnie muzycy, zmęczenie, brak
wystarczającego wpływu na muzykę i repertuar, a na dodatek często dochodziło do poważnych nieporozumień między członkami zespołu.

Ostatecznie Bitelsi zakończyli działalność w 1970 roku.

Każdy z muzyków zdążył szybko zrobić wielką solową karierę. Największe przypadły w udziale Johnowi Lennonowi i Paulowi McCartneyowi. Jeszcze przez kilka lat po rozpadzie grupy, członkom zespołu proponowano wspólne koncerty, jednak ci okazali się być konsekwentni w swojej decyzji. Nawet pomimo  kosmicznych sum jakie im proponowano, panowie już nigdy razem nie zaśpiewali ... wielka szkoda!

Edyta Bartosiewicz Edyta Bartosiewicz materiały prasowe

Edyta Bartosiewicz

W latach 90. była ikoną polskiej muzyki. Karierę zaczynała jeszcze w poprzedniej dekadzie, ale wówczas były to przede wszystkim chórki śpiewane dla innych artystów czy zespołów. Tak jak np. słynny "Jedwab" Róż Europy, w którym możemy usłyszeć w refrenach głos Edyty.

Największą popularność wokalistka zdobyła po premierze drugiej solowej płyty zatytułowanej "Sen", gdzie największymi przebojami okazała się tytułowa piosenka oraz utwór "Tatuaż". Każda kolejna płyta Edyty Bartosiewicz była ogromnym sukcesem i lansowała przeboje, które nuciła cała Polska.

 

W 1999 roku po wydaniu albumu "Dziś są moje urodziny", z którego pochodzi m.in. piosenka "Szał", artystka postanowiła zawiesić muzyczną karierę.

Na wielki powrót Edyty Bartosiewicz fani musieli czekać aż 14 lat. Dopiero w 2013 roku ukazała się jej nowa płyta "Renovatio".

Renata Dąbkowska Renata Dąbkowska gazeta.pl

Renata Dąbkowska

Na początku lat 90. śpiewała w disco-polowym zespole "Dystans". Po kilku latach rozpoczęła karierę w nurcie nieco bardziej popowym i dołączyła do bardzo popularnego w latach 90. zespołu "Sixteen". To z nimi wylanoswała takie piosenki jak m.in."Lawa", czy "Obudź we mnie Wenus".

W 1998 roku Sixteen z Renatą Dąbkowską reprezentowali Polskę na festiwalu Eurowizji. Z piosenką "To takie proste", gdzie zajęli w ostatecznej klasyfikacji dalekie, 17 miejsce.

Niedługo później wokalistka rozstała się z zespołem i zaczęła karierę solową. W tym czasie zaśpiewała m.in. takie przeboje jak "Jedna na cały świat" oraz "Czasami zbiera się na burzę", zaraz potem zniknęła bez śladu.

Dziś Renata Dąbkowska wróciła do muzyki disco-polo i ponownie występuje z zespołem
"Dystans".

Urszula Sipińska Urszula Sipińska gazeta.pl

Urszula Sipińska

To dzięki niej cała Polska nuciła takie piosenki jak "Mam cudownych rodziców", "Są takie dni w tygodniu", czy "Chcę wyjechać na wieś".

Urszula Sipińska debiutowała na ogólnopolskiej scenie w 1967 roku na festiwalu w Opolu. Zaśpiewała wtedy piosenkę "Zapomniałam".

Kolejne lata, zwłaszcza lata 70. to pasmo ogromnych sukcesów, wiele nagród i mnóstwo koncertów, także zagranicznych. Urszula Sipińska występowała zarówno na estradach takich państw jak NRD czy Związek Radziecki, jak i w Stanach Zjednoczonych czy Japonii.

Wiele razy mówiła, że jak skończy 40 lat zakończy muzyczną karierę. I słowa dotrzymała.

Na początku lat 90. Urszula Sipińska wróciła do swojego zawodu. Z wykształcenia jest architektem i projektantem wnętrz. Czy wróci jeszcze do muzyki? Mamy nadzieję, że tak...

Kasia Kowalska Kasia Kowalska gazeta.pl

Kasia Kowalska

To kolejna ikona polskiej muzyki lat 90. Na początku dekady zaczynała swoją karierę w zespole Evergreen. Pierwszą solową płytę, Kasia Kowalska nagrała w 1994 roku. Był to album "Gemini", na którym znalazł się m.in. wielki przebój artystki zatytułowany "Jak rzecz".

Kasia Kowalska zdobyła największe muzyczne nagrody i nagrała w sumie 7 studyjnych, bardzo dobrze sprzedających się płyt.

Po nagraniu ostatniego albumu w 2008 roku, artystka ograniczyła występy i nagrywanie nowych piosenek. Od kilku lat obiecuje nowy album, jednak na razie zaprezentowała zaledwie kilka singli.

Ewelina Flinta Ewelina Flinta gazeta.pl

Ewelina Flinta

Na początku lat 90. występowała w chórkach w lokalnych zespołach rockowych. Jej kariera wystartowała w 2002 roku, kiedy wzięła udział w pierwszej polskiej edycji programu "Idol", w którym ostatecznie zajęła 2-gie miejsce.

Kiedy Ewelina Flinta zaczęła karierę solową, nagrała kilka przebojów, wśród nich m.in. słynne "Nie żałuję". Wystąpiła też z Łukaszem Zagrobelnym lansując świetne "Nie kłam że kochasz mnie".

Choć nigdy nie ogłosiła końca swojej kariery i koncertuje niezwykle rzadko, jej ostatni album ukazał się aż 12 lat temu. Czyżby zabrakło pomysłu na nowy repertuar? Mamy nadzieję, że usłyszymy jeszcze Ewelinę w nowym materiale.

Patrycja Kosiarkiewicz Patrycja Kosiarkiewicz gazeta.pl

Patrycja Kosiarkiewicz

Myśląc o największych gwiazdach polskiej muzyki lat 90. nie sposób zapomnieć o Patrycji
Kosiarkiewicz. Artystce która muzyczną karierę zaczynała z zespołem O!La!La!, ale dopiero jako solowa artystka zaczęła osiągać wielkie sukcesy. Jej największe przeboje pochodzą właśnie z lat 90, a są wśród niech "Jak ja wierzę", czy "A nas to" który zaśpiewała w duecie z Kasią Nosowską.

Patrycja Kosiarkiewicz będąc u szczytu sławy i popularności, pod koniec lat 90. występowała
coraz rzadziej, nie nagrywała też nowych płyt. Jej wielki powrót na muzyczną scenę miał miejsce w 2013 roku kiedy wydała płytę "Mój jezus nie pija coli".

Jednak nie powtórzyła ona sukcesu sprzed lat.

Rotary Rotary Rotary

Rotary

W latach 90. kariera tego niezwykle popularnego zespołu trwała dość krótko, ale była niezwykle intensywna. Rotary są nazywani "zespołem" jednej piosenki.

Pierwsze sukcesy na dużej scenie pojawiły się w 1996 roku kiedy nagrali swój pierwszy album, z którego pochodzi ich największy przebój "Na jednej z dzikich plaż".

Dwa lata później muzycy nagrali drugą płytę "Retronova", która jednak w najmniejszym nawet stopniu nie powtórzyła ich pierwszego sukcesu. Rotary zawiesiły muzyczną działalność w 1998 roku.

Przerwa trwała dokładnie 10 lat, a potem zespół znów przez 4 lata próbował powtórzyć sukces z lat 90. jednak bez żadnego rezultatu.

Ostatecznie, w 2012 Rotary przestały istnieć, a dwóch muzyków grupy założyło zespół Loka.