Targować się czy nie? Sklepy i branże, w których warto negocjować cenę

Większości z nas targowanie kojarzy się głównie z bazarem. Ale czasem warto pogadać o ostatecznej cenie i w naszych sklepach. Nie tylko tych małych, ale nawet i w duzych sieciówkach. Pomożemy Wam dowiedzieć się gdzie warto ponegocjować cenę.

Nowy samochód

Jeszcze parę lat temu nie do pomyślenia było zapłacić za nowe cztery kółka mniej niż to, co widzieliśmy w cenniku danego salonu. Ale czasy się zmieniły, sprzedawcy walczą o klienta jak tylko mogą. Warto o tym pamiętać, warto to wykorzystać.

Bardzo często dealerzy mają wliczony upust w cenę katalogową. Jednak liczą na to, że ich o to nie zapytacie. Często warto, bo nawet jeśli nie zmniejszy się nominalna cena danego modelu samochodu, to w ramach dodatkowej zachęty możemy dostać komplet opon zimowych, bagażnik dachowy albo jakiś fajny pakiet w stylu podgrzewane fotele tudzież wypasiony system audio.

Nie zapomniajmy też targowaniu się w przypadku egzemplarzy pokazowych, które z jednej strony moga mieć już przejechanych kilkadziesiąt albo kilkaset kilometrów, ale za to salon samochodowy może obniży wam cenę nawet o kilka tysięcy złotych.

Zabrze. Targi RTV, AGD i IT zorganizowane przez firmę Mycenter Zabrze. Targi RTV, AGD i IT zorganizowane przez firmę Mycenter ANNA LEWAŃSKA

Sprzęt AGD/RTV

Jeśli planujecie kupić np. nową pralkę, telewizor albo laptopa, zapytajcie sprzedawcę o możliwe obniżki cen tych artykułów. Bardzo możliwe, że dany sklep ma na tak zwanym "stanie" modele, które niedługo będą już wycofywane ze sprzedaży. Nie oznacza to, że są jakieś gorsze, brzydsze czy popsute. Chodzi tylko o to, że w kolejce czekają już nowsze modele. Nierzadko różniące się minimalnie wyglądem lub specyfikacją techniczną.

Można także rozejrzeć się za egzemplarzami wystawowymi. Bardzo często nie mają żadnych zewnętrznych śladów użytkowania, natomiast sprzedawca może Wam obniżyć nieco cenę z racji tego, że dany sprzęt był przez kilka tygodni wystawiony tak, aby każdy mógł sobie go obejrzeć i podotykać.

Oczywiście, w przypadku takich sprzętów jak telewizor czy laptop, warto dokładnie sprawdzić stan choćby matrycy, ale w większości przypadków działają one bez zarzutu, a Wam może zostać w kieszeni trochę grosza.

Podróże

W przypadku cen biletów czy to na samolot, czy to na pociąg, raczej się nie potargujemy. Ceny są sztywne. Jeśli zamierzamy kupić wycieczkę w biurze podróży, to tutaj jest już jakieś pole do negocjowania ceny.

Rozmawiając ze sprzedawcą takiego pobytu można trochę ponarzekać, że w danym hotelu plaża daleko, że samolot wylatuje w środku nocy, że klimatyzacja w pokojach działa tylko w określonych porach. Wówczas jest szansa, że biuro podrózy dorzuci Aam np. fakultatywną wycieczkę na miejscu gratis albo bon na parę złotych w przypadku kupowania kolejnych wakacyjnych podróży.

Pamiętajcie też, że warto zapytać sprzedawcę o dodatkowy upust ceny w przypadku, kiedy podróżujecie większą grupą. Można liczyć np. na to, że jesli wybieramy się z dwójką dzieci, za jedno z nich zapłacimy nawet i połowę ceny.

Zajezdnia powstanie na osiedlu Nowe Żerniki Zajezdnia powstanie na osiedlu Nowe Żerniki TOMASZ PIETRZYK

Nowe mieszkanie

To chyba najdroższy wydatek w życiu każdego z nas. A więc i pole do negocjacji jest niemałe.

Kupując niewielkie mieszkanie raczej nie ponegocjujemy. Kawalerki w nowych budynkach oczywiście sprzedają się najszybciej.

Natomiast na pewno będziemy mogli trochę się potargować kupując większe mieszkania. Pamiętajmy, że takie 3-4 pokojowe deweloper sprzedaje najdłużej. A ponieważ chce mimo wszystko sprzedać je jak najszybciej, to jeśli stoją puste zbyt długo, możemy liczyć na obniżkę ceny.

Jeśli nawet nie będzie ona dotyczyć bezpośrednio ceny za metr takiego mieszkania, to możemy dostać dodatkowe miejsce w parkingu podziemnym, komórkę lokatorską albo wyższy standard wykończenia naszych wymarzonych czterech kątów. Sprzedawca w ramach targowania się o cenę może wam też zaproponować roczny czynsz gratis.

Kilka lat temu zdarzaly się także takie sytuacje kiedy do ceny mieszkania deweloper dorzucał samochód osobowy. Ale takie czasy to już raczej melodia przeszłości.

Materiały budowlane i wykończeniowe

Jeśli przymierzacie się do remontu, wykończenia mieszkania albo wręcz do budowy domu, tutaj negocjacje są jak najbardziej wskazane.

Oczywiście wszystko zależy od tego, ile materiałów zamierzacie kupować. Obowiązuje zasada - im więcej tym lepiej. Pamiętajcie, że każdy sprzedawca chce pozbyć się jak najszybciej towaru, który zalega mu w magazynie. Jeśli nawet nie dostaniecie bezpośredniego rabatu, to możecie liczyć np. na dodatkowy zapas farby do ścian, paneli podłogowych albo montaż mebli kuchennych gratis.

Nie zapominajmy, że każdemu sprzedawcy zależy, abyśmy następnym razem wrócili także do niego, a więc upustami i rabatami na pewno będzie chciał nas zachęcić do kolejnych zakupów.

Artykuły spożywcze

Najłatwiej ponegocjować cenę żywności na bazarze albo w niewielkim sklepie osiedlowym. Ale nie wiem czy wiecie, w dużych sieciach supermarketów także mamy prawo do potargowania. Jednak raczej nie ma co liczyć na to, że ktoś wam obniży cenę jednego opakowania jogurtu, bochenka chleba czy kostki masła. Ale jeśli robicie większe zapasy, bo np. planujecie duże rodzinne przyjęcie, to w przypadku naprawdę dużych ilości artykułów warto negocjować cenę.

Oczywiście niczego nie wskóracie w rozmowie z panią kasjerką, ale jeśli skontaktujecie się z kierownikiem takiego dużego sklepu, to kto wie, może uda Wam się wytargować jakiś przyjemny rabat. Na pewno warto spróbować i pamiętać przy okazji, że prawo do negocjacji cenu przysługuje kazdemu z nas i jest zapisane w kodeksie handlowym.