Malowanie ścian. Jak działają na nas kolory?

Planujecie zmiany kolorystyczne w domu? Zaczekajcie! Źle dobrany kolor ścian może wyrządzić Wam krzywdę...
Chłopiec maluje ścianę Chłopiec maluje ścianę East News

Na co się zdecydować?

Oczami fantazji często wyobrażamy sobie siebie w ognistoczerwonym wnętrzu, które współgra z naszym temperamentem. W chwilach relaksu marzymy o turkusowych ścianach, które przypomną nam o wakacjach nad oceanem. Stop!

Wybór kolorów jest o tyle ważny, że może mieć znaczący wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Źle dobrany sprawi, że będziemy unikać własnego kąta jak ognia - a przecież nie o to chodzi!

Sprawdźcie, jak poszczególne kolory oddziałują na nasz stan...

Salon Salon paolo de santis / East News

Pomarańczowy

Dzięki temu kolorowi poczujecie się pobudzeni i... głodni. Pomarańczowy ma magiczną moc wpływania na niejadki :)

Jest również zbawienny dla osób o obniżonym nastroju. Jeśli którykolwiek kolor może przywrócić nam życiową radość, z pewnością jest to pomarańczowy! Kolor ten kojarzy się również z poczuciem bezpieczeństwa i potrafi nieźle zainspirować.

Sypialnia Sypialnia paolo de santis / East News

Zielony

Relaks, spokój i jeszcze raz relaks! Zielony przeniesie Was do świata harmonii po ciężkim dniu w pracy. Nic dziwnego - wylegiwanie się na zielonej, pachnącej łące przynosi ukojenie. Macie małe pole do popisu patrząc na wielkość pomieszczenia, a do tego cierpicie na klaustrofobię? Ten kolor będzie dla Was idealny!

Polecamy zieleń osobom po ciężkich przejściach lub ze skłonnością do popadania w stany depresyjne - ten kolor może Was ocalić.

Pokój Pokój paolo de santis / East News

Niebieski

Uwaga - hamuje apetyt. Warto więc pamiętać, że umieszczanie go na ścianach w pomieszczeniu, w którym jemy, to nie jest dobry pomysł, chyba że chcemy przejść na dietę :)

Kolor ten może mieć wpływ na nasze zdrowie - obniża ciśnienie krwi, pozwala się rozluźnić, a nawet uśmierza ból. Przypisuje mu się działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Możecie wierzyć lub nie - spróbować nie zaszkodzi!

Pokój Pokój paolo de santis / East News

Żółty

Czymże byłby świat bez słońca? Możecie podarować je sobie malując swoje ściany na żółto. Kolor ten sprawi, że poczujecie zastrzyk energii, radość, może on również wpłynąć pozytywnie na pewność siebie. Wasz umysł również podziękuje Wam za decyzję o wypełnieniu wnętrza żółtym odcieniem - sprawi on, że będziecie mogli się skoncentrować oraz więcej zapamiętacie.

Należy jednak wiedzieć, że nadmierna ilość tego koloru może spowodować rozdrażnienie. Warto zastanowić się nad tym, w którym pomieszczeniu się sprawdzi, a w którym może zaszkodzić.

Salon Salon paolo de santis / East News

Czerwony

Pobudza kreatywność i sprawia, że bardziej zachce nam się wstać z łóżka. Kojarzy się z intensywnością, dlatego warto pamiętać, że nadmiar czerwieni może zacząć nas irytować, a nasze ciśnienie krwi - wzrośnie.

Warto więc zastosować ten kolor w pomieszczeniach, w których nie przebywamy tak często, bądź po prostu pamiętać o umiarze. W przeciwnym wypadku - po szybkim wzroście energii, możemy równie szybko się zmęczyć i opaść z sił.

Pokój Pokój luca de polo / East News

Czarny

Z tym kolorem trzeba uważać, bo jak można się domyślać, jego nadmiar przytłacza i zmniejsza optycznie pomieszczenie. Jednak gdy zachowamy umiar, czarny może "odwdzięczyć się" nam swoją elegancją oraz sprawi, że łatwiej się skoncentrujemy i zainspiruje nas!

Salon Salon Erik Reis / East News

Różowy

Kolor ten przypisuje się do pewnych siebie osób, które cenią sobie własne zdanie i niezależność. Jeśli zdecydujecie się na pomalowanie pomieszczenia na różowo, może to wpłynąć dodatnio na Wasze poczucie bezpieczeństwa oraz sprawi, że... rozluźnicie mięśnie! Róż daje radość i pomaga w walce ze stresem.

Pokój Pokój paolo de santis / East News

Biały

Kojarzy się ze sterylnością, ale wcale nie musi być nudny! Daje przecież wielkie pole do popisu jeśli chodzi o umeblowanie lub ozdobienie wnętrza za pomocą wszelakich ramek.

Ten kolor sprawia, że czujemy się bardziej swobodnie i jesteśmy odprężeni. Ma znaczenie dla naszego zmysłu intuicji i działa energetyzująco.

Pokój Pokój paolo de santis / East News

Szary

Czujecie się przytłoczeni światem zewnętrznym, a dom to dla Was oaza spokoju i miejsce, w którym lubicie dochodzić do siebie po stresach całego dnia? Ten kolor jest dla Was! Tworzy swego rodzaju barierę ochronną i ma spory wpływ na odczuwanie odprężenia. Dzięki niemu przywrócicie też w sobie równowagę.

Jak łatwo się jednak domyślić - zbyt wiele szarości może spowodować u nas smutek.

Łazienka Łazienka paolo de santis / East News

Fioletowy

Pobudza wyobraźnię! Nie jest to dziwne, wszak kojarzy nam się z baśniami tysiąca i jednej nocy. Kolejne skojarzenie? Lawenda! I to właśnie do tej rośliny można porównać oddziaływanie fioletowego na nasz organizm: wycisza, relaksuje, pomaga w walce z bezsennością.

Nie polecamy go jednak do jadalni - potrafi przytłumić poczucie głodu!