Rośliny niebezpieczne dla Twoich dzieci i zwierząt

Lubisz, gdy w Twoim mieszkaniu jest zielono i nie wyobrażasz sobie życia bez roślin wokół Ciebie? Jeśli jesteś rodzicem lub masz zwierzęta, powinieneś jednak uważać na niektórych "zielonych towarzyszy"...
Skrzydłokwiat Skrzydłokwiat JERZY ROMANOWSKI / East News

Skrzydłokwiat

Ta roślina jest powszechnie znana jako pochłaniacz toksyn. Niestety - jest równie pożyteczna, co niebezpieczna dla zdrowia. Zjedzenie skrzydłokwiatu wywołuje uczucie silnego pieczenia, podrażnienie języka i warg, wzmożone wydzielanie śliny, trudności w połykaniu, wymioty, a nawet depresję!

Anturium Anturium Piotr Jedzura/REPORTER/East News

Difenbachia, kaladium, rafidofora złocista, monstera dziurawa, anturium i filodendron

Ta grupa roślin posiada silnie trujący sok. To dlatego stanowi szczególne zagrożenie dla zwierząt domowych - najwięcej płynu jest w liściach, które tak łatwo jest przecież podgryzać... Objawy, jakie może wywołać spożycie tych roślin to:

- podrażnienie i obrzęk jamy ustnej oraz gardła

- ślinotok

- problemy z oddychaniem

- podrażnienie żołądka

Starajcie się nie pocierać oczu rękami, którymi przed momentem dotykaliście te rośliny: możecie spowodować uszkodzenie rogówki!

Konwalia Konwalia K.K.WODECKA / East News

Konwalia

To jedna z naszych ulubionych roślin, które kupujemy, gdy chcemy wnieść do domu nieco wiosennego nastroju. Niestety jej czar to nie wszystko - konwalia ma swoje mroczne strony.

Ta roślina bywa przyczyną zatruć zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Nieprzyjemne objawy po jej spożyciu to:

- wymioty

- spadek ciśnienia krwi

- dezorientacja

- śpiączka

- utrata świadomości, a nawet zgon

Bluszcz Bluszcz Claudio Divizia / East News

Bluszcz

Można go uprawiać zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Zanim jednak zdecydujemy się na jego posiadanie, powinniśmy się poważnie zastanowić - jest trujący dla ludzi i zwierząt.

Po jego spożyciu mogą pojawić problemy z oddychaniem, drgawki, biegunka, wymioty, a nawet paraliż i śpiączka.

Oleander pospolity Oleander pospolity Alvesgaspar, CC BY 2.5

Oleander

Piękno idzie w parze z toksycznością... Oleander uchodzi za jeden z najbardziej trujących kwiatów na ziemi. Nawet niewielki listek - spożyty - grozi śmiercią. Uważajcie na niego!

Aloes Aloes Fabrizio Troiani / East News

Hortensja, aloes, kliwia pomarańczowa i amarylis

Wszystkie części tych roślin są trujące dla zwierząt! Na szczęście ilość trucizny w nich zawartej wcale nie jest wielka. Aloes wywołuje podrażnienie jelit i dermatozę, hortensja: ból żołądka, wymioty, osłabienie.

Cis pospolity Cis pospolity Alpsdake, CC BY-SA 3.0

Cis pospolity

Ma w sobie toksyny żywiczne, które są szczególnie niebezpieczne dla zwierząt domowych. Trującą część cisu stanowią liście.

Dracena dermeńska i zamiokulkas Dracena dermeńska i zamiokulkas Szczepaniak / East News

Dracena

Te rośliny można spotkać w wielu polskich domach. Największe zagrożenie stanowią dla kotów, które mogą zatruć się poprzez podgryzanie najbardziej toksycznej części draceny - liści.

Objawy zatrucia to ślinotok, rozszerzone źrenice, wymioty (niekiedy z krwią).

Lipiec 2017. Wystawa lilii w Kieleckim Centrum Kultury Lipiec 2017. Wystawa lilii w Kieleckim Centrum Kultury PAWEŁ MAŁECKI

Lilie

Koty to wyjątkowo pechowe zwierzęta jeśli chodzi o lilie... Wszystko wskazuje na to, że tylko one ulegają zatruciu przy ich spożyciu. I to poważnemu! Niebezpieczne dla nich są wszystkie części rośliny.

Pierwszym sygnałem są wymioty, brak apetytu, odwodnienie, biegunka. Zwierzak staje się osowiały, nie ma chęci do zabawy, a jego nerki ulegają uszkodzeniu. Wszystko może niestety zakończyć się śmiercią.

Gwiazda betlejemska Gwiazda betlejemska Bonnie Sue Rauch / East News

Gwiazda betlejemska, kroton pstry i różanecznik

Wszystkie części tych roślin są trujące!

Popularna gwiazda betlejemska, jak wszystkie wilczomlecze, ma w swych tkankach biały sok zawierający lateks. Działa on drażniąco na śluzówki, może powodować wymioty.

Dla kotów azalie (czyli różanecznik) są wyjątkowo niebezpieczne - zawarte w tych roślinach toksyny oddziałują na system nerwowy zwierząt. Groźne jest nawet zjedzenie kilku liści. W kilka godzin po spożyciu azalii występują wymioty, biegunka, ślinienie się, brak koordynacji ruchów, paraliż nóg, osłabienie, śpiączka, a wreszcie śmierć wskutek zatrzymania akcji serca.

Cyklamen Cyklamen Wolfgang Tischler / East News

Cyklamen i sporo gatunków z rodziny goździkowatych, fiołkowatych, krzyżownicowatych, araliowatych oraz motylkowatych

Mają w sobie toksyczne dla zwierząt substancje, które wywołują: podrażnienie jamy ustnej i żołądka, biegunkę, wymioty, trudności w oddychaniu, śpiączkę i śmierć.

Smutny kotek Smutny kotek REX / East News

Działanie po fakcie

Kiedy widzimy, że nasze niesforne dziecko zabrało się za pochłanianie niebezpiecznych roślin, należy natychmiastowo zareagować wyciągając brzdącowi z buzi ich resztkę. Kiedy zdążyło już cokolwiek zjeść, należy wywołać wymioty przy pomocy osolonej wody podawanej doustnie. W dalszej kolejności podajemy mu leczniczy węgiel i czym prędzej zawozimy je do szpitala!

W przypadku zwierzęcia, wyjmijmy resztki rośliny z pyska nieboraka i jak najszybciej udajmy się do weterynarza.

Pamiętajcie, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja zamiast biernego czekania na rozwój wydarzeń!

Pamiętajcie o tym, by zachować metki lub zapisywać sobie nazwy nowo zakupionych roślin. Może się bowiem okazać, że posiadacie w mieszkaniu śmiertelne zagrożenie dla własnych podopiecznych!