10 rzeczy, których nie wiesz o Dirty Dancing [CIEKAWOSTKI]

Premiera jednego z najpopularniejszych filmów tanecznych wszech czasów odbyła się 21 sierpnia 1987 roku. Czy wiesz o nim wszystko?
Dirty Dancing Dirty Dancing materiały prasowe

Kiedy to było?

Wcale nie jest tak łatwo ustalić jeden, oficjalny dzień, w którym moglibyśmy świętować rocznicę powstania "Dirty Dancing".... 12 maja 1987 roku odbył się pokaz przedpremierowy tego obrazu na Festiwalu w Cannes. 19 sierpnia 1987 w Los Angeles miała miejsce "kolejna premiera". Film wszedł do kin w USA 21 sierpnia 1987 roku.

Co źródło, to data. Jednak czy warto przejmować się cyferkami, gdy można poświęcić ten czas na wspominanie tego wyjątkowego filmu? Sprawdźcie, czy znacie te ciekawostki o "Dirty Dancing"!

Nie za zimno Wam w tej wodzie?

Pamiętacie słynną scenę, kiedy główni bohaterowie ćwiczą finał swojego tańca, czyli skok, w jeziorze? Aktorzy wydawali się być bardzo rozbawieni, jednak w rzeczywistości wcale nie było im tak przyjemnie.

Akcja filmu działa się latem, natomiast tę scenę nagrywano jesienią przy temperaturze wynoszącej 15 stopni. Drzewa, które okalały jezioro zdążyły przybrać już pomarańczowe barwy. Twórcy filmu postanowili pomalować je na zielono - gdy bacznie się przyjrzymy, widać, że nie zrobiono tego zbyt dokładnie.

Ona jest jak wiatr

Soundtrack do filmu obfitował w wiele kultowych już kawałków. Jednym z nich był "She's Lika A Wind". Piosenka została wykonana przez Patricka Swayzego. Aktor jest również jej współautorem - napisał ją dla swojej małżonki - Lisy Niemi. Utwór pierwotnie miał towarzyszyć filmowi "Grandview, U.S.A." z 1984 roku.

Twórcy kawałka byli pięciokrotnie pozywani o splagiatowanie piosenki. Za każdym razem udowadniali swoje racje.

Billy Zane i Sarah Jessica Parker Billy Zane i Sarah Jessica Parker Tom Hiltz, CC BY-SA 2.0 + Bjoertvedt, CC-BY-SA-3.0

Wirujący seks w wielkim mieście?

Twórcy filmu do roli Baby brali pod uwagę Sarah Jessicę Parker znaną z serialu "Seks w wielkim mieście". O rolę Johnnego ubiegał się z kolei między innymi Billy Zane m.in. z "Titanica". Okazało się jednak, że jego umiejętności taneczne były za słabe...

Po co te nerwy?

Scena, podczas której Johnny zmysłowo przesuwa rękę pod pachą Baby, kosztowała aktorów wiele emocji. Jej ostateczny kształt pokazuje prawdziwe uczucia aktorów - ręka Swayzego za każdym razem łaskotała aktorkę, co objawiało się wybuchami śmiechu. Patrick był zaś mocno zdenerwowany powtarzaniem ujęć.

10 lat różnicy

Jennifer Grey w rzeczywistości była 10 lat starsza od odgrywanej przez siebie postaci. W trakcie przesłuchań do filmu miała 5 minut na to, by udowodnić filmowcom, że jest w stanie zagrać osobę znacznie młodszą od siebie.

Eleanor Bergstein Eleanor Bergstein kadr z wideo

Prawdziwa historia

Opowieść została poniekąd oparta na faktach. Scenarzystka filmu, Eleanor Bergstein, do 22. roku życia była nazywana Baby. W latach 60. odwiedziła wraz ze swoją rodziną ośrodek wczasowy na terenie the Catskills - w tym samym miejscu rozgrywała się akcja filmu.

Postać Johnny'ego była wzorowana na Michaelu Tarrace - instruktorze tańca, którego Eleanor poznała w 1985 roku w tym samym miejscu, w trakcie prowadzenia prac badawczych do scenariusza.

Dirty Dancing: The Time of Your Life Dirty Dancing: The Time of Your Life materiały prasowe

Reality show

W latach 2007-2008 na antenie brytyjskiej stacji UK's Living zostały wyświetlone dwa sezony programu o nazwie "Dirty Dancing: The Time of Your Life". Grupy tancerzy podpisywały w nim roczny kontrakt z agencją taneczną. Reality show był nagrywany na terenie Virginia's Mountain Lake Lodge - miejsca, w którym nakręcono większość scen filmu "Dirty Dancing".

Artyści prezentowali się przed trzyosobowym jury, w którego składzie znajdowała się między innymi Miranda Garrison - odtwórczyni roli Vivian Pressman w filmie.

Oferta hotelu Mountain Lake Lodge Oferta hotelu Mountain Lake Lodge mtnlakelodge.com

Spędź weekend w tanecznym stylu

Skoro już mowa o ośrodku wypoczynkowym wprost z filmu - ten po dziś dzień posiada w swojej ofercie weekendowe pobyty gości zorganizowane na podobieństwo filmowego klimatu. Lekcje tańca, wycieczki śladami bohaterów, sobotnia potańcówka, pokazy filmu - to wszystko czeka na Was w hotelu w stanie Wirginia! :)

Emma Stone i Ryan Gosling Emma Stone i Ryan Gosling kadr z filmu

"Crazy, stupid, love"

O tym, że w filmie o polskim tytule "Kocha, lubi, szanuje" występuje nawiązanie do "Dirty Dancing" Jennifer Grey dowiedziała się dopiero na sali kinowej. Aktorka była zszokowana.

Jestem wielką fanką Ryana Goslinga, a nagle on wymawia moje imię na ekranie! Jestem z mężem, patrzę na niego i mówię: O mój Boże, Ryan Gosling  o mnie wspomniał. Co się dzieje? Byłam przerażona. Nagle stałam się częścią ich filmu.

Bohater grany przez Goslinga wyznaje dziewczynie, w którą wcieliła się Emma Stone, że zawsze chciał odtworzyć najsłynniejszą scenę z "Dirty Dancing". Co dzieje się dalej?

Nowa wersja filmu

24 maja 2017 roku odbyła się telewizyjna premiera remake'u "Dirty Dancing". Większość scen jest odwzorowana na oryginale, ale opinie widzów na temat obrazu pozostawiają wiele do życzenia...