10 ciekawostek o albumie Michaela Jacksona "Thriller"

30 listopada 1982 roku na rynku pojawił się popowy album wszech czasów - "Thriller" Michaela Jacksona, szósta z kolei płyta w karierze Króla Popu. Z tej okazji mamy dla was garść ciekawostek na temat tego wydawnictwa.
Okładka albumu 'Thriller' Michaela Jacksona Okładka albumu 'Thriller' Michaela Jacksona materiały prasowe

1. Imponujące wyniki

Dzięki tej płycie Michael Jackson zapisał się w historii muzyki jako autor najlepiej sprzedającego się albumu wszech czasów. Na całym świecie krążek rozszedł się w nakładzie ponad 100 milionów egzemplarzy.

Pierwszy milion kopii sprzedano zaledwie w ciągu tygodnia od premiery. Kolejny raz na liście najlepiej sprzedających się albumów roku "Thriller" zagościł 27 lat później, w roku 2009, po śmierci Króla Popu. Znalazł wówczas milion nabywców, co uplasowało go na czternastym miejscu najlepiej sprzedających się płyt w tym roku.

Ale to nie wszystkie rekordy "Thrillera"...

2. Szturm na listach przebojów

Przez 37 tygodni płyta zajmowała pierwsze miejsce amerykańskiej listy przebojów Billboard 200, a przez cały rok nie wypadła z pierwszej dziesiątki.

W 2003 roku "Thriller" znalazł się na liście 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone", gdzie zajął 20. miejsce. Z kolei na liście 500 utworów wszech czasów tego samego magazynu sklasyfikowano dwa utwory z tego wydawnictwa: "Billie Jean" i "Beat It".

Paul McCartney i Michael Jackson Paul McCartney i Michael Jackson AFP/EAST NEWS

3. Gwiazdy

Na płycie, obok Michaela Jacksona pojawiają się takie sławy, jak Paul McCartney (w piosence "The Giirl Is Mine") czy Eddie Van Halen, którego solo gitarowe słyszymy w utworze "Beat It".

W nagrywaniu albumu uczestniczył także na Steve Lukather z zespołu Toto.

4. Nie tylko sukcesy

Zachwyt fanów, brak entuzjazmu krytyków - z takim przyjęciem spotkał się pierwszy z siedmiu singli z krążka, duet z Paulem McCartneyem "The Girl Is Mine". Nowa wersja piosenki z 2008 roku też nie zebrała pozytywnych recenzji. Może dlatego utwór ten nigdy nie został wykonany przez Jacksona na żywo, stał się jednak inspiracją do nagrania piosenki "The Boy Is Mine" duetu Brandy & Monica, wydanej w roku 1998.

Kolejne single - "Billie Jean" i "Beat It" zostały docenione nie tylko przez fanów, ale i specjalistów z branży muzycznej.

Thriller [2001 Special Edition] Thriller [2001 Special Edition] materiały prasowe

5. Reedycje

Album został wydany ponownie po raz pierwszy w roku 2001 jako "Thriller: Special Edition". W nowej wersji, oprócz dodatkowych utworów, fani mogli znaleźć fragmenty wywiadów z Quincy Jonesem, odpowiadającym za produkcję płyty i Rodem Tempertonem, autorem tekstów.

Tekst do czterech utworów napisał sam Jackson, są to: "Wanna Be Startin' Somethin'", "The Girl Is Mine", "Beat It" i "Billie Jean". Co ciekawe Michael w nie zapisywał tekstów na kartce, tylko nagrywał je z pamięci.

W 2008 roku (z okazji 25-lecia wydania krążka) został też wydany album "Thriller 25." z 7 dodatkowymi utworami, w nagraniu których udział brali: Will.i.am i Fergie z The Black Eyed Peas, Akon i Kanye West.

Thriller Thriller materiały prasowe

6. Nagrody, nagrody...

Dzięki płycie "Thriller" Michael Jackson w roku 1984 zdobył siedem Nagród Grammy, osiem American Music Awards i trzy MTV Video Music Awards. W tym samym roku "Thriller" stał się najlepiej sprzedającym albumem na świecie, bijąc Rekord Guinnessa.

W 2015, album uzyskał status 30-krotnej platyny w Stanach Zjednoczonych, dzięki sprzedaniu 30 milionów kopii, co sprawia, że jest najlepiej sprzedającą się płytą w historii tego kraju. W tym roku uzyskał status trzydziestotrzykrotnej platyny w USA. Przy tych liczbach koszt nagrania całości - 750 000 dolarów - to drobne...

7. Na poważnie

Album "Thriller" znajduje się w National Recording Registry, a teledysk do utworu tytułowego został umieszczony w National Film Registry Biblioteki Kongresu.

8. Cena sławy

Wierni fani to skarb, ale uwielbienie dla swojego idola może przerodzić się w obsesję.

Michael Jackson przekonał się o tym osobiście, a konieczność radzenia sobie z obsesyjnymi fanami zaowocowała powstaniem bardzo osobistego dla Króla Popu utworu - "Billie Jean".

Quincy Jones nalegał na skrócenie charakterystycznego wstępu do utworu, ale Michael Jackson chciał go zostawić, bo jak twierdził, dzięki niemu chciało mu się tańczyć.

9. "Thriller" to nie przelewki

Tytułowy utwór z albumu wszech czasów w założeniu miał. straszyć! W kompozycji pojawia się Vincent Price, aktor znany miłośnikom kina grozy. Uważny słuchacz wychwyci w utworze skrzypienie drzwi i podłogi oraz wycie wilków.

10. Horror na ulicach!

W roku 2009 w Meksyku 13 tysięcy fanów Króla Popu jednocześnie tańczyło do utworu "Thriller" na ulicach ustanawiając w ten sposób Rekord Guinnessa.

Gdzie i kiedy umawiamy się na pobijanie? :)