15 rzeczy, których nie wiesz o Elvisie Presleyu [CIEKAWOSTKI]

Elvis żyje! Tak twierdzą najwierniejsi fani Króla. Sprawdź, czy do nich należysz i znasz te fakty z jego życia.

Ogólnie o Królu...

Elvis Presley urodził się 8 stycznia 1935 roku w Tupelo - małym miasteczku w stanie Missisipi. Przeprowadził się do Memphis w 1948 roku wraz z rodziną i to właśnie tam wszystko się zaczęło.

Typ głosu wokalisty określa się jako baryton, a instrumenty, na których potrafił grać to fortepian i gitara. Nakład wszystkich sprzedanych płyt artysty szacuje się na ponad 600 milionów kopii.

Wokalista zmarł 16 sierpnia 1977 roku. Elvis został pożegnany przez prezydenta USA - Jimmy'ego Cartera - słowami:

Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu.

To fakty znane większości jego fanów. Postanowiliśmy jednak odkopać takie, które dla niejednego będą zaskoczeniem... Zaczynamy!

Akt urodzenia Elvisa Presleya Akt urodzenia Elvisa Presleya pinterest.com

Miał brata bliźniaka

Niestety, dziecko urodziło się martwe w wyniku komplikacji podczas porodu. Jesse Garon Presley był często wspominany przez matkę, co niewątpliwie wpłynęło na więź pomiędzy Elvisem a nieżyjącym bratem.

W dorosłym życiu muzyk niejednokrotnie wspominał Jesse'a, a nawet miało to oddziaływanie na jego kompleksy. Artysta wyobrażał sobie, że gdyby brat żył, z pewnością byłby lepszy od niego.

Elvis Presley na łódce Elvis Presley na łódce pinterest.com

Hobby

Muzyka była największą pasją artysty, ale to nie znaczy, że cały swój wolny czas poświęcał tylko jej. Elvis kochał wodę, choć pływać nauczył się dość późno. Lubił wędkarstwo, wycieczki na jachtach, a także jazdę na nartach wodnych.

Król interesował się także bronią i posiadał całkiem sporą kolekcję strzelb. Jak przystało na perfekcjonistę, Elvis nauczył się świetnie strzelać.

Elvis Presley Elvis Presley domena publiczna

Niezły był z niego śmieszek

Elvis nie był gwiazdą, która ukrywała swoje emocje na scenie po to, by nie naruszyć swojej "nieskazitelności". Muzyk pokazywał przed publicznością swoje prawdziwe oblicze.

Szczególnym występem, który zapadł fanom w pamięć, jest ten z 1969 roku, który odbył się w hotelu International w Las Vegas. Presley podczas wykonania kawałka "Are You Lonesome Tonight?" zanosił się od śmiechu tak, że połowa jego występu to po prostu szczery, barytonowy chichot.

Kanapka Elvisa Presleya Kanapka Elvisa Presleya Rex Roof, CC BY 2.0

Ulubiona kanapka

Elvis lubił zjeść - szczególnie widoczne było to w ostatnich latach jego życia. Jego ulubionym przysmakiem była kanapka z masłem orzechowym i bananami. Wiele źródeł twierdzi, że Król ubóstwiał wersję posiłku ze smażonymi plastrami boczku. Pewne jest, że kanapka musiała być grillowana.

Elvis Presley ćwiczył karate Elvis Presley ćwiczył karate pinterest.com

W 1960 roku zdobył czarny pas karate

W 1958 roku Elvis poszedł do wojska. To właśnie dzięki armii zapałał miłością do karate, która niejednokrotnie objawiała się podczas występów muzyka na scenie. Początkowo zainteresował się stylem shotokan wywodzącym się ze szkoły karate Gichina Funakoshi. Natomiast to w odmianie Chito-ryu doszedł do mistrzowskiego stopnia oznaczonego czarnym pasem.

Smutny fakt poniekąd związany z tą sztuką walki? Żona muzyka - Priscilla - zdradziła Elvisa z jego trenerem - Mickiem Stonem...

Elvis Presley na Hawajach Elvis Presley na Hawajach kadr z wideo

Elvis jaśniejszy niż Księżyc

Więcej osób oglądało na żywo jego występ Elvis: Aloha from Hawaii w 1973 niż lądowanie na Księżycu w 1969 roku.

Myszka Miki jako Elvis Presley Myszka Miki jako Elvis Presley pinterest.com

Kochał Myszkę Miki?

5 tysięcy dolarów dla Elvisa nie stanowiło chyba zbyt dużej kwoty pieniężnej. Artysta oddał swój zegarek wart właśnie taką sumę pieniędzy koledze po fachu - Johnowi Paulowi Jonesowi z Led Zeppelin. W zamian otrzymał od niego zegarek z Myszką Miki wart... 10 dolarów.

Elvis Presley Elvis Presley domena publiczna

Elvis - domator?

Presley przez całe swoje życie tylko dwukrotnie opuścił swoją ojczyznę, by zagrać koncerty dla fanów spoza Stanów Zjednoczonych. Za każdym razem była to Kanada. Prawdopodobnym powodem takiego stanu rzeczy był nielegalny pobyt w USA jego menedżera - Toma Parkera - który bał się deportacji do rodzinnej Holandii.

Elvis Presley Elvis Presley pintrerest.com

Był kierowcą ciężarówki

Mało brakowało, a o talencie muzycznym Króla dowiedzieliby się tylko przypadkowi autostopowicze. Pierwszą pracą Presleya było kierowanie ciężarówką dla firmy Crown Electric.

Elvis Presley Elvis Presley domena publiczna

Król nie komponował

Okazuje się, że żadna piosenka wykonywana na scenie przez Elvisa nie była dziełem jego autorstwa. Wszystkie kawałki tworzyli wynajęci do tego celu artyści.

Okładka singla Elvisa Presleya 'Can't Help Falling In Love' Okładka singla Elvisa Presleya 'Can't Help Falling In Love' materiały prasowe

Ostatni utwór

Kawałkiem, który jako ostatni wybrzmiał publicznie z ust muzyka był "Can't Help Falling In Love". Każdy koncert Elvisa zagrany w latach 1969-1977 był kończony właśnie tą piosenką. Melodia utworu została oparta na kompozycji Jeana Paula Egide'a Martiniego zatytułowanej "Plaisir d'Amour".

Elvis Presley Elvis Presley domena publiczna

Wieczna rozrywka

Ostatnimi słowami, które wybrzmiały z ust muzyka przed śmiercią były:

Mam nadzieję, że Was nie znudziłem.

Królu, chyba żartujesz...

Grób Elvisa Presleya w Graceland Grób Elvisa Presleya w Graceland Daniel Schwen, CC BY-SA 4.0

Śmierć

Elvis Presley odszedł 16 sierpnia 1977 roku w wieku 42 lat. Został znaleziony już martwy w swojej łazience. Oficjalną przyczyną zgonu muzyka był atak serca, jednak realnym powodem było przedawkowanie leków.

Elvis za życia cierpiał na bezsenność, zdecydowanie za często więc przyjmował leki przepisywane na receptę. W ciele muzyka po śmierci wykryto śladowe ilości środków przeciwbólowych: morfiny i demerolu. A także leki przeciwhistaminowe, uspokajające: Placidyl i Valium, kodeinę, etynamat, metakwalon i bliżej nieokreślone barbiturany.

Okładka Weekly World News Okładka Weekly World News materiały prasowe

Elvis żyje?

Fani na przestrzeni lat prześcigają się w ustalaniu teorii na temat upozorowania śmierci przez samego Króla. W 2003 roku na przykład na okładce czasopisma "Weekly World News" pojawiło się zdjęcie staruszka na wózku, który rzekomo jest samym Elvisem. Zdjęcie zostało przeanalizowane przez specjalistów od fotografii, którzy twierdzą, że jest autentyczne i to właśnie Presley się na nim znajduje. Podobny starzec miał być widywany nieopodal posiadłości Króla w Graceland.

Istnieje nawet Kościół Preslejan, Kościół Jezusa Elvisa czy po prostu Kościół Elvisa. Ich wyznawcy twardo wierzą, że artysta żyje, ponieważ bywa regularnie widywany na naszym ziemskim padole.

Preseucoila Imallshookupis Preseucoila Imallshookupis pinterest.com

Królewska osa

Preseucoila Imallshookupis to owad, który zyskał swoje imię na cześć Elvisa Presleya. Podobna? ;)