6 niezwykłych faktów na temat ludzkiego ciała

Większość z Was pewnie uważa, że dobrze zna swoje ciało. W końcu czujemy je 24 godziny na dobę, patrzymy na nie, cieszymy się kiedy jest zadbane i martwimy, kiedy dzieje się z nim coś niepokojącego. Ale czy na pewno wiecie wszystko o swoim ciele i jego wnętrzu? Poznajcie na jego temat kilka mało znanych faktów.
Krew Krew John Alan Elson, CC BY-SA 3.0

1. Krew

Pewnie słyszeliście, albo pamiętacie z lekcji biologii, że dorosły człowiek ma przeciętnie ok. 5-6 litrów krwi w swoim organizmie. Ni to mało, ni to dużo. Kiedy byliśmy dziećmi i zdarzyło nam się skaleczyć, myśleliśmy oczywiście, że z niewielkiej rany za chwilę odpłynie z nas cała krew.

Owszem, trochę jej tracimy w ciągu całego życia, ale nasz organizm nieźle sobie z tymi brakami radzi, dość szybko odbudowując ten życiodajny płyn.

A właśnie, zastanawialiście się kiedyś, ile krwi w sumie przepompowuje dziennie nasz organizm? Całkiem sporo. Otóż krew w ciągu doby pokonuje dystans ponad dziewiętnastu tysięcy kilometrów. To mniej więcej tak jakby nasza krew opłynęła sobie kulę ziemską półtora raza w ciągu doby!

Włosy Włosy Zephyris, CC-BY-SA-3.0

2. Włosy

Jeśli je posiadamy, to codziennie je układamy, myjemy, pielęgnujemy. I często też mówimy, że naszych włosów jest za mało i że są słabe. Nawet jeśli uważacie, iż czupryna wam się przerzedziła, to niech pocieszy was fakt, że pewnie nadal macie ich na głowie jakieś 50 tysięcy sztuk. A jeśli jesteście blondynami, to już w ogóle możecie być spokojniejsi. Osoby o tym kolorze owłosienia mają ich zazwyczaj pół raza więcej niż brunetki i bruneci.

I nawet jeśli sądzicie, że Wasze włosy są słabe, to bądźcie spokojni - takie słabe to one nie są. Przeciętny włos dorosłego człowieka jest w stanie utrzymać średniej wielkości jabłko. Własnoręcznie pewnie ciężko to sprawdzić, no ale dla lepszego samopoczucia wierzmy w tej kwestii naukowcom.

Mózg Mózg Sanger Brown M.D., domena publiczna

3. Mózg

Bez niego nie bylibyśmy istotami myślącymi. Co ciekawe, to ta część naszego organizmu, którą znamy najsłabiej. Ogólnie przyjęło się, że nawet najmądrzejsi spece od ludzkiego ciała, znają tylko 10% możliwości mózgu.

Jest to najbardziej skomplikowany i najbardziej złożony element budowy człowieka. Część naszego organizmu, która odpowiada między innymi za emocje, pamięć i świadomość.

Zdarza Wam się na pewno czasem stwierdzać, że danego dnia jesteście bardzo przemęczeni, niewyspani i wolno myślicie. Albo, że wasz mózg dziś pracuje na zwolnionych obrotach. To jest nie do końca prawda, bo może wysyła on faktycznie trochę mniej impulsów elektrycznych, ale te impulsy zawsze pracują z podobną prędkością. A wynosi ona około 400 km/h.

Układ nerwowy człowieka Układ nerwowy człowieka domena publiczna

4. Nerwy

Odpowiadają właściwie za wszystko co robimy. Są swego rodzaju przekaźnikami impulsów wysyłanych przez mózg. Nerwy to różnej długości i grubości włókna, które są częścią naszego układu nerwowego.

Mamy między innymi nerwy ruchowe, mieszane i czuciowe. Często mówimy - nie mam już nerwów do ciebie. Czy to oznacza, że mamy mniej końcówek nerwowych niż inni? Nie, to może oznaczać co najwyżej, że nasze nerwy są pobudzane w danej sytuacji częściej niż zwykle.

Albo zdarza nam się też mówić do kogoś, żeby trzymał nerwy na wodzy. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Zwłaszcza, że wszystkie nasze nerwy w dorosłym organizmie mają w sumie około 75 km długości.

Rzęsy Rzęsy CC-BY-SA-3.0

5. Rzęsy

Jedni mają krótsze, inni dłuższe, ale zwłaszcza panie lubią bardzo o nie dbać, czyli malować i wydłużać. Przeciętna żywotność naszych rzęs to około 150 dni, czyli jakieś niespełna pół roku. Na szczęście nasz organizm i z tym doskonale sobie radzi, szybko zastępując je nowymi.

I może tego nie widać, ale każdy z nas ma około 400 rzęs wokół jednego oka. Około 250 na górnej powiece i około 150 na dolnej.

Nie wiem czy wiecie, ale Wasze rzęsy mają jeszcze jednego fana. I nie jest to mąż, żona, partner lub partnerka. Otóż, w rzęsach większości ludzi pomieszkują sobie mikroskopijne roztocza o nazwie demodex. Także zwłaszcza Drogie Panie, pamiętajcie że pielęgnując codziennie wasze rzęsy, dbacie także o swojego... dodatkowego przyjaciela.

Ucho Ucho CC-BY-SA-3.0

6. Uszy

Jedni mają małe i zgrabne, a inni duże i odstające. Skąd biorą się te różnice? Ano przede wszystkim z rozmaitych uwarunkowań genetycznych. Ale ich wielkość czy kształt nie mają większego wpływu na to, jak słyszymy.

Ktoś o niewielkich uszach może mieć słuch absolutny niczym Ludwik van Beethoveen, a inna osoba o małżowinach sporych rozmiarów może słyszeć jakby słoń nadepnął jej na ucho.

Ale wszystkim nam bez względu na ich budowę, uszy rosną przez całe życie. Około ćwierć milimetra rocznie. Nie jest to może prędkość specjalnie oszałamiająca, ale jeśli przemnożymy sobie to przez ilość lat przeciętnie żyjącego człowieka, to ten wynik nierzadko może być dość imponujący.