5 najpopularniejszych utworów filmowych

Pewnie każdy z nas ma swój ulubiony filmowy przebój. Piosenkę, która kojarzy się z ukochanym filmem. Odwieczny spór, czy to utwór bardziej pomaga filmowi, czy film utworowi pewnie nigdy nie doczeka się rozwiązania. Ale spróbujmy wyobrazić sobie "Milczenie owiec" albo "Szczęki" bez ścieżki dźwiękowej. Jedno jest pewne - twórcy filmów wiedzą doskonale, że dobra piosenka to podstawa, czasami nawet w sięganiu po sprawdzone hity zdecydowanie przesadzają.
kadr z filmu 'Gorączka sobotniej nocy' kadr z filmu 'Gorączka sobotniej nocy' fot. materiały prasowe

1. Bee Gees - "Stayin' Alive"

Podobno tempo tej piosenki idealnie nadaje się do przeprowadzania masażu serca. Pokoleniu obecnych czterdziestolatków pewnie już na zawsze będzie kojarzyła się z "Gorączką sobotniej nocy". Ale filmowy potencjał tej piosenki postanowili wykorzystać twórcy innych filmów i pewnie nietrudno sobie wyobrazić międzypokoleniową kłótnię o to, w jakim filmie zostało użyte "Stayin' Alive".

Nasze dzieci pewnie tę piosenkę będą kojarzyć wyłącznie z filmem "Madagaskar".

Kadr z filmu 'Shrek Trzeci' Kadr z filmu 'Shrek Trzeci' reż. Chris Miller Raman Hui, prod. DreamWorks Animation, Pacific Data Images

2. Smash Mouth - "All Star"

Oczywiście "Shrek", powiedzą wszyscy. Podobno Steven Harwell z zespołu Smash Mouth po nagraniu tej piosenki miał powiedzieć, że nie nadaje się na płytę. Utwór, który do dzisiaj jest największym osiągnięciem zespołu Smash Mouth, prócz Shreka zdążył się pojawić w kilku filmach.

Pewnie po latach już nikt nie pamięta, że pierwotnie znalazł się na ścieżce dźwiękowej do "Mystery Man" z Benem Stillerem.

Kadr z filmu Kadr z filmu "Good Morning, Vietnam", w którym Robin Williams wcielił się w rolę spikera radiowego towarzyszącego żołnierzom amerykańskim w Wietnamie. Za udział w tym filmie Williams otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara AP Photo/Touchstone Pictures

3. Louis Armstrong - "What A Wonderful World"

Kiedy Louis Armstrong pod koniec lat sześćdziesiątych skomponował tę piosenkę, pewnie nawet nie podejrzewał, że po blisko dwóch dekadach zacznie ona żyć własnym życiem. Utwór najbardziej kojarzony jest z filmem "Good Morning Vietnam" - obrazem, który bliski jest sercu każdego radiowca.

Ale przecież pojawił się również na ścieżce dźwiękowej do "Joe Black" , "12 małp", "Zabawy z Bronią" i... tak, w filmie "Madagaskar" też.

Rydwany ognia Rydwany ognia Rydwany ognia

4. Vangelis - "Chariots of Fire Theme"

Pewnie po latach bardziej pamiętamy utwór, niż sam film "Rydwany Ognia", ale to właśnie na potrzeby tego obrazu, Vangelis skomponował być może filmowy utwór wszech czasów. Z racji swej popularności stał się bez wątpienia jego muzycznym znakiem rozpoznawczym. I pewnie nikt nie spodziewał się wtedy, że filmowa kariera tego utworu nabierze aż takiego rozpędu.

Co ciekawe, najczęściej pojawia się w scenach, które są parodią pamiętnego ujęcia otwierającego film "Rydwany Ognia".

5. Jimi Hendrix - "All Along The Watchtower"

Co ciekawe, potencjał filmowy niektórych piosenek jest na tyle duży, że potrafią się znaleźć na ścieżkach dźwiękowych niezależne od wykonania.

Być może pamiętacie film "American Beauty" z Kevinem Spacey. W jednej ze scen pojawia się oryginalne wykonanie piosenki "All Along The Watchtower" Boba Dylana. Ale to wersja Hendrixa zrobiła prawdziwą filmową karierę począwszy od "Forresta Gumpa", skończywszy na filmie "Strażnicy" z 2009 roku.