5 piosenek, bez których nie ma świąt

Jak zwykle na początku grudnia w stacjach radiowych na całym świecie pojawiają się piosenki, na które niecierpliwie czekamy cały rok. Zastanawialiście się jakie były okoliczności powstania np. "Driving Home For Christmas"? Jak się okazuje świąteczne piosenki kryją w sobie wiele tajemnic.

1. "Driving Home For Christmas"

To piosenka, która sprawia, że nawet gdy utkniemy w korku w drodze na świąteczne zakupy, humor od razu nam się poprawia.

Piosenka, która liczy sobie już ponad 30 lat, powstała gdy Chris Rea razem z żoną utknęli w wielkim korku jadąc z Londynu do Middlesbrough. Powód, dla którego zdecydowali się na podróż samochodem zamiast pociągiem, był prozaiczny - podróż samochodem była tańsza.

Jechali wtedy Austinem Mini i strach pomyśleć, że gdyby nie korki być może nigdy nie powstałby jeden z naszych ulubionych świątecznych kawałków.

2. "Last Christmas"

George Michael pisząc tę piosenkę pewnie nie zdawał sobie sprawy, że po ponad 30 latach będzie powracać z zadziwiającą regularnością pod koniec roku we wszystkich stacjach radiowych na całym świecie.

Przebój, który jednych irytuje, inni czekają na niego z niecierpliwością.

Przed laty tuż po premierze "Last Christmas" pretendowało do miana brytyjskiego świątecznego singla numer 1. I co ciekawe tę rywalizację George Michael przegrał z. samym sobą. Emocjonującą, jak co roku, walkę o miano najchętniej kupowanego świątecznego singla, w 1984 wygrała piosenka "Do They Know It's Christmas" Band Aid, w którym to projekcie wzięło udział wielu znanych muzyków, w tym. George Michael.

3. "Do They Know It's Christmas"

Piosenka pewnie nigdy by nie powstała, gdyby nie Bob Geldof... Był tak poruszony obejrzanym w 1984 roku filmem dokumentalnym stacji BBC na temat głodu panującego w Etiopii, że wraz z frontmanem zespołu Ultravox - Midgem Urem - napisali tekst piosenki namawiającej do pomocy głodującym Etiopczykom.

Band Aid na przestrzeni lat powracał kilka razy - najwięksi brytyjscy, irlandzcy i po latach również amerykańscy muzycy pomagali potrzebującym już cztery razy. Ostatnio w 2014 roku, gdy  pod szyldem Band Aid 30 działali w ramach pomocy ofiarom epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej.

4. "All I Want For Christmas Is You"

Trudno sobie to wyobrazić, ale przez ostatnie 20 lat był to najczęściej grany utwór w amerykańskich centrach handlowych. Takich niezwykłych rekordów jest więcej - "All I Want for Christmas Is You" stał się pierwszą piosenką świąteczną, która sprzedała się w liczbie ponad miliona dzwonków na telefony komórkowe w Stanach Zjednoczonych.

Od momentu premiery utwór doczekał się niezliczonej ilości coverów - czasem bardzo zaskakujących jak choćby wersja Bastille.

5. "Merry Christmas Everyone"

Shakina Stevensa oczywiście, jak co roku zabraknąć nie może.

Piosenka, która liczy sobie już ponad 30 lat, premierę miała tuż przed świętami roku 1985. Co ciekawe, dość nieoczekiwanie pewnie nawet dla samego autora utwór powrócił na listy przebojów w 2007 roku. Dwa lata temu Shakin Stevens nagrał nowa wersję, z której dochód w całości został przeznaczony na cele charytatywne.