10 lat temu zmarł Jacek Chmielnik

Odtwórca ról Moksa z "Vabank" i Ola z "Kingsajz" zmarł tragicznie 22 sierpnia 2007 roku. Postanowiliśmy przypomnieć i przybliżyć Wam postać tego aktora.
Jacek Chmielnik Jacek Chmielnik CC BY-SA 3.0

Kim był?

Jacek Chmielnik urodził się 31 stycznia 1953 roku w Łodzi. W 1975 roku ukończył łódzką "Filmówkę" na wydziale aktorskim. Był aktorem teatralnym i filmowym, ale nie odmawiał także ról w serialach.

Artysta reżyserował także sztuki teatralne oraz był dramaturgiem. Co jeszcze o nim wiemy?

'Vabank' w reżyserii Juliusza Machulskiego 'Vabank' w reżyserii Juliusza Machulskiego kadr z filmu

"Vabank"

Jan Machulski przyjął Chmielnika do szkoły filmowej i był jego opiekunem przez cztery lata. Panowie nie stronili od siebie także w życiu prywatnym. To właśnie dzięki tej znajomości aktor otrzymał rolę w filmie Juliusza Machulskiego - reżyser wiedział już, że może polegać na przyjacielu ojca i zdawał sobie sprawę z tego, na co go stać.

Nie da się ukryć, że to właśnie rola w "Vabanku" z 1981 roku przyniosła rozgłos Jackowi Chmielnikowi.

Plakat filmu 'Kingsajz' Plakat filmu 'Kingsajz' materiały prasowe

"Kingsajz"

Kolejnym znaczącym punktem w karierze aktora było zagranie głównej roli w filmie "Kingsajz" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Premiera obrazu miała miejsce w 1988 roku i odbiła się głośnym echem między innymi ze względu na scenografię.

Film w wielkim skrócie opowiada bowiem o krasnoludkach zamieszkujących krainę zwaną Szuflandią. Bohaterowie mogą dorastać do ludzkich rozmiarów dzięki napojowi "Kingsajz", stąd też wymóg, by część rekwizytów posiadała naprawdę pokaźne rozmiary.

Rekwizyty z filmu 'Kingsajz'
Zdjęcie Tomasz 'Nemo5576' Górny, CC BY-SA 3.0

Szczególnie w pamięć zapadła scena spaceru Ola (Jacek Chmielnik) po nagiej Ali (Katarzyna Figura). Jako że Ala występowała tu w nadzwyczaj wielkich, czyli po prostu ludzkich rozmiarach, a Olo w tych krasnoludkowych, twórcy filmu musieli się nieźle namęczyć.

W pierwszej kolejności nakręcono Katarzynę Figurę leżącą na łóżku w hali filmowej w Łodzi. Chmielnik zaś chodził po olbrzymich kształtach Ali zbudowanych ze styropianu w studiu Studio Barrandov znajdującym się niedaleko czeskiej Pragi. Aby scena miała sens, trzeba było nałożyć na siebie negatywy i połączyć obydwa ujęcia.

Teledysk do 'Black And White' zespołu Kombi Teledysk do 'Black And White' zespołu Kombi kadr z wideo

Kombi "Black And White"

Nie wszyscy wiedzą, że Jacek Chmielnik w 1985 roku wystąpił w teledysku zespołu Kombi w roli pana młodego. Klip wyreżyserował Juliusz Machulski, a niewierną panną młodą była Karolina Wajda.

'Kasztaniaki' 'Kasztaniaki' kadr z filmu

Kto to taki?

Głos Jacka Chmielnika mogliśmy usłyszeć w polskim serialu animowanym pod tytułem "Kasztaniaki". Aktor wykonał też jedną z wersji piosenki czołówkowej o kasztanowych braciach: Pękatku i Tutku.

Serial był emitowany w latach 1990-1998.

'Kochamy polskie seriale' 'Kochamy polskie seriale' kadr z wideo

Serialowa miłość

W ostatnich latach życia Jacek Chmielnik przez trzy sezony prowadził teleturniej emitowany w TVP2 - "Kochamy polskie seriale". Pomiędzy sobą rywalizowały w nim dwie drużyny, które popisywały się swoją wiedzą o polskich serialach.

Nagrody i odznaczenia

Jacek Chmielnik był wielokrotnie nagradzany za swoje zasługi...

1980 - Szczecin - XV OPTMF - nagroda specjalna Ministra Kultury i Sztuki za realizację Kwartetu

1983 - Brązowy Krzyż Zasługi

1986 - Wrocław - XXV FPSW - za bezpretensjonalną propozycję teatru autorskiego (Romanca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie)

1987 - wyróżnienie na VII PPA we Wrocławiu

1995 - "Złota Maska", nagroda łódzkich dziennikarzy za największe osiągnięcia artystyczne sezonu teatralnego 1994/95 za rolę Józefa Piłsudskiego w Dyktatorze w Teatrze Nowym w Łodzi.

Nagła śmierć

Artysta zmarł wskutek nieszczęśliwego wypadku. Chmielnik przebywał wraz ze swoją żoną, córkami i zaprzyjaźnioną rodziną w swoim domku letniskowym we wsi Suchawa pod Włodawą. W nocy 22 sierpnia 2007 roku aktor został porażony prądem z powodu wadliwej instalacji elektrycznej w piwnicy. Aktor zszedł do niej boso, by naprawić hydrofor. Niestety nie zauważył, że na podłodze znajduje się woda. Kilka godzin później Jacka Chmielnika znalazła jego córka.

Pomimo reanimacji nie udało się uratować jej ojca.

Ostatnia rozmowa

Artysta wypoczywał w swojej letniej posiadłości z bliskimi co roku przez kilka tygodni. To właśnie w Suchawie córka, Julia Chmielnik, nagrała ostatni wywiad-rozmowę ze swoim ojcem.

Nagranie nie miało być publikowane, jednak córka postanowiła je upublicznić, by "wzruszyć i podnieść na duchu".