Masz mało miejsca w domu? Oto sposoby na przechowywanie rzeczy!

Każdy z nas zna bądź znał kogoś kto mieszkał np. na 19m2. O ile wspólne życie na tak małej przestrzeni może nie być kłopotliwe, nawet na dłuższą metę, to jednak zarzewiem konfliktu, prędzej czy później, mogą stać się... rzeczy.
Bałagan Bałagan Splash News/EAST NEWS

Najpierw się zastanów...

Producenci wszelakich rzeczy sprytnie stymulują zbierackie geny naszych przodków i umiejętnie wmawiają nam, że potrzebujemy coraz więcej i więcej. Dlatego, gdy w małym mieszkaniu zacznie brakować miejsca, nie rzucajmy się na zakupy organizerów, mini półeczek, wsuwanych w ścianę szufladek w pierwszej kolejności.

Najpierw zobaczmy, co mamy i co rzeczywiście jest nam potrzebne...

Stare skarpety Stare skarpety Harald Richter / East News

Porządek przede wszystkim!

Po selekcji i wyrzuceniu niepotrzebnych rzeczy czas rozejrzeć się i zastanowić, jak ułożyć to, co zostało. Tu przyda się chwila refleksji...

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz dbać o porządek w mieszkaniu, żadna, nawet najbardziej wymyślna konstrukcja ze sklepu z meblami, które trzeba samemu skręcić - nie uratuje cię przed bałaganem.

Półki Półki CC0 Creative Commons, pixabay.com

Wykorzystaj wysokości!

Teraz rozejrzyjmy się po mieszkaniu. Są takie miejsca, które możesz zabudować? Może warto obudować telewizor i mieć półki na książki? Może warto zainstalować szuflady tuż pod łóżkiem? A może łóżko powinno się składać i znikać w ścianie?

Możesz też przemyśleć zakup stolików i blatów, które zamontujesz na zawiasach, na ścianie. Po użyciu można je złożyć.

Warto pomyśleć o półkach pod samym sufitem, na rzadko używane rzeczy. A jeśli walczysz o miejsce na podłodze, znajdziesz spory wybór np. podwieszanych półek i stolików. Pomyśl o przesuwnych drzwiach, zamiast tych na zawiasach.

Szafa Szafa CC0 Creative Commons, pixabay.com

Szafka w szafce?

W kuchni i łazience zainstaluj tablice np. z magnesami - pozwolą ci utrzymać porządek wśród wszelkiej maści nożyczek i szczypców do paznokci.

Płachty z kieszonkami, powieszone na ścianie pozwolą ci zapanować nad górą szamponów, odżywek, itp.

Instalując po wewnętrznej stronie drzwi szafki odpowiednie pojemniki, znajdziesz miejsce na drobniejsze kosmetyki.

Szafka narożna Szafka narożna CC0 Creative Commons, pixabay.com

Kombinuj!

Ciekawym pomysłem na zwiększenie ilości miejsca w mieszkaniu są podesty z wmontowaną szufladą. Podest służy za siedzisko, bądź ławę, a w jego wnętrzu mieszczą się np. ręczniki.

Do zagospodarowania masz jeszcze... rogi. Na rynku jest naprawdę mnóstwo półek i szafek narożnych.

Na pewno nie warto kupować wszystkiego. Warto spokojnie usiąść i wypracować z domownikami spójną koncepcję urządzenia niewielkiej przestrzeni, w której mieszkacie.