TOP 10 utworów Queen wg słuchaczy Radia Złote Przeboje

Przeprowadziliśmy sondę, która wzbudziła w Was wiele emocji. Sprawdźcie ranking, który ułożyliście... sami!

10. "Another One Bites The Dust" - 2% głosów

Utwór pochodzi z płyty "The Game" wydanej w 1980 roku. Singiel sprzedał się w liczbie 7 milionów egzemplarzy oraz zapewnił zespołowi jedną nominację do nagrody Grammy.

Istnieją pogłoski mówiące o tym, że odtwarzając ten kawałek od tylu, usłyszymy zdanie "It's fun to smoke marijuana". Zespół jednak nigdy nie potwierdził, że umieścił je tam z premedytacją.

9. "We Will Rock You" - 3% głosów

Kawałek znalazł się na płycie "News of the World" z 1977 roku. Użycie stuków i klaśnięć jako akompaniamentu było świadomą decyzją gitarzysty, Briana Maya, który chciał bardziej angażować publiczność w trakcie koncertów.

8. "A Kind Of Magic" - 4% głosów

Utwór powstał na potrzeby ścieżki dźwiękowej do filmu "Nieśmiertelny". Odświeżona aranżacyjnie piosenka znalazła się na płycie "A Kind Of Magic" wydanej w 1986 roku. Jej tytuł pochodzi od słów wypowiedzianych przez bohatera filmu, Connora MacLeoda, który w taki sposób mówił o swojej nieśmiertelności.

7. "Under Pressure" - 5% głosów

To kawałek autorstwa Queen i Davida Bowiego, który ukazał się w 1982 roku na płycie "Hot Space". Bowie zdradził, że piosenka powstała... przypadkiem.

Kiedy chłopaki przyjechali do Szwajcarii, spotkałem się z nimi w studiu i - co było nieuniknione - zaczęliśmy razem grać. Powstał dzięki temu pewien szkielet piosenki. Pomyślałem, że to niezła melodia, więc postanowiliśmy ją dopracować. Coś z tego wyszło, ale mogło być o wiele lepiej. Wszystko działo się tak szybko. To jedna z takich rzeczy, które powstają w ciągu dwudziestu czterech godzin. Moim zdaniem utwór brzmiał lepiej w wersji demo. Powstał tak szybko, że słysząc teraz część tekstu, aż kurczę się ze wstydu.

6. "Radio Gaga" - 5 % głosów

Utwór z albumu "The Works" wydanego w 1984 roku został napisany przez perkusistę, Rogera Taylora. Jego tytuł pochodzi od słów wymawianych przez 3-letniego syna artysty.

Klip do utworu był uważany za nowatorski jak na tamte czasu z powodu połączenia ujęć kolorowych z czarno-białymi, efektów specjalnych i wplecenia fragmentu niemieckiego filmu z 1927 roku - "Metropolis".

5. "We Are The Champions" - 7% głosów

Kawałek wydano na singlu wraz z "We Will Rock You". Utwory niemal na każdym koncercie Queen zamykały setlistę. W stacjach radiowych były odtwarzane jeden po drugim, w takiej formie jak zostały umieszczone na "podwójnym" singlu.

4. "Don't Stop Me Now" - 11% głosów

Piosenka pochodzi z płyty "Jazz" wydanej w 1978 roku. W 2005 ankietowani głosujący w plebiscycie programu "Top Gear" emitowanego w telewizji BBC, uznali ten utwór za najlepszy kawałek do słuchania podczas jazdy samochodem.

3. "I Want To Break Free" - 12% głosów

Teledysk do tego kawałka z płyty "The Works" z 1984 roku jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych klipów Queen. To właśnie na jego potrzeby Freddie Mercury zgolił swój słynny wąs, by wcielić się w postać Wacława Niżyńskiego - rosyjskiego baletmistrza polskiego pochodzenia.

2. "The Show Must Go On" - 21% głosów

Cechujący się niebanalną dramaturgią utwór pochodzi z płyty "Innuendo" wydanej w 1991 roku. Słowa "przedstawienie musi trwać" nawiązują do postępującej choroby Freddiego Mercury'ego. Wokalista cierpiał na AIDS. W trakcie nagrywania piosenki był już w bardzo złym stanie, o czym po jego śmierci wspomniał Brian May.

Powiedziałem: "Fred, nie wiem dasz radę zaśpiewać tę piosenkę". On na to: "Zrobię to, mój drogi". Wszedł do studia i wykonał ją bez problemu.

Po dziś dzień May uważa to wykonanie za jedno z najlepszych w historii Mercury'ego.

1. "Bohemian Rhapsody" - 30% głosów

To singiel promujący płytę "A Night at the Opera" z 1975 roku. Jest przełomowym utworem w karierze Queen łączącym trzy elementy: balladę operową, a capella i hardrockowe wstawki. Gdyby nie jego sukces, zespół prawdopodobnie by się rozpadł - tak twierdzi Brian May.

Dziękujemy Wam za udział w głosowaniu!