Dziwne teksty w świątecznych piosenkach

Ciężko wyobrazić nam sobie bez nich święta. W większości są radosne, pogodne, pobrzmiewają w nich dzwoneczki i szybko wpadają w ucho. Świąteczne piosenki, istne hity, które zna cały świat, a które słyszymy jedynie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ale czy wsłuchujecie się też czasem w ich tekst? My to zrobiliśmy i wyszło nam, że tak naprawdę nie są ani wesołe, ani świąteczne. Przyjrzyjmy się kilku najbardziej znanym świątecznym przebojom.

"Last Christmas"

Mówi się, że nie ma w telewizji świąt bez Kevina, a w radiu nie może być świąt bez "Last Christmas" duetu Wham!.

Słuchamy tej piosenki co roku, nucimy jej melodię, a jej klimat wydaje się mocno świąteczny. Jednak sam tekst ani nie jest jakoś specjalnie wesoły, ani nie też nie napawa zbytnio optymizmem.

Jest to historia nie tyle o świętach co o miłosnym dramacie bohatera opowieści. Dramat rozegrał się faktycznie podczas świąt Bożego Narodzenia, ale jak możemy się domyślać, poprzez złamane serce bohatera, świąteczny czas długo już nie będzie mu się dobrze kojarzyć.

Jednak wystarczyło, że autor tekstu wplótł w opowieść magiczne słowo "christmas" i reszta dla większości z nas nie ma już większego znaczenia. Ważne, że temat świąt się pojawia, słychać dzwoneczki a sama melodia też dość łatwo wpada w ucho.

Sam George Michael w jednym z wywiadów przyznał, że po napisaniu "Last Christmas", nie musiałby już nic robić do końca życia. No, biorąc pod uwagę ilość emisji tej piosenki w stacjach radiowych i telewizyjnych na całym świecie pewnie miał rację.

"All I Want For Christmas Is You"

To jeden z największych świątecznych hitów - "All I Want For Christmas Is You". Śpiewa go oczywiście Mariah Carey, ale czy na pewno chodzi w tym kawałku tylko o święta? Otóż nie. Święta są tylko pretekstem, zręczną przykrywką do kolejnej muzycznej opowieści o miłości.

Owszem, w tekście znajdziemy i święta i choinkę i nawet świętego mikołaja, ale to wszystko to tylko tło do utraconej i wytęsknionej miłości.

Bohaterka historii już w pierwszych słowach deklaruje, że nie interesują ją prezenty pod choinką, świąteczne potrawy i inne błyskotki. Kobieta pragnie tylko tego jednego - ukochanego. I doskonale wie, że takiego podarku mikołaj jej nie przyniesie. Że nie będzie wieszać skarpety na choince, domyślamy się, że ukochany raczej się i tak w nią nie zmieści.

"Wszystko czego pragnę  na te święta, to ciebie kochanie"

Nie wiemy jednak czy bohaterka w końcu ukochanego się doczekała, wiemy natomiast, że i tak pomimo treści tej piosenki jest ona od lat wielkim świątecznym hitem i takim pewnie na długo zostanie.

"The Power of Love"

Nie wiem czy wiecie, ale na wielu składankach świątecznych piosenek wśród typowych kawałków z dzwoneczkami można znaleźć piosenkę grupy Frankie Goes To Hollywood pt. "The Power Of Love". Skąd ona się tam bierze? Ano można by przypuszczać, że tekst w którym mowa jest o potędze miłości która jest, albo przynajmniej powinna być elementem świąt Bożego Narodzenia, które zwykliśmy nazywać rodzinnymi i pełnymi ciepła.

Elementy świątecznego nastroju znajdziemy także w teledysku do tej piosenki. Jest tam bowiem gwiazda, wędrówka Świętej Rodziny czy stajenka betlejemska. Na tym jednak świąteczne akcenty trochę się kończą. Bo jeśli w słuchamy się w sam tekst "The Power Of Love" znajdziemy tam np. zakapturzone kły czy wampiry. A to już symbole troszkę słabo wpisujące się w klimat świąt bożego narodzenia.

Cóż, może kiedyś ktoś znajdzie głębsze wytłumaczenie na obecność piosenki grupy Frankie Goes To Hollywood w bożonarodzeniowych składankach. Ale skoro już tam jest i skoro mamy święta, to mimo wszystko warto go sobie przypomnieć, bo to poza wszystkim bardzo dobry kawałek.

"Jingle Bells"

Tytuły których piosenek przychodzą Wam od razu do głowy na myśl o świątecznych przebojach? Jestem pewien, że wśród nich pojawia się także znane na całym świecie "Jingle Bells". Święta to oczywiście pierwsze skojarzenie przystające do tego utworu. Czy jednak opowiada on tak naprawdę o świętach, choince i cieple domowego ogniska? Niekoniecznie.

W całej historii opisanej w piosence mamy bowiem faceta, który jedzie saniami ciągniętymi przez wychudzone konie. Jedzie sobie tak i jedzie i słyszy dzwonki, które bezlitośnie grają mu w uszach. A on tak jedzie i ma nadzieję, że do jego sań wsiądzie piękna dziewczyna, ale tak się nie dzieje. Potem jego konie wpadają w zaspę, a przejeżdżający obok inny mężczyzna tylko się z niego śmieje. Ale fajnie, że dzwonki dalej sobie dzwonią. Można by więc zaryzykować twierdzenie, że cała ta przejażdżka to raczej noworoczny mocno zakrapiany kulig niż wyprawa świętego mikołaja z workiem prezentów.

Dokładne wczytanie się w tekst i zrozumienie go i tak nie zmieni faktu, że "Jingle Bells" tak czy owak będzie już chyba zawsze jednym z najpopularniejszych świątecznych przebojów.

"Let It Snow"

Wśród świątecznych piosenek które od czasu do czasu sobie nucicie z pewnością jest m.in. słynne "Let It Snow", które znamy najbardziej w wykonaniu Deana Martina.

Kiedy to słyszycie, pewnie widzicie przede wszystkim choinkę, światełka, mikołaja i moc prezentów. Fajnie, ale autor tekstu do tej piosenki widział coś zupełnie innego. Palmy, słońce, piękne panie w bikini i doskwierał mu 40-stopniowy upał. Bynajmniej nie bijący ze świątecznego kominka. Otóż moi Drodzy, autor "Let It Snow" niejaki Sammy Cahn pisał ten tekst leżąc na plaży w samym środku lata. I tak bardzo już miał dość upału, że jedyne o czym marzył to, aby spadł śnieg i schłodził jego rozgrzane ciało. A w samej piosnce mamy dwoje zakochanych którzy grzeją się przy rozgrzanym kominku, ale muszą oni jednak wyjść na ulicę, a tam szaleje zamieć śnieżna, no i pada śnieg, pada śnieg, pada śnieg. I w całym tekście nie ma nawet pół słowa o samych świętach Bożego Narodzenia.

Ale że w samej piosence jest jednak śnieg, zimowy klimat i dzwoneczki to "Let It Snow" jest kolejną piosenką, która stała się wielkim świątecznym przebojem. I takim niech pozostanie.

"Santa Claus Is Coming To Town"

Wśród świątecznych piosenek na pewno nieraz słyszycie ten słynny kawałek o mikołaju, który właśnie dojeżdża do miasta

Kto go nie śpiewał - i Mariah Carey i Michael Bubble i wielu wielu innych. I wielu go na pewno jeszcze nie raz zaśpiewa.

Ale ale. Próbowaliście kiedyś wczytać się i przetłumaczyć sobie ten tekst? No niby jest wszystko o mikołaju o prezentach, o świętach i wszystkim co powinno nam się kojarzyć ze świętami. Jest, że mikołaj jedzie i wie kto był dobry, a kto niegrzeczny:

"He knows if you've been bad or good"

Swoją drogą, ciekawe jak on to ocenia i czym się kieruje, no ale dobra, jest też ciut niepokojący fragment:

"He sees you when you're sleeping
He knows when you're awake"

Że co? Że mikołaj widzi kiedy śpimy i wie kiedy się obudziliśmy? Czyli że wie też co robimy zanim zaśniemy, serio? W takim razie można by przypuszczać, że przy okazji... niezły z niego stalker.

A więc bądźcie czujni i uważajcie, bo... "Santa Claus Is Coming To Town"!

"Baby It's Cold Outside"

Na pewno znacie całe mnóstwo świątecznych piosenek. Ale jest wśród nich sporo nieco mniej znanych, czasem także nieco zapomnianych. Ale jak najbardziej wpisujących się w świąteczny klimat. Tak jak np. "Baby It's Cold Outside".

W tym kawałku Doris Day i Dean Martin śpiewają, że siedzą sobie w przytulnym mieszkanku, płomienie kominka ich ogrzewają i w ogóle jest pięknie. Wydaje się jednak, że jemu niespecjalnie w głowie święta czy święty mikołaj. On myśli tylko o niej. Chce żeby z nim została, pewnie najlepiej na całą noc, ale ona trochę się opiera.

On oddałby wszystkie prezenty od mikołaja i wszystkie śledzie ze świątecznego stołu byle by tylko ona została i wypiła kolejnego drinka. Tak więc dwoi się i troi aby wytłumaczyć obiektowi swych westchnień, że na zewnątrz jest zimno, że nie ma po co wychodzić, że lepiej zostać z nim i wychylić szklaneczkę.

Ona jednak jest ciekawa co w tym drinku tak naprawdę jest:

"Say what's in this drink?"

Ano właśnie - niby choinka, niby światełka i aniołki, ale bądźmy realistami - dziewczyno naprawdę nie wiesz co on ci tam dosypał, lepiej stamtąd uciekaj.