60 lat temu powstał "Tytus, Romek i A'Tomek" [CIEKAWOSTKI]

Pierwszy odcinek przygód Tytusa, Romka i A'Tomka ukazał się 25 października 1957 roku w harcerskim czasopiśmie "Świat Młodych". Mamy dla Was ciekawostki o komiksie i jego twórcy!
Papcio Chmiel Papcio Chmiel Roginski/REPORTER/East News

Tytusomania

Seria komiksowa ukazuje się... do dziś, co czyni ją rekordzistką na polskim rynku wydawniczym!

Henryk Jerzy Chmielewski, czyli słynny Papcio Chmiel jest autorem historii o dwójce przyjaciół z harcerstwa - Romku i A'Tomku i małpie - Tytusie de Zoo. Bohaterowie w każdym tomie komiksu podróżują do innych miejsc, a scenki humorystyczne z ich udziałem przemycają wiedzę z zakresu geografii, historii czy przyrody. Zdrowy śmiech i dobra zabawa, to określenia, którymi najkrócej można opisać dzieło Papcia Chmiela!

Pierwsze wydanie z historią głównych bohaterów, które ukazało się 60 lat temu to "W kosmosie".

Historia polskiego komiksu MaZa Historia polskiego komiksu MaZa Marek Zajdler / East News

Na ekranie...

W poznańskim Studiu Filmów Animowanych Poltel w latach 1989-90 powstały dwa 10-minutowe odcinki serialu animowanego o przygodach niezwykłej trójki. Reżyserem pierwszego odcinka był Witold Giersz, a drugiego Waldemar Szajkowski

...i w radiu!

Pamiętacie utwór zespołu Blenders z 1996 roku "Banan i drzewo"? To właśnie do fabuły "Tytusa, Romka i A'Tomka" nawiązuje tekst kawałka oraz klip!

Film DVD Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń Film DVD Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń materiały prasowe

Wielkie kino

W 2002 roku powstał zaś film pełnometrażowy zatytułowany "Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń". Nie była to jednak adaptacja żadnego z komiksów.

Z tego obrazu pochodzi między innymi utwór Wojciecha Waglewskiego - "Omal nie pękła mi łepetyna".

Znaczki pocztowe Znaczki pocztowe kzp.pl

Szał na poczcie

2009 rok oznaczał dla Papcia Chmiela wyróżnienie w postaci trzech znaczków pocztowych z wizerunkami Tytusa, Romka i A'Tomka. Seria została wprowadzona do obiegu.

Tablica poświęcona Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu Tablica poświęcona Henrykowi Jerzemu Chmielewskiemu Zorro2212, CC BY 3.0

Na murze w srebrze...

W 2010 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce zamieszkania Henryka Jerzego Chmielewskiego.

Papcio Chmiel maluje mural Papcio Chmiel maluje mural ROBERT KRESA / East News

...i w kolorze

Papcio Chmiel uczestniczył w Powstaniu Warszawskim w 7. Pułku Piechoty AK "Garluch". Przyjął pseudonim "Jupiter".

W 2009 roku Henryk Chmielewski namalował mural w Muzeum Powstania Warszawskiego.